Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari Dava - Nazım İmar Planı'nın İptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2010, 09:38   #1
hukukbilgisi

Varsayılan İdari Dava - Nazım İmar Planı'nın İptali

Değerli Meslektaşlarım,

Müvekkillerin miras ortaklığı şeklinde sahip olduğuı parseller, Nazım İmar Planı'nda yeşil alan olarak ayrılmış bulunmaktadır. Plan aleyhine iptal davası açmak üzereyim. Ancak, aşağıdaki konularda tereddüt yaşıyorum, değerli fikirlerinizle yol göstermenizi rica ediyorum.

1) Söz konusu yerde, miras ortaklığı şeklinde bir mülkiyet olduğu için; davayı açarken tüm hissedarlardan vekaletname almalı mıyım?.. Tek bir hissedar adına da davayı açabilir miyim? Hissedarların sayısı çok olduğu için, red vekalet ücreti ihtimali beni düşündürüyor.

2) Dava konusu olacak 2 parsel var. Her bir parsel için ayrı dilekçe mi vermeliyim, yoksa tek dilekçede ikisi yönünden de iptali talep edebilir miyim? Parsellerin sahiplikleri aynı durumdadır; hisselidir (miras yoluyla) ve hissedarlar aynı kişilerdir.

Saygı ve selamlarımla.
Old 11-05-2010, 15:34   #2
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Meslektaşım

TMK 702.madde "Ortakların hakları ve yükümlülükleri, topluluğu doğuran kanun veya sözleşme hükümleri ile belirlenir.Kanunda veya sözleşmede aksine bir hüküm bulunmadıkça, gerek yönetim, gerek tasarruf işlemleri için ortakların oybirliğiyle karar vermeleri gerekir.Sözleşmeden doğan topluluk devam ettiği sürece, paylaşma yapılamaz ve bir pay üzerinde tasarrufta bulunulamaz.
Ortaklardan her biri, topluluğa giren hakların korunmasını sağlayabilir. Bu korumadan bütün ortaklar yararlanır." diyor.

Maddenin son fıkrasını ben tek bir ortağın da dava açabileceği şeklinde yorumluyorum. Ancak ben olsam tüm mirasçıların vekaletini alır hepsi adına dava açardım. Ret vekalet ücreti neden sizi düşündürüyor? İlgili Belediye Başkanlığı'na karşı 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptalini dava edeceksiniz ve dava reddedilirse tek vekalet ücretine hükmedilecek.

Farklı parsellerle ilgili olarak iptal sebepleriniz aynı ise tek davada planın iptalini talep edebilirsiniz. Ben 2 hafta önce aynı şekilde bir dava açtım. Benim açtığım davada her 2 parsel yan yana ve iptal sebepleri tamamen aynıydı. Sizin olayınızda iptal sebepleri farklı ise ayrı ayrı dava açmanız gerektiğini düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi