Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Unvanı ve Sahibi Değişen Adi Şirkete İcra Takibi.Çok Acil!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2008, 10:15   #1
Av.bozkara

Soru Unvanı ve Sahibi Değişen Adi Şirkete İcra Takibi.Çok Acil!!!

Sevgili Meslektaşlar,

....Ucuzluk isimli şahıs şirketi bono ile müvekkilime borçlu durumda. Şirket sahibi bayan A. Eşi Bay B de senette kefil durumunda. Kadın senede ...ucuzluk ve ismi yazan kaşeyi basmış ve kaşenin üzerini imzalamış. Kefil olan Bay B ise sadece isim ve soyismini yazarak imzalamış. Ancak borç ödenmemiş. Ben keşif için dün mağazaya gittim. Bir milyoncu gibi bir yer. Ancak tabela değişmiş.Farklı bir isim verilmiş. İçeriye girdiğimde vergi levhasının ve sahibinin isminin de değişmiş olduğunu gördüm. Yani şirket el değiştirmiş. Ancak şirketi aynı kadın işletiyor. Belli ki borçlulardan mal kaçırmak için yapılmış bir devir bu. Ben de buradan talimat aldım yarına haciz günü verdiler. Muhafazalı haciz yapmayı planlıyorum. Ancak kafamda soru işaretleri var.

Haciz için mağazaya gittiğimde bana borçlular "şirket bizim değil, biz burda işçiyizi" gibi bir neden ileri sürerlerse, su-elektrik faturaları-kira kontratı şirketin yeni sahibi adına düzenlenmişse ve bu çerçevede talimat icra memuru da haciz yapmazsa diye çekiniyorum. Ancak şirketi mal kaçırma kastı ile devrettiklerinden de eminim. Bu halde haciz yapılır mı?

Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla
Old 22-02-2008, 12:55   #2
av.halil canda

değerli meslektaşım
Maalesef bu gibi olaylarla sıkça karşılaşıyoruz.Ve neyazık ki borçlulara bu akılları veren yine bizleriz.
Eğer hacze gittiğinizde tahmin ettiğiniz sorunlarla karşılaşırsanız icra iflas kanunu 97.madde devreye girmektedir.Burda icra müdürünün yapması gereken dosyayı mercii vermektir.Merciide istihkak iddiaları konusunda bir karar verir.HAciz esnasında borçlu kişinin dükkanda bulunması halen işyeriyle ilgisi olduğu yönünde bir karinedir.Bu durumda kanımca icra müdürü haczi yapar ve istihkak iddiasını ciddi görürse hacizi yaptıktan sonra dosyayı merciye verir.
Ancka haczedeceğiniz alın zilyetliği 3.bir şahıs elindeyse bu durumda icraifla kanunu mad.99 devreye girer ve size yani alacaklı tarafa merciye başvurması için süre verilir.BU duruda menkul mallar yazılır fakay haciz yapılamaz kanaatindeyim.
Old 22-02-2008, 15:05   #3
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Eğer borçlu gerçek kişileri orda bulursanız zaten orada haciz yapılır. Benim size tavsiyem 2 yoldan 1 ini izlemenizdir. Bunlardan birincisi. Yeni vergi levhası olan kişi haricinde eski borçlulara ait iş yerinde evrak vs. kanıt bulmanızdır ki bu konu zaten aklınıza gelmiştir.

2. yol ki genelde bu konu pek bilinmemektedir Hacze gittiğiniz zaman iş yerini devralan yeni vergi levhası sahibine iş yerini ne zaman devraldığını sorun. Muhtemeln şu tarihte devraldım gibi bir şey söyleyecektir, bunu zapta geçirtin. Bundan sonra istihkaklı haczinizi yapın ve muhafaza reddedilse bile fazla ısrar etmeden mahalden çıkın. Daha sonra merciye başvurarak İİK mad. 44 teki devir şartlarının yerine getirilmeden eski borçludan işyerinin devralındığını iddia edin. İİK mad. 44 le ilgili yargıtay kararı ararsanız, İİK mad. 44 teki şartlar yerine getirilmeden yapılan iş yeri devirlerinin muvazalı kabul edileceği ve eski borçluları etkilemeyeceği, eski borçlardan borç miktarı ve zaman sınırlaması olmadan iş yerindeki menkullerle sınırlı olmak üzere sınırsız sorumluluk olduğuna yönelik bolca karar bulmanız mümkün olacaktır.

Saygılarımla.
Old 25-02-2008, 17:16   #4
Av.bozkara

arkadaşlar cmt. günü hacze gittim. ve istediğim gibi muhafazayı yaptım. gittiğimizde borçlu dükkanın kasasında dükkan sahibi gibi oturmuş satış yapıp ödemeleri kabul ediyordu. icra memuru isim ve soyismini sorduğunda evet benim dedi. sonradan icra dairesinden geldiğimizi söyleyince ben değilim diyerek dükkandan kaçtı. Vergi levhasında şirketin sahibi olarak gözüken 3.kişi geldi. Bu mallar benim haczetmeyin dedi. Ancak biz muhafazamızı yaptık. zapta da aynen böyle geçtik. yani borçlunun dükkanda satış yapıp ödeme kabul ettiğini, ismini sorduğumuzda benim dediğini fakat daha sonra çıkıp gittiğini, o anda orda bulunmayan 3.kişinin sonradan gelerek istihkak iddia ettiğini zapta aynen geçirdik. şirket sahibi 3.kişi zaptı imzalamaktan imtina etti.borçlu zaten kaçtı. bu arada vergi levhasında işe başlama tarihi olarak 2007' nin şubat ayı gösteriliyordu, 3.kişi de devraldığı tarihi 2007 şubat olarak söyledi ve zapta böyle geçirdik. bizim alacaklı olduğumuz senedin tanzim tarihi 2006, ödeme tarihi ise 2007 nisan ayı. yani şirket 3.kişi tarafından senet tanzim edildikten sonra devralınmış. bu halde istihkak iddiaları kabul edilir mi? zabıtta göz önüne alındığında haczimiz bozulur mu?
Old 25-02-2008, 18:08   #5
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Dosyadan iik 97 veya 99 a göre işlem yapılması için merciye sevk yönünde bir talep açın. Merci muhtemelen 97 kararı verecektir ki bu durumda dava açma yükümlülüğü 3. kişiye düşer. Muhtemelen 3. kişinin istihkak davasıda gerek haciz sırasında yaşananlar sebebiyle, gerekse ilgili yargıtay kararlarını ibraz ederseniz devrin İİK mad.44 teki şartlar yerine getirilmeden yapıldığından sizi bağlamayacağı gerekçesiyle reddedilecektir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi