Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

adli yargı sınavlarına hazırlanmak için en ideal dönem ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-05-2010, 20:16   #1
üye30988

Soru adli yargı sınavlarına hazırlanmak için en ideal dönem ?

Sayın üyeler ; hakimlik ve savcılık sınavlarına hazırlık için en ideal sınıf hangisidir? (Özellikle de işi şansa bırakmamak için!!! ) 1. sınıftan itibaren düzenli bir çalışma mı yoksa 4. sınıfta yapılacak bir çalışma mı? Tecrübeli ve özellikle sınavdan muzdarip olan arkadaşlar geriye dönmek isterse bu hususta neleri değiştirmek ister?
Old 05-06-2010, 21:31   #2
üye30988

İlginç 100 'den fazla kişi okumuş ancak yanıt veren yok.Aslında çok fazla bilgi gerektiren birşey sormadım.Yeni Okuyacak Üyeler sadece kişisel bir kaç cümle yazarsa çok sevinirim
Old 14-06-2010, 19:12   #3
AV. AHMET ERTAŞ

Alıntı:
Yazan üye30988
İlginç 100 'den fazla kişi okumuş ancak yanıt veren yok.Aslında çok fazla bilgi gerektiren birşey sormadım.Yeni Okuyacak Üyeler sadece kişisel bir kaç cümle yazarsa çok sevinirim
Benim naçizane tavsiyem 4. sınıfta düzenli bir şekilde çalışmaktır. Çünkü dikkat ederseniz anayasa değişikliği var şimdi. Eğer değişiklik geçerse birçok konuyu yeniden çalışmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca hakimlik sınavına o kadar uzun bir süre çalışmak insanı yorar ve artık çalışmaktan bıkarsınız. hakimlik sınavına 4 ay çok ciddi çalışınca kazanılır. Şimdiden başarılar
Old 17-06-2010, 15:04   #4
üye30988

çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için
Old 28-10-2010, 13:47   #5
hukukkızı

3.sınıfı mucizevi bir şekilde atlatıp 4.sınıfa ulaşmış bir öğrenci olarak (nihayet!) bir yayınevinin hazırlık kitabını aldım.İçerisinde dersler gruplandırılmış,idari ve adli yargı sınav soruları teker teker cevaplandırılmış. Şimdilik derslerden geriye kalan vakitlerimde,genelde okulumun kütüphanesinde çalışıyorum. Sanırım geçen sene böyle bir çalışmaya vaktim olmazdı.Bu senemi iyi değerlendireceğim ve haziranda mezun olup sınava girme umuduyla yaşayacağım
Old 09-11-2010, 22:53   #6
Emre GENÇ

Bu sınava girmedim zaten 4.sınıf öğrencisiyim ama bu sınava girmiş kazanmış veya kazanamamış birçok kişiden aldığım telkinler Emre daha erken diyor.

Hukuka yeni başlamış 1.sınıf öğrencilerinin bir kısmı şimdiden çalışmaya başlıyım ipin ucunu bırakmıyım tavrı ile başlar ama zamanla final-vize-büt çokgenleri içinde böyle bir sınavın varlığını dahi unutur Zaten 4.sınıfa gelene kadar görülen dersler müfradatın nerdeyse yarını oluşturur ki 3 yıl boyunca müfredatın yarısına hadi daha iyimser olalım 3/5ine çalışmak bana pek mantıklı gelmiyor.

4.Sınıfa gelmiş hukukçuların ise ilk önceliği bence okulu uzatmadan mezun olup biran önce hayata atılması gerekiyor. Mesela kendi okulumda son sınıfa gelip de okulu uzatan tonla adam tanıyorum hal böyleyken 4.sınıfta bu sınava çalışmak bir koltuğa 2 karpuz almaya çalışmak gibi olsa gerek...

Yapan ve başaran yok mudur elbette vardır zaten bunlar salt objektif doğrular değil ama benim görüşüm bu yönde.
Bir hakimlik sınavı mağdurundan duyduğum şu cümle bu kararı vermemde önemli etken oldu; ben sınava 4.sınıfın başında çalışmaya başladım, mezun olalı 2 yıl oluyor hala da çalışıyorum

Herkesin gönlünce olması dileğiyle...
Old 22-12-2010, 13:36   #7
ihsanberat

Eğer meseleye en geniş çaptan bakacak olursak:

Hukuk fakültesinden mezun olup hemen sınavı kazanan bir kişi ne yazık ki o koltuğun hakkını veremiyor. Hayatında hiç dilekçe yazmadan hakimlik-savcılık sınavını kazananların ne kadar verimli olması beklenir ki?
Benim şahsi kanaatim en azından avukatlık stajı döneminde, stajla birlikte sınav hazırlıgı yapılmalıdır. Yani staj içinde veya staj sonrası zannımca en uygun dönemdir.
Old 26-03-2011, 10:27   #8
Av. Ezgi Olça

Hukuk fakülteleri öğrencilerinin hemen çalışamaya istemesindeki amaç sene kaybını önlemek için oluyor ve istenilen şey eğer hakimlik savcılıksa zor bir sınavın bizi beklediğini ve çalışmamız gerektiğini elbette ki biliyoruz.Hakimlik istiyorsak avukatlık vakit kaybı gibi geliyor.Çünkü orada da yeterli bilgiyi elde etmek için zaman gerekiyor.Sonuçta hukuk fakülteleri bize pratikte çok fazla bigi veremiyor. Ama kesinlikle şu konuda sizlere hak veriyorum ki bir dilekçe bile yazamayan hukukçuların hakim olması gerçekten çok yanlış.Adaleti tecrübesizlerin eline vermek de fakat sisteme bakarsınız ki hakimlik sınavında üst yaş sınırı var alt değil.Yani bu konuda bu gidişatın böyle oluşmasını sistem istiyor malesef ki.Çalışmak konusuna gelince ben de ayrı ve özel bir çalışma ile kazanılabileceğini düşünüyorum.Bu da hukuku 4 yılda bitirip mezun olunca olması daha mantıklı geliyor.
Old 30-07-2012, 17:21   #9
zynphkk

sevgili üye30988. ben de bu yıl hukuk fakültesinden finallerde mezun oldum. hakim savcılık sınavına çalışmaya iki üç haftadır başladım. okul devam ederken çalışmak sizi bilemem ama benim yapabileceğim bir şey değildi zira son sınıf gayet stresli zor bir dönem. dersler son derece ağır. bunun üzerine bir de hakimlik sınavı çalışması sizi hayli yorar diye düşünüyorum. ben stajımı da başlattım ne olur ne olmaz diye. hem de avukatlık mesleğini de öğrenmek istiyorum hiç değilse adliyedeki gidişat hakkında fikir edinirim şimdilik bu gidişattan memnunum. sınava hazırlıkta kanun değişikliklerini takip etmek okul bittikten sonra daha kolay oluyor. size tavsiyem okulunuzu bitirip rahat bir kafayla sınava çalışmanızdır. zaten okuldaki derslerinizde başarılı bir öğrenci iseniz sınava hazırlıkta çok zorlanmıyorsunuz. yardımcı olabildiysem sevinirim... kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi