Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İzaleyi Şüyu - Davadan önce hisse devri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2014, 17:22   #1
av_my

Varsayılan İzaleyi Şüyu - Davadan önce hisse devri

Sayın meslektaşlarım; Müvekkilim annesinden kalma 3 adet taşınmaza 1/4'er oranda hissedar. Bu taşınmazlardaki diğer hissedar kardeşler 2 adet taşınmazda hisselerini kendi aralarında birbirine devir etmişler. Örneğin ''x'' taşınmazında a,b,c hissedar, ''y'' taşınmazında a,c hissedar, ''z'' taşınmazında hepsi birden hissedar konumunda. Yani bir taşınmazda hissedar olan diğerinde hissedar konumunda değil, fakat 3. taşınmazda herkes hissedar. Ben ''a'' nın vekiliyim. Sorum şu:

-Ben tek davada tüm taşınmazlardaki ortaklığın giderilmesini (hepsini davalı gösterip,taşınmazlardaki hissedarları tek tek açıklamayarak ) isteyebilirmiyim?
-Yoksa her bir taşınmazda ki hissedar farklı olduğu için 3 ayrı dava mı açmalıyım?
Old 06-08-2014, 18:00   #2
av_my

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Müvekkiliniz annesinden kalma 3 adet taşınmaza 1/4'er oranda hissedar olduğuna göre, mirasçılık belgesinde adı geçen mirasçıların tümünü davalı göstererek, 3 adet taşınmaz hakkında tek dilekçe ile ve sadece müvekkilinizin hisse oranından söz ederek, ortaklığın giderilmesi davasını açacaksınız. Tapu kayıtları mahkemece celbedilecek; davalılar, duruşma safahatında, kendi aralarında hisse devri yaptıklarını mahkemece kabul edilecek şekilde ispat edttikleri takdirde ona göre, aksi halde, tapu kayıtları ve mirasçılık belgesine göre ortaklığın giderilmesine karar verilecektir. Kolay gelsin...

Öncelikle teşekkür ederim sayın meslektaşım. Şunu sormak istiyorum;

-Mesela, mirasçılardan biri ben dava tarihinden önce ''x'' taşınmazındaki hissemi diğer kardeşime devrettim. ''x'' taşınmazı yönünden davalı sıfatım yok diyebilir mi?
Old 06-08-2014, 18:25   #3
av_my

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Desin, kendi aralarındaki önceki devirler, tapuya işlenmemişse sizin konunuz değil. O hususları kendileri ileri sürüp, ispat edecekler.
Öte yandan,ortaklığın giderilmesi davalarında ücreti vekaletler maktu olup, o da tevzii bilirkişisi tarafından satış bedelinin dağıtım tablosunda gösterilir ve satş bedelinden ödenir.

Üstad; devirler tapuya işlenmiş durumda halihazırda. Tapuda yapmışlar bu işlemi. Adi bir sözleşmeyle devir yapılmamış yani...
Old 06-08-2014, 18:33   #4
Cumhur Okyay

Hepsinde müvekkilinizin hissesi var mı? Var.
3 adet taşınmaz hakkında tek dilekçe ile davanızı açın; davalı olarak herkesin adını yazın.
Dilekçenizin olaylar ve izahat bölümünde, hangi taşınmazda kimlerin iştirak/ müşterek malik olduğunu yazın. Gerisini, bilirkişi halleder. Dâva ekonomisi yönünden de bu gereklidir. Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi