Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşleyen Nafakanın Son Ödeme Günü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2012, 11:11   #1
Av.TevfikKICALI

Soru İşleyen Nafakanın Son Ödeme Günü

Merhabalar arkadaşlar,

İnternette ve forum sayflarında aramalar yapmama karşın, kesin ve yeterli bir bilgiye erişemedim. Bu sebeple konuyu tartışmaya açmak istedim.

Esasından bütün meslaktaşlarımızın herzaman karşılaştığı basit bir mevzu ancak benim kafamı çok karıştırdı:

Nafaka alacağının son ödeme tarihi hangi tarihtir?

Misal olarak Mahkeme Kararında her ayın 8. gününde 300 TL iştirak nafakasının ödeneceği karara bağlanmıştır. Ancak nafaka borçlusu bu nafakayı en son hangi tarihte ödemelidir? Aynı gün içerisinde temerrüde düşüyor mu yoksa gelecek ayın 7. gününe kadar bir mühleti olacak mıdır?

Şayet sonunun çözülmesi ile Nafaka Hükmünün İhlali Tarihi, Faiz Başlangıç Tarihi, İcra Takibindeki Takip Tarihleri vd. durumlar değişecektir.

Bütün melaektaşlarıma işlerinde başarılar dilerim...
Old 03-04-2012, 11:39   #2
aykutyigit

Nafaka borçlusu aylık nafakayı ayın 8. günü ödemezse nafaka ödememekten dolayı şikayet edebilirsiniz(süre ayın 9. günü başlar ve 3 ay içinde).Öbür ayın 7 sine kadar değil diye biliyorum.Siz 3. ayın son günü 3 aylık nafakayı ödememekten şikayet derseniz ve borçlu 3 aylık nafakayı öderse ceza almaz.
Old 03-04-2012, 11:56   #3
Av.TevfikKICALI

Bende aynı şekilde biliyorum ama sadece bilgi olarak. Şayet bu konuda bir itirazla da karşılaşmadım.

Fakat elimde bu konuya ilişkin kesin bir mavzuat düzenlemesi veya içtihat bulunmamakta...
Meslektaşlarımız ile olan konuşmalarımızda bu konu açıldığında ise yine kesin bilgi sunan olmadı. Ancak bir meslektaşımız nafaka borçlusunun 30 günlük (bir sonraki nafakaya kadar) ödeme süresinin olduğunu iddia etmekte.

Tabi ki böyle bir gerekçe ile itirazda bulunulması karşısında, bir dayanak ile çürütülmelidir.

Cevabınız için teşekkürler...
Old 03-04-2012, 13:06   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.TevfikKICALI
Misal olarak Mahkeme Kararında her ayın 8. gününde 300 TL iştirak nafakasının ödeneceği karara bağlanmıştır. Ancak nafaka borçlusu bu nafakayı en son hangi tarihte ödemelidir? Aynı gün içerisinde temerrüde düşüyor mu yoksa gelecek ayın 7. gününe kadar bir mühleti olacak mıdır?

Nafaka,nafaka alacaklısının geçimini temin etmesi için ödenen nakdi veya ayni yardımdır; İleriye yönelik olduğu için nafaka süresinin başlangıcında ödenmesi/yerine getirilmesi gereken bir edimdir. Olayınızda ödeme günü her ayın 8. dir. Bu tarihte ödeme yapmayan borçlu temerrüde düşer benim düşünceme göre.

Saygılarımla
Old 03-04-2012, 15:24   #5
aykutyigit

Ben yanında staj yaptığım avukata sordum .Avukat bey bu ayın 8. günü ödenmesine karar verilmiş olan nafakayı borçlu öbür ayın 8. gününe kadar ödemesi gerekir dedi.O tarihte ödemez ise dava hakkı doğar dedi.Bana göre 8 . gün ödenmez ise borçlu temerrüde düşer ama üstat farklı şekilde düşünüyor.
Old 21-07-2023, 13:49   #6
Bozcalar

Varsayılan Nafaka kural olarak her ayın başında peşin ödenir.

Yargıtay 2. HD., 21.12.2006 T., 2006/11710 E., 2006/18173 K. sayılı ilâma göre;
“Tedbir nafakasının miktarı hâkim tarafından belirlenir. İnşai özelliğe sahiptir. İşlemiş olanlar karar tarihinde, işleyecek olanlar ise her ayın başında ödenebilir ( muaccel ) hale gelir. Açıklanan esaslar doğrultusunda faize hükmetmek gerekirken yazılı şekilde, fazlaya ilişkin istemin reddine karar verilerek, faiz isteminin de reddedilmiş olması bozmayı gerektirmiştir”

Yargıtay 2.H.D’nin 2015/13545 esas 2016/3755 karar sayılı ilâma göre;
“Tedbir nafakasının miktarı hâkim tarafından belirlenir. İnşai özelliğe sahiptir. İşlemiş olanlar karar tarihinde, işleyecek olanlar ise her ayın başında ödenebilir ( muaccel ) hale gelir. Açıklanan esaslar doğrultusunda faize hükmetmek gerekirken yazılı şekilde, fazlaya ilişkin istemin reddine karar verilerek, faiz isteminin de reddedilmiş olması bozmayı gerektirmiştir”

Samsun BAM. 4.HD. 2020/549 E. 2020/854 K., – 11/03/2020
Tedbir nafakası alacağı dava tarihinden itibaren her gün doğar ve yeniden işlemeye başlar. İnşai özelliğe haizdir. İşlemiş olanlar karar tarihinde, işleyecek olanlar ise her ayın başında ödenebilir (muaccel) hale gelir. Bu sebeple eldeki davada mahkemece, tedbir nafakasına yönelik olarak faize hükmedilmemesinde bir isabetsizlik bulunmamaktadır. (Dairemizin 2019/3087 esas karar sayılı ve Yargıtay 2.H.D’nin 2015/13545 esas 2016/3755 karar sayılı ilamı)

Ankara BAM. 2.HD. 2018/58 E. Ve 2019/1083 K. – 18/06/2019 tarih
Ankara BAM. 2.HD. 2017/1564 E. Ve 2018/644 K. – 08/05/2018 tarih
Buna karşın davalı-davacı kadın tedbir nafakasına faiz isteminde bulunmuştur. Tedbir nafakası alacağı dava tarihinden itibaren hergün doğar ve yeniden işlemeye başlar. Miktarı da hakim tarafından belirlenir. İnşai özelliğe haizdir. İşlemiş olanlar karar tarihinde, işleyecek olanlar ise her ayın başında ödenebilir (muaccel ) hale gelir. Açıklanan esaslar doğrultusunda faize hükmetmek gerekirken faiz talebi bakımından hüküm kurulmaması doğru olmamıştır.

İzmir BAM. 2.HD. 2017/1097 E. Ve 2017/ 1935 K. – 20/10/2017 tarih
Davalı – karşı davacı kadın nafakalara faiz isteğinde bulunmadığı gibi tedbir nafakası alacağı dava tarihinden itibaren her gün doğar ve yeniden işlemeye başladığından inşai özelliğe haiz olduğundan, işlemiş olanlar karar tarihinde, işleyecek olanlar ise her ayın başında ödenebilir (muaccel) hale geleceğinden dava tarihinden itibaren faize hükmedilmesine imkan bulunmamaktadır.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu 2006/16-304 E., 2006/273 K., – 05.12.2006
Yakınanın şikayetinin, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına ilişkin ödenmeyen nafaka alacağını kapsadığı ve üç aylık yasal şikayet süresi içinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır. O halde suç, şikayet tarihinden bir ay öncesindeki cari nafaka borcunun doğmasıyla (01.06.2005) tarihinden sonra oluşmuştur. Yerel mahkemece sanığın tazyik hapsiyle cezalandırılması isabetlidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi