Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlik stajimi memleketimde(eskisehirde) mi yoksa Istanbulda'mi yapmaliyim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2007, 13:48   #1
guyar

Varsayılan avukatlik stajimi memleketimde(eskisehirde) mi yoksa Istanbulda'mi yapmaliyim?

sayin Turk Hukuk Sitesi sakinleri,suanda 4.sinifa gecmis bir hukuk fakultesi ogrencisiyim.Anadolu universitesi hukuk fakultesinde okuyorum ve bu yil mezun olacagim insallah.ancak goruslerinize ihtiyac duydugum bir konu var.ust siniflardan konustugum kimi arkadaslarim memleketlerinde degil Istanbulda staja basladilar ve bana da eger ekonomik olarak gelecekte rahat etmek istiyorsan avukatligi istanbuda yapmani oneririz gibisinden konustular.bu sadece benim konustugum insanlarin sansli olmasindan kaynaklanan istisna bir durum mu yoksa gercekten staj ve sonrasinda profesyonel anlamda avukatlar istanbulda ekonomik olarak genel anlamda durumlari iyimi bu konudaki goruslerinizi ogrenmek ve yardiminizi istiyorum.memleketim olan eskisehirde insanlar genelde yalniz calisiyolar buyuk hukuk burolari yok,eger burada kalirsam bende yalniz buro acmak durumunda kalicam ve sonrasinda cevremizinde olmasina ragmen ekonomik acidan kaygiliyim.artik belli yastan sonra ekonomik anlamda aileye bagli olmak ta zor geliyo hele bi erkek icin daha zor.istanbulun zor oldugunu biliyorum ama maddi anlamda tatmin ediyormu tesekkurler..
Old 27-08-2007, 23:20   #2
EVRİM

evet istanbul ankara gibi sehirlerde büyük hukuk büroları diğer illere göre daha fazla.ama adı sanı bilinen bu bürolara girmekte kolay değil.arkadasım istanbulda ve türkiye çapında çok ünlü ve bilinen bir hukuk bürosunda çalıştı ve bin pişman oldu.gece saat 10lara 11lere kadar çalışıyor ve tüm emeğini ortaya koyuyor yinede yeterli bulunmuyordu.yani bu tür bürolarda kendini kabul ettirmen daha zor olabiliyor hatta yenisin diye sömürülme ihtimalinde yüksek.öncelikle tabiki kendini geliştirmek işi öğrenmek istiyorsan fazla dava alan iyi iş yapan bir büroda çalışman gerek ama illa büyük hukuk bürolarında calısmak seni daha fazla geliştirir diye bir kural yok ben senin yerinde olsam davaları iyi olan ve tek çalışan bir avukatın yanında çalışmayı tercih ederdim.
Old 28-08-2007, 11:45   #3
guyar

Alıntı:
Yazan EVRİM
evet istanbul ankara gibi sehirlerde büyük hukuk büroları diğer illere göre daha fazla.ama adı sanı bilinen bu bürolara girmekte kolay değil.arkadasım istanbulda ve türkiye çapında çok ünlü ve bilinen bir hukuk bürosunda çalıştı ve bin pişman oldu.gece saat 10lara 11lere kadar çalışıyor ve tüm emeğini ortaya koyuyor yinede yeterli bulunmuyordu.yani bu tür bürolarda kendini kabul ettirmen daha zor olabiliyor hatta yenisin diye sömürülme ihtimalinde yüksek.öncelikle tabiki kendini geliştirmek işi öğrenmek istiyorsan fazla dava alan iyi iş yapan bir büroda çalışman gerek ama illa büyük hukuk bürolarında calısmak seni daha fazla geliştirir diye bir kural yok ben senin yerinde olsam davaları iyi olan ve tek çalışan bir avukatın yanında çalışmayı tercih ederdim.

vakit ayirip yazdiginiz icin cok tesekkur ederim oncelikle sayin EVRIM,isi ogrenmek bakimindan dedilerinize katilyorum ancak ekonomik acidan baktigimizda anadoludaki kentlerde stajyer avukatlari karin tokluguna calistirmak gibi bi anlayis var,istanbulda staj yapan arkadaslarimdan edindigim bilgilere gore stajyerlere 700 ytl+yemek vs. ve ruhsati alinca da 1500 ytl gibi aylik maas gibi rakamlar telafuz ediyorlar ki bunlari eskisehirde bulmak cok zor,belki istanbul icin de bu rakamlar komik ancak ilk yillar zorluk cektikten sonra,istanbul tum bunlara degermi bu konuda beni aydinlatabilirseniz kafasi cok karisik olan bir hukukcu adayina cok buyuk yardimda bulunmus olcaksiniz simdiden tesekkurler..
Old 28-08-2007, 23:06   #4
Seyda

Sayın guyar, burdaki durum da pek iç açıcı sayılmaz.. Stajyer Avukat'a ayrıca yol+yemek parası veren büro da mutlaka var ancak umduğunuzu bulamama ihtimaliniz de çok yüksek.Mesleğin ilk yıllarında ekonomik sıkıntı çekmeyi bence göze alabilmeliyiz, çünkü hiçbirimizi tabiri yerindeyse hoop diye bir yere oturtmayacaklar

Sorduğunuz şey bence daha çok sizin nerde yaşamak istediğinizle alakalı.Ben bile artık otobüse her bindiğimde, dışarı her çıktığımda bu şehrin kalabalıklığına, insanların kural tanımazlığına, doğup büyüdüğüm ve asla kopamam dediğim,aşık olduğum bu şehre lanetler yağdırıyorum..

Size naçizane bir öneri : Erken yaşlanmak, çabuk yorulmak ve stres sahibi olmak istemiyorsanız, istediğiniz şey ortalama ya da ortalamanın biraz üzerinde ama sakin bir hayatsa biraz sıkıntı çekmeyi göze alıp orda kalın..

İstanbul'dan saygılar
Old 29-08-2007, 16:52   #5
guyar

Alıntı:
Yazan Seyda
Sayın guyar, burdaki durum da pek iç açıcı sayılmaz.. Stajyer Avukat'a ayrıca yol+yemek parası veren büro da mutlaka var ancak umduğunuzu bulamama ihtimaliniz de çok yüksek.Mesleğin ilk yıllarında ekonomik sıkıntı çekmeyi bence göze alabilmeliyiz, çünkü hiçbirimizi tabiri yerindeyse hoop diye bir yere oturtmayacaklar

Sorduğunuz şey bence daha çok sizin nerde yaşamak istediğinizle alakalı.Ben bile artık otobüse her bindiğimde, dışarı her çıktığımda bu şehrin kalabalıklığına, insanların kural tanımazlığına, doğup büyüdüğüm ve asla kopamam dediğim,aşık olduğum bu şehre lanetler yağdırıyorum..

Size naçizane bir öneri : Erken yaşlanmak, çabuk yorulmak ve stres sahibi olmak istemiyorsanız, istediğiniz şey ortalama ya da ortalamanın biraz üzerinde ama sakin bir hayatsa biraz sıkıntı çekmeyi göze alıp orda kalın..

İstanbul'dan saygılar

tesekkur ederim sn;seyda hanim onerilerinizi goz onunde tutucam ve arastirmaya devam edicem ancak sakin ve ortalama bi hayat tarzi beni kesmez diye dusunuyorum cunku biraz hirsli bi yapim var,belki istediklerimi hicbir zaman elde edemicem ama bu ugurda ugras vermek daha cazip gelyo biraz arabesk gibi oldu sanirimvakit harcayip yazdiginiz icin cok tesekkur ederim..
Old 29-08-2007, 19:57   #6
AV.ZAFER TUNCA

Alıntı:
Yazan guyar
.istanbulun zor oldugunu biliyorum ama maddi anlamda tatmin ediyormu tesekkurler..
Sayın Guyar,
istanbulda şu anda fiilen çalışan yaklaşık 15000 avukat olduğunu duymuştum Bu nedenle dışarıdan gelip burada çalışmak ya da burada okuyup kalmak isteyen arkadaşlar için özellikle ilk 5 yıl çok da iyi bir halde geçmiyor. ben İstanbul' da doğdum, İstanbul' da büyüdüm ve istanbulda okudum (ist. hukuk). Bunun yanında bir abim de İst. Hukuk mezunu ve avukat. Tüm bunlara rağmen stajımın ilk aylarında çok da rahat ettim diyemiyorum. İş şartları olarak İstanbul gerçekten ağır bir şehir. Her bünyenin kaldırabileceği bir yer değil. Bu yüzden cazibesine kapılıp ya da başaracağına inanıp burada kalmayı tercih edenler yanında doğrudan gitmeyi yada kaçmayı seçenler de oluyor. Maddi açıdan kaygılarınıza yönelik olarak ise farklı bir açıklama yapmak gerekiyor Öncelikle, yorulmayan, çok mızmızlanmayan, sabretmeyi bilen bir yapınız varsa İstanbul' u kaldırabilirsiniz. Ancak "rahat edeyim" diyorsanız burası orası değil Hayalleriniz büyük ve azminiz yeterliyse, şansınızın da yanınızda olduğuna inanıyorsanız, kesinlikle İstanbul diyorum. İstanbul' a dışarıdan gelip çalışacak iseniz ilk planda en iyi ihtimalle 5 yılınızı feda etmeyi (şansınızı denemek uğruna) göze almalısınız. Çevreniz hiç olmadığını varsayarak söylüyorum ki burada bu şekilde asla büro açamazsınız. Bir şirket ya da büroda çalışmak ise size anında milyarları getirmeyecek. Öncelikle 1500-2000 YTL civarına bir şirkette çalışabilirsiniz. Buradan zamanla daha iyi şirketlere geçersiniz. Ancak İstanbul' da çevreniz olmadıkça büyük para kazanmak hayaldir. Maaşla çalışan insan da zengin olmaz biliyorsunuz Sosyal bir çevrede ortalamanın üzerinde bir hayat standardım olsun diyorsanız İstanbul size bunları verecektir kuşkunuz olmasın. Ancak gözünüz zirvede ise biraz gayret göstermeniz gerekir. Unutmayın, İstanbul' un zirvesi diğer şehirlerin zirvesinden yüksektir. Anadolu' da bir küçük bir şehirde en zengin ya da en iyi avukat olabilirsiniz. bu sizi manevi açıdan çok da mutlu kılabilir. maddi sıkınıtınız orada da olmaz. Ancak İstanbul dediğiniz zaman herşey değişir ve oyun onun kurallarına göre oynanır.
İstanbul bir savaş meydanıdır ve burada en büyükler, en iyiler, en güçlüler kazanır. Cesaretiniz varsa bu meydana sizi de bekleriz Savaşçı olmak için tek şart, büyük hayalleri olan iktidar sahibi biri olmak
Kararınızın hayırlı olmasını dilerim
Old 01-09-2007, 20:11   #7
denizizm

merhaba ben de anadolu üni .mezunuyum. bu sene mezun oldum seni tanıyor muyuym acaba))sorunun cevabın agelince ; şu anda izmir deyim anck eskişehir den sonra burası beni zorluyor adliyeye gitmem en az 1saatimim alıyor esişehir ise en fazla 10 dk) istanbul un daha yorucu olacağını düşünüyorum ..umarım umduklarını bulursun yani izmir bile beni sarmadı( ben eskişehir i çoooookkkkkk özlüyorum
Old 03-09-2007, 20:21   #8
tarde.sed.tute

Varsayılan bence..

herkese merhaba..ben de anadolu hukuktanım(3.sınıf)..okul bitince ne yapacağım konusunda benim de kafam çok karışık.sizinle benzer kaygılar içindeyim..istanbulda yaşamadım ama gerek tatillerde uğradığım kadar gerekse orada okuyan arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla istanbul gerçekten zor şehir..orada çalışma hayatına alışmayı bi tarafa koyun,o şehirde yaşamaya alışmanız bile bayağı zamanınızı alacaktır..kalacağınız yer ve özellikle ulaşım başlı başına sorun..hergün işe gitmek için saatlerce yollarda olacaksınız ve evden büronuza bürodan adliye veya herhangi bir yere gitmeniz bütün gününüze malolacak..kendinize ayıracak zamanınız kalmayacak..malumunuz eskişehir küçük,sevimli ve yaşaması çok kolay olan bi şehir..üstelik memleketinizmiş..büronuzdan adliyeye yürüyerek bile gidebilirsiniz..ama eskişehirde maddi açıdan çok büyük bir rahaytlığa sahip olunabileceğini de sanmıyorum..yaşamak açısından eskişehiri tavsiye etsemde maddi açıdan büyük şehir taraftarıyım..ama bence seçenekleri eskişehir mi istanbul mu diye ikiye indirgemek seçim yapmayı zorlaştırır..bahsettiğim gibi önce istanbulda yaşamaya sonra çalışma hayatına adapte olmaya çalışacaksınızki ikisini aynı anda kaldırabilmek çok güç..bence istanbul değil de ankara gibi yyine büyük ama en azından ulaşımı,yaşaması daha kolay olan bi şehri düşünebilirsiniz..ben ilerde avukatlık yapmayı düşünmüyorum ama yine de avukatlık stajımı eskişehirde yapmayı planlıyorum..ama siz avukatlık yapacağınız için mesleğinizi icra edeceğiniz yerde stajınızı yapmak en mantıklısı..ben istanbulda yaşamaktan korktuğum için puanım tuttuğu halde istanbul hukuk yazmamıştım,hatta ortalamam yeterli olduğu halde yatay geçişte yapmadım..istanbul gezmek için harika olsa da yaşamak ya da çalışmak için iyi bir yer değil bence..tabiki bunlar benim görüşlerim..
seçiminiz ne olursa olsun yolunuzun açık olması dileğiyle..
Old 09-09-2007, 14:39   #9
obaykan

şartlar değişkendir sonuçta ama ben istanbulda okuduğum için istanbulda staj yapmayı tercih etmiştim ki pekte verim alamadığımı düşünüyorum.Siz ise eskişehirde okumuşşsunuz eger istanbulla bir bağınız yoksa (aile,akrabalar gibi) pat diye istanbula gelip zor şartlarda stajınızı yapmak kanımca çılgınlık olucaktır.saygılarımla...
Old 17-09-2007, 12:23   #10
Av_Ece Altunay Önal

Merhaba..
Şimdilerde kararını çoktan vermiş ve staja başlamış olmalısın ama ben yine de söyleyeyim..Dokuz Eylül'den mezun oldum ve iç bir alakam olmadığı halde stajıma İstnabul'da başladım ben. Maddi olarak iyi olduğu doğru ama diğer küçük yerlere nazaran ve rakamsal olarak.Çünkü zaten gelirin giderini ancak karşılıyor ya da karşılamıyor bile..Ama İstanbul, büyükşehir olarak değil sadece İstanbul, özellikle staj döneminde çok faydalı oluyor bence..İnsan yorgunluktan ve yoğunluktan bitiyor ama aynı zamanda daha çok şeyi daha kısa zamanda öğreniyor farketmeden. Stajımın bitmesine 2-3 hafta kaldı ve memleketime döndüm şimdi. Buradaki stajyer arkadaşlara göre çok daha fazla şey öğrenmiş olduğumu ve kendime daha çok güvendiğimi farkettim. İstanbul yoruyor ama zaten (devamını getirmek istemezsen) sadece 1 yıl..Bence mantıklı olan stajını İstanbul'da tamamlaman ama ruhsatı aldıktan sonra memleketine hazır ve kendinden emin dönmek..Bi de insanlar "istanbul'dan geldi, bilir o" diye düşünüyorlar Bizzat yaşanmıştır!! Başarılar....
Old 18-09-2007, 12:55   #11
av_ispir

Varsayılan kesinlikle İzmir

Alıntı:
Yazan denizizm
merhaba ben de anadolu üni .mezunuyum. bu sene mezun oldum seni tanıyor muyuym acaba))sorunun cevabın agelince ; şu anda izmir deyim anck eskişehir den sonra burası beni zorluyor adliyeye gitmem en az 1saatimim alıyor esişehir ise en fazla 10 dk) istanbul un daha yorucu olacağını düşünüyorum ..umarım umduklarını bulursun yani izmir bile beni sarmadı( ben eskişehir i çoooookkkkkk özlüyorum

Dokuz Eylül mezunuyum stajımı da izmir de yaptım. Alışkanlıklar insanların yaşadıkları yer ile ilgili düşüncelerini etkiliyor. Bence biraz sabrederseniz toplumsal yaşamın İzmir de çok farklı olduğunu göreceksiniz. İzmirde iken eskişehir i özlemeyin yapmayın)))
Old 18-09-2007, 19:39   #12
denizizm

imkanım olsaydı orda kalırdım...yani ben yine de eskişehir diyorum.. alışkanlık mevzuuna gelince benim için orda alışkanlık yoktu devinim vardı..alışkanlıklar burada başladı.. yani ben küçük ve canlı şehirleri tercih ediyorum ve ORAYI ÖZLÜYORUMM SAYIN İSPİR...SAYGILAR...
Old 19-09-2007, 13:33   #13
av_ispir

Varsayılan Anlaşıldı:)

Sayın Denizizm
Konu derine indikçe düşüncelerimizin paralel olduğu ortaya çıkıyor aslında. Kastım Eskişehir i özlemekte haklı olabilirsiniz ama İzmir de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu da zaman gösterecektir eminim. E moral motivasyon yapıyoruz biraz da.(İzmir e olan duygusal bağımızı ekleyerek)Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi