Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Işçi Alacaklarinda Belirsiz Açilan Alacak Davasinda Asgari Tutarin Belirlenmesi Ve Harcin Tamamlanmasi Için Hakimin Süre Vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2017, 20:19   #1
EsasHukuk

Varsayılan Işçi Alacaklarinda Belirsiz Açilan Alacak Davasinda Asgari Tutarin Belirlenmesi Ve Harcin Tamamlanmasi Için Hakimin Süre Vermesi

Merhaba, öncelikle şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Açmazda kaldığım bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. fazla mesai, hafta tatili, genel tatil, bakiye süre ücreti(Belirli süreli iş sözleşmesinin süresinden evvel feshi kapsamında) ile ilgili her biri 100.-tl olmak üzere toplam 400.-TL üzerinden belirsiz alacak davası açtım. Dilekçede davanın HMK 107. madde kapsamında belirsiz alacak davası olduğunu, bilirkişi incelemesi sonucunda alacağımız saptanınca dava tutarını artırıp harcı tamamlayacağımı, malesef ki aynı zamanda fazlaya ilişkin hakkımız da saklı olduğunu yazdım. İlk celse hakim davanın belirsiz mi kısmi mi olduğunu sordu. Belirsiz alacak davası dedim. Hakim ara kararda HMK 107/2. madde kapsamında davacıya belirleyebileceği asgari tutarı belirlemek ve harcı tamamlamak üzere 2 haftalık süre verilmesi şeklinde ara karar tesis etti. Duruşmada da kanunu dolanıyorsunuz, belirleyebileceğiniz tutarı hesaplayabilirdiniz, 400.-tl olmadığını siz de biliyorsunuz dedi. Sonuç olarak şu aşamada açmazda kaldım. Aşağı yukarı kaba taslak bir hesap yapıp mahkemeye bildirmeyi düşündüm ilk etapta. Zira hakimin tavrından aksi halde davayı ret edeceği şeklinde açık bir intiba var. Ancak diğer taraftan böyle yaparsam bu defa dosya bilirkişiden döndükten sonra dava tutarını artırma hakkım kalmayabilir ve yaptığım hesap her halukarda ya eksik ya da fazla olacak. Her iki halde de müvekkil hak kaybına uğrayabilir. Bu noktada özellikle yargıtayın son kararları doğrultusunda nasıl bir yol izleyebilirim meslektaşlarımın fikrini almak isterim. Çok teşekkürler.
Old 22-01-2017, 21:58   #2
Av.MustafaCOŞKUN

Sayın Meslektaşım,
Bir Stajyer Avukat olarak iki hususu kafamda netleştiremedim. Şöyle ki, HMK 107/2'nin "Karşı tarafın verdiği bilgi veya tahkikat sonucu alacağın miktarı veya değerinin tam ve kesin olarak belirlenebilmesinin mümkün olduğu anda davacı, iddianın genişletilmesi yasağına tabi olmaksızın davanın başında belirtmiş olduğu talebini artırabilir." neresinde talebin belirlenebilen miktar üzerinden olması gerektiği yazıyor?
Bir diğer husus da hakimin bu kararının hmk 31 kapsamında olduğunu ve dolayısıyla bilirkişi hesabından sonra asıl hmk 107/2'nin devreye gireceğini düşünüyorum. Buna rağmen ilerleyen zamanda hakim bu hakkın kullanıldığı kanaatinde olsa bile bu seferde ıslah kurumuyla bilirkişiden sonra talebi artırabilirsiniz diye düşünüyorum; zira HMK 107/2 deki hak ıslah hakkından ari bir hak.Saygılarımla.
Old 24-01-2017, 14:51   #3
EsasHukuk

Meslektaşım merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
HMK 107. maddede tam belirttiğiniz gibi "asgari tutardan" bahsediyor. "Belirlenebilecek asgari tutar" diye bir ifade yok Kanunda. Ancak ne var ki; bir çok yargıtay kararlarında belirlenebilecek asgari tutarın dava dilekçesinde yazılması gereğinden bahsedilmiştir. Doktrinde ise az da olsa asgari tutara kanunla bir sınırlama getirilmediği, kaldı ki, zaten tutar kesinleştikten sonra bedel artırımı yapılıp harç tamamlandığından çok da önemli olmadığı yönünde görüş var. Ben de aynı fikirdeyim. Diğer taraftan ise dilekçede "fazlaya dair haklar saklı tutulduğu" yönünde ibarenin olması davanın belirsiz mi yoksa kısmi dava mı olduğunu hususunu tereddütlü kılıyor. Ön incelemede belirsiz alacak davası olduğu yönünde açıklama yapıldı ama yine de böyle bir durum var. Bedel artırımı ve ıslahla ilgili olarak da size katılıyorum. Teoride öyle olsa da pratikte Hakimler daha siz ıslah ya da bedel artırımı yapmadan davayı biranda ret edebiliyorlar. Somut olayda "hukuki yarar eksikliğinden" ret gelebilir diye çekincem. Ki bir çok yargıtay kararında yerel mahkemelerin bu yönde hareket ettiğini okudum. Elbette yargıtaydan bozma gelebilir ancak pratikte bu size çok zaman kaybettirdiği gibi müvekkile de anlatmanız zor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi