Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müvekkilin avukatı evrakta sahtecilikle suçlaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2012, 13:25   #1
boncukcuk

Varsayılan müvekkilin avukatı evrakta sahtecilikle suçlaması

Sayın meslektaşlarım;
Çok uzun olmayan avukatlık meslek yaşantımda bugün bir ilkle karşılaştım.Ve sizlere danışma gereği duydum.
1 yılı aşkın süredir müvekkilim olan bir şahıs benden bir ihtarname yazmamı istemiş olup söz konusu ihtarname yazılıp imzalanarak kendisine göndermesi için verilmiştir.1 yıl sonra müvekkilim haksız bir şekilde beni azletmiş ve ayrı olarak söz konusu ihtarname ile alakalı evrakta sahtecilik suçlamasıyla beni savcılığa şikayet etmiştir.Müvekkil söz konusu evrağa nasıl yaptı bilmiyorum ama bir noterin kaşe ve imzasını eklemiş ve hiçbir yerde kullanmadığı bu evrağı benim düzenlediğimi iddia ederek hakkımda suç duyurusunda bulunmuştur.Şu anda nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim.Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 20-07-2012, 14:55   #2
av.yağmur deniz

ihtarnameyi zaten avukat hazırlayabilir.Bunda ne gibi bir evrakta sahtekarlık olabilir konuyu biraz açar mısınız?
Old 20-07-2012, 15:38   #4
Av. Hatun Olguner

ihtarnameye gerçeğe aykırı olarak bir noterin kaşesi ve imzası atılmış. Suç duyurusu bu nedenle yapılıyor.
Bu kaşeyi ve imzayı müvekkil temin ettiği halde avukatın yaptığını iddia ederek savcılığa suçduyurusu yapıyor. Benim sorudan anladığım bu.
Old 20-07-2012, 15:47   #5
avmsgunel

"söz konusu ihtarname yazılıp imzalanarak kendisine göndermesi için verilmiştir."

Üstadım, bu imza size mi ait? Yani müvekkiliniz adına ihtarnameyi hazırlayıp filanca kişinin müvekkili diye imzalayıp mı verdiniz, yoksa müvekkilinizin ismini ihtarnamenin altına yazıp ona mı imza ettirdiniz?

Filanca kişinin müvekkili diye imzaladı iseniz ve sonra bu belgeye sahte noter kaşesi ve imzası konulmuş ise bir sıkıntı doğabilir mi?

Şimdi ihtarnamenin içeriği nedir? Muhtemelen bir şey yapmasını, bir para ödemesini istediniz karşı taraftan. Bu durumda ortada bir sahte evrak var mıdır? İğfal kabiliyeti var mıdır?
Old 20-07-2012, 15:52   #6
Av.Kanbalı

Hiçbirşey olmaz.
Hiçbirşeyin olmayacağının kesinleşmesinden sonra; siz şikayetçi olunuz.
Old 20-07-2012, 16:31   #7
Av.Buğcan Çankaya

Bir çok şey olabilir.

Boş bir kağıdı ihtarname formatına sokmuşsunuz. Altına da adınızı, soyadınızı yazıp imzalamışsınız. Ve bu ihtarnameyi göndermesi için müvekkilinize vermişsiniz.

Sizin tarafınızdan anlatım bu şekilde...

Karşı tarafın anlatımı da, avukata ücretini ödedim ihtarname çekilmesi için ve o bana bu kağıdı verdi. Ancak daha sonra öğrendim ki böyle bir ihtarname çekilmediği gibi kağıt üzerindeki kaşeler sahte.

Ve olayın özüne gelelim ;

Siz bir avukat olarak ihtarname düzenlemişseniz, bunu noterde onaylatarak gönderme işi de sizin sorumluluğunuzdadır. Bu durumda, kendinizin bizzat yapması gereken bir işi, müvekkile tevdii etmişsiniz ve bu olay vukuu bulmuş.

ANlattıklarınızdan yola çıkarak bu olayda sizin başınızın hayli bir ağrıyacağını düşünüyorum. Lakin sizin ihtarname gönderme işini bizzat yaptığınız ilk etapta düşünülecektir. Bu durumda sahtecilikle ilgili iddia size yöneltilecektir.

Peki bu durumda kendinizi nasıl savunmalısınız?

-Müvekkilinizin size vermiş olduğu bir vekalet var mı?
İhtarname ekinde vekalet sunulmuş mu? Baro pulu yapıştırılmış mı?

-İhtarname masrafı adı altında bir masraf alınmış mıydı? Yani Notere ödenecek bedel? Ve bu alındı belge karşılığı, banka havalesi şeklinde midir?

-İhtarname hazırlanması için herhangi bir avukatlık ücretinde anlaşıldı mı? Sözleşme yapıldı mı? Makbuz kesildi mi? Ödemeye ilişkin yazılı belge var mı?

Bence çıkış noktalarınız bunlar olmalı. Eğer aranızda hiç bir sözleşme, ödeme, yazılı belge yok ise bence işiniz kolaylaşacaktır. Ancak aranızdaki ilişkiyi belgeleyen yazılı belgeler var ise bence sıkıntınız artacaktır.

Geçmiş olsun.
Old 20-07-2012, 16:37   #8
hukukkuşu

İhtarname, adı geçen muhataba gönderilmiş midir?İhtarname ile herhangi bir hukuki işlem yapılmış mıdır? İğfal kabiliyeti ile bu ilişkiye de bakılması gerektiği kanaatindeyim.
Old 20-07-2012, 18:07   #9
Av.Kanbalı

İhtarname düzenlenmesi istenmiş ve imzalanmışsa, kuvvetle muhtemel derdest bir işle ilgili veya vekalet alınmış bir işle alakalı imzalanıp verilmiştir.
1- Avukatın ihtarname tanzim etme yetkisi varmıdır?Vardır
2-Avukatın , noterlikçe gönderilecek ihtarname metnini düzenlemesi , akabinde kendini bilmezin birisinin gidip buna sahte noter kaşesi basması ve üstelik kullanmaması avukata ne gibi sorumluluk yükleyecektir?
Bulanıklaştırmadan, hiçbirşey olmaz dedim.
Old 20-07-2012, 18:08   #10
Av. Hatun Olguner

Sorudan anlaşıldığı kadarıyla ihtarname muhataba gönderilmemiş,hiçbir işlemde kullanılmamıştır.
Old 20-07-2012, 22:38   #11
boncukcuk

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Sorudan anlaşıldığı kadarıyla ihtarname muhataba gönderilmemiş,hiçbir işlemde kullanılmamıştır.

İhtarname hiçbir hukuki işlemde kullanılmamış üzerinde kaşe falan var ancak noterin tarih kaşesi yok bu birinci eksik.ikinci olarak da harç vs. Sadece ortada altında benim imzamın bulunduğu bir evrak var.

İlginize çok teşekkür ederim.Bende sonucunda herhangi birşey çıkmayacağı inancindayım ancak yeni olan meslek yasantimda ilk defa karşılaşınca biraz tedirgin oldum.
Old 20-07-2012, 22:48   #12
boncukcuk

Alıntı:
Yazan Av.Buğcan Çankaya
Bir çok şey olabilir.

Boş bir kağıdı ihtarname formatına sokmuşsunuz. Altına da adınızı, soyadınızı yazıp imzalamışsınız. Ve bu ihtarnameyi göndermesi için müvekkilinize vermişsiniz.

Sizin tarafınızdan anlatım bu şekilde...

Karşı tarafın anlatımı da, avukata ücretini ödedim ihtarname çekilmesi için ve o bana bu kağıdı verdi. Ancak daha sonra öğrendim ki böyle bir ihtarname çekilmediği gibi kağıt üzerindeki kaşeler sahte.

Ve olayın özüne gelelim ;

Siz bir avukat olarak ihtarname düzenlemişseniz, bunu noterde onaylatarak gönderme işi de sizin sorumluluğunuzdadır. Bu durumda, kendinizin bizzat yapması gereken bir işi, müvekkile tevdii etmişsiniz ve bu olay vukuu bulmuş.

ANlattıklarınızdan yola çıkarak bu olayda sizin başınızın hayli bir ağrıyacağını düşünüyorum. Lakin sizin ihtarname gönderme işini bizzat yaptığınız ilk etapta düşünülecektir. Bu durumda sahtecilikle ilgili iddia size yöneltilecektir.

Peki bu durumda kendinizi nasıl savunmalısınız?

-Müvekkilinizin size vermiş olduğu bir vekalet var mı?

İhtarname ekinde vekalet sunulmuş mu? Baro pulu yapıştırılmış mı?

-İhtarname masrafı adı altında bir masraf alınmış mıydı? Yani Notere ödenecek bedel? Ve bu alındı belge karşılığı, banka havalesi şeklinde midir?
-İhtarname hazırlanması için herhangi bir avukatlık ücretinde anlaşıldı mı? Sözleşme yapıldı mı? Makbuz kesildi mi? Ödemeye ilişkin yazılı belge var mı?

Bence çıkış noktalarınız bunlar olmalı. Eğer aranızda hiç bir sözleşme, ödeme, yazılı belge yok ise bence işiniz kolaylaşacaktır. Ancak aranızdaki ilişkiyi

belgeleyen yazılı belgeler var ise bence sıkıntınız artacaktır.

Geçmiş olsun.

Sayin meslektaşım;
İhtarname için herhangi bir masraf alınmadı bu sebeple ihtarname yazılıp kendisine verildi.herhangi bir makbuz veya dekont yok nitekim.

Bana verilen bir vekaletname var ancak ihtarname ekinde bir vekaletname yok.

Çok tesekkur ederim
Old 20-07-2012, 22:54   #13
phantomagony

Müvekkiliniz sizden ihtarname keşide etmenizi talep etmiş siz de bunu yazıp altını imzalayarak, muhataba göndermesi için kendisine vermişseniz, bu evrağın kullanılmış olup olmamasına bakılmaksızın size hangi nedenlerle evrakta sahtecilik suçun atfedilebilir anlamadım..evrağın kullanılış şekli, yeri vs önemli tabi ama kullanılmadı diyor iseniz, hiç bir şey olmaz ve olmadığında da Sayın Kanbalı'nın da dediği gibi siz şikayetçi olunuz..
Old 21-07-2012, 19:18   #14
Av. Hatun Olguner

bahsi geçen evrakın üzerinde noter kaşesi var ama tarihi yok. aslında bu belgede iğfal kabiliyeti yoktur. resmi evrakta sahtecilik suçu oluşmaz. Müvekkiliniz sizi şikayet ederse siz de onu iftira suçundan şikayet edersiniz.
Old 21-07-2012, 23:45   #15
kazimdeniz

Anlattığınıza göre ortada işlenmiş bir suç yok siz eğer sadece adi bir ihtarmane düzenleyip müvekkilinize vermişseniz o da noterden gidip keşide ettirmişse zaten hiçbir suç oluşmamıştır.Ancak bu ihtarnameye düzmece bir noter kaşe ve mührü basmışsa o zaman o kendisi evrakta sahtecilik suçunu işlemiştir savcılık sizi ifadeye çağırdığında ona göre ifadenizi verirsiniz ve hakkınızda takipsizlik kararı verilir siz de akabinde bu müfteri müvekkiliniz hakkında suç uydurma suçlamasıyla savcılığa başvurusunuz.
Old 23-07-2012, 08:15   #16
Av.Can

Uygulamada Avukat kendisi düzenleyip altını imzaladığı evrakı notere ya kendi götürür ya da çalışan stajyeri vs bu işlemi yapar. Bazen de ihtar düzenler ve müvekkilin göndermesini isteriz. Bu durumda da müvekkilin ağzından yazılır ve altına müvekkilin imzası açılır.

Meslektaşım iyiniyetle davranmışsınız ama altını imzaladığınız ihtar metnini sizin gönderip bir suretini de saklamanız gerekliydi. Hatta müvekkiliniz sizi tanımayan bir notere gitseydi noter siz olmadığınız için işlemi yapmayabilirdi de.

Şimdi müvekkiliniz muhtemelen "ben ihtar çek diye para verdim. O da çektim dedi ve bu sureti de bana verdi. kaşeli imzalı görünce inandım. Meğerse ihtar çekmemiş, kaşe vs. sahteymiş" benzeri bir ifade vermiştir. Kendi adınıza düzenleyip müvekkile teslim ettiğinizi ispatlamak gerekebilir. Burada tedbirsiz davranmışsınız ama bence işi baştan sıkı tutun. Elinizde müvekkile ait yaptığınız işlerin hepsini tarayın, hatta ihtarı imzalayıp göndermesi için müvekkile verdiğinize dair tanığınız varsa dinletin. Altında sizin imzanız olduğu için göndermek öncelikle sizin göreviniz bu nedenle savcıya durumu iyi izahe tmek gerek. Geçmiş olsun.
Old 24-07-2012, 22:55   #17
Av.Ufuk Bozoğlu

Soru Düşünceler

Alıntı:
Yazan boncukcuk
İhtarname hiçbir hukuki işlemde kullanılmamış üzerinde kaşe falan var ancak noterin tarih kaşesi yok bu birinci eksik.ikinci olarak da harç vs. Sadece ortada altında benim imzamın bulunduğu bir evrak var.

İlginize çok teşekkür ederim.Bende sonucunda herhangi birşey çıkmayacağı inancindayım ancak yeni olan meslek yasantimda ilk defa karşılaşınca biraz tedirgin oldum.
Noterin imzası gerçek mi?
Alıntı:
bir noterin kaşe ve imzasını eklemiş
Noter gerçek mi? İfadesine başvurulmuş mu? Neden o noter?
Alıntı:
söz konusu ihtarname yazılıp imzalanarak kendisine göndermesi için verilmiştir
Vekaletname eklemeden ihtar çek diye verdiğiniz belge ile ihtarname çekilemez.

Acaba kişi, ihtar çekmek için gitti imzaları falan atıldı ancak masraf ödemediği için kayda alınmadı mı?

Tam anlayamamakla birlikte, size atfedilecek bir suç oluşmadığı kanaatindeyim. Avukatın ihtarnameyi bizzat Notere gidip çekmek gibi bir yükümlülüğü olmadığını düşünüyorum.

Üzerinde tarih olmayan, yevmiye nosu bulunmayan belgenin müvekkili kandırma kabiliyeti de yoktur. Ki avukat zaten gördüğü işin (İhtar yazmak) ücretini baştan alır. Ne gibi bir menfaatle böyle bir belge düzenlemiş olsun ki..Olayı olduğu gibi anlatın bence, soyut iddiadan başka bir olgu göremedim ben.

Saygılar,
Old 25-07-2012, 09:55   #18
avmsgunel

Bu konuda epeyce fikir bildiren üstadımız oldu. Fakat konuyu açan üstadımızdan bir ses yok. Gelişmeler nedir? Konuyla ilgili detay soranlara bir açıklama yapmayacak mısınız?
Selamlar ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi