Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatifin ihyası??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-06-2011, 15:57   #1
avukatavukat

Varsayılan kooperatifin ihyası??

Neredeyse 3 yıldır genel kurul yapılmayan ve süresi geçtiği için ticaret sicilden faaliyeti gözükmeyen kooperatifin yeniden canlandırılması için ticaret sicilden aldığım bilgiye göre dava açmam gerekiyormuş

1- eski ttk 435 e göre organsız kalmış a.ş. gibi mi işlem yapılıyor yani yönetim kurulu ve denetçiler adına kooperatifin yeniden canlandırılması için bir ihya davası mı açıyorum? hasımsız mı oluyor kime yönlendiriyorum? mahkeme sulh hukuk mu,asliye ticaret mi? ayrıca bu bir versaet ilamı gibi bir davamı olacak özel bir sebep vs göstermelimiyim ?

2- yeni tck da eskideki 435 gibi bir madde yok onun karşılığı olarak madde 530 var ... bu halde ona göre mi işlem yapıyorum ..

kafam bayağı bir karıştı kısacası kooperatifin yeniden canlandırılması için ne yapmam gerekiyor acaba?
dava açıcaksam örnek bir kooperatifin ihyası davası dilekçesi varmıdır elinizde?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 16-06-2011, 16:10   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Ticaret mahkemesi,davalı şirket,dava şirketin ihyası...kolay gelsin!
Old 16-06-2011, 16:14   #3
avukatavukat

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Ticaret mahkemesi,davalı şirket,dava şirketin ihyası...kolay gelsin!

cevabınız için teşekkür ederim
hımm beni kafa bayğı karışmış olcakki yeterli gelmedi açıklama olarak

yani ticaret mahkemesi ok dir

dava konusu da ok dir

davalı şirket dediğimiz nedir onu anlayamadım?
Old 19-07-2011, 10:41   #6
Av.Ayşe Öcalan

[FONT='Arial','sans-serif']• KOOPERATİFİN SİCİLDEN TERKİNİNİN İPTALİ • TÜZEL KİŞİLİĞİN İHYASI ( Kooperatif Tüzel Kişiliğin Sona Ermesi İçin Tasfiye İşlemlerinin Eksiksiz Olarak Tamamlanması Gereği - Bu Nedenle Menfaati Olanlar Tüzel Kişiliğin İhyasını İsteme Hakkına Sahip Olduğu )[/font][FONT='Arial','sans-serif'][/font]
[FONT='Arial','sans-serif']Dava, kooperatifin sicilden terkin kaydının kaldırılarak yeniden tüzel kişilik kazanması için açılmış ihya davasıdır. Kooperatifin tüzel kişiliği, ticaret sicilinden silinmesi ile sona erer. Kooperatiflerin tasfiyesinde, tasfiye işlemleri ortaklarla üçüncü kişiler ve kooperatif arasında hukuken sona ermedikçe, kooperatifin sicilden silinmesi mümkün değildir. Bir başka ifadeyle, tüzel kişiliğin sona ermesi için, tasfiye işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Bu nedenle, menfaati olanlar tüzel kişiliğin ihyasını isteme hakkına sahiptir. Tüzel kişiliğin ihyası için, tasfiye kurulu ile ticaret siciline husumet yöneltilerek dava açılması gerekir (11. HD. 12.2.2004, 6314/1181).[/font][FONT='Arial','sans-serif'][/font]
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi