Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davayı geri alma mı ? Feragat mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2010, 17:08   #1
zgrkbl

Varsayılan davayı geri alma mı ? Feragat mi ?

Öncelikle herkesten özür diliyorum. Bu konu pek çok başlık altında tartışılmış biliyorum ancak hepsini okumama rağmen sorunuma bir çözüm bulamadım bu nedenle sorumu affınıza sığınarak soruyorum, yetkisiz mahkemede dava açtım 7 ay sonraya duruşma günü geldi. Yetkili mahkemede bu davanın daha hızlı sonuçlanacağını tahmin ediyorum. Şimdi bu davayı yetkili mahkemede müvekkile karşı tarafa vekalet ücreti ödetmeden nasıl açabilirim. Feragatte, davayı kabulde, sonuç vermeyecek gibi görünüyor. Cevap veya fikir veren herkese saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim.
Old 29-11-2010, 17:41   #2
tangela

Varsayılan davalı taraf vekili dosyaya vekalet sunmuş mu ?

Karşı taraf vekili dosyaya vekaletini sunmuş mu ? davaya cevap vermiş mi ?

Eğer vermediyse;
1-Mahkemeye durumu bildirir bir dilekçe yazarak sehven mahkeme adının yanlış yazıldığını bu sebeple dosyanın yetkili mahkemeye gönderilmesini isteyin bence

2- Yada duruşma gününü öne aldırabilirseniz duruşmaya girmeyin dosya düşsün ve yeniden yetkili mahkemeye davanızı açın.

Bu durumda avukatlık ücreti ödemek zorunda kalmazsınız
Old 29-11-2010, 19:46   #3
Yücel Kocabaş

EN İYİSİ MAHKEMENİN YETKİSİZLİK KARARINI BEKLEMEK.
Feragat kesin hükmün sonuçlarını oluşturacağindan yetkili mahkemede yeniden dava açılamaz. Davanın geri alınması şeklinde bir düzenleme usulde mevcut değildir. Dava atiye veya müracaata (humk 409) bırakılabilir ise de, bu beyanlar ancak duruşma gününde dikkate alınabilir,çünkü duruşma günü davalı tarafın davaya devam etme hakkı bulunmaktadır.Ayrıca duruşma gününden 3 ay sonra dava açılmamış sayılır. En iyisi mahkemenin yetkisizlık kararı vermesini beklemek olacaktır. Diye düşünüyorum.
Old 30-11-2010, 15:06   #4
cinequanon

Mahkemenin yetkisizlik kararı vermesi ile yetkili mahkemeye gitmeniz usulen çok daha doğrudur.
Old 30-11-2010, 16:42   #5
üye32062

Bence mahkemenin yetkisiz olduğu ve masrafların yetkili mahkemede nazara alınması yönünde talepte bulunun. İyi çalışmalar
Old 01-12-2010, 14:53   #6
madlock

Buna davayı geri alma değil de davadan vazgeçme dersek daha doğru olur. Ancak davadan vazgeçme de ancak karşı tarafın kabulü ile mümkün olabilir. Feragat ise hiç düşünülmemeli. Aklıma gelen tek yol şu: Davanın, ileride miktar, konu ve başka bir sebeple ıslah edilmesi ihtimali mevcutsa belki bu husus yetkili mahkemede yeni bir dava konusu yapılarak her iki davanın birleştirilmesi talep edilebilr.
Old 01-12-2010, 15:59   #7
zgrkbl

İlgini ve verdiğiniz teknik bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Ancak 7 ay duruşma gününü beklemek ve sonra tyetkisizliğe karar verilmesi çok fazla zaman kaybına neden olacağından bu yolu denemek istemiyorum. Ayrıca açtığım davanın yetkili mahkeme olduğunu hala düşünüyorum, fakat yetkisizlik kararını Yargıtay'a taşımak çok fazla zaman kaybına yol açacağından fiili duruma uymayı düşünüyorum. Bu vesile ile cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi