Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tarla Satıldığında Üzerindeki Ürünlerin Maliki Kim Olur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2012, 14:40   #1
Av.İlker DOLGUN

Soru Tarla Satıldığında Üzerindeki Ürünlerin Maliki Kim Olur?

A şahsı B şahsına ait bir tarlayı resmi olarak satın alıyor. Eski malik B, satım işleminden bir süre ürünleri, mahsulü (buğday) topluyor. Taraflar arasında mahsul konusunda herhangi bir sözleşme yapılmamış, A tarlayı satın almakla üzerindeki mahsulünde sahibi olacağını düşünmüş, B ise mahsulü değil tarlayı sattığını, ektiği/emek verdiği ürünlerin kendi hakkı olacağını düşünerek topladığını ifade etmiştir.

Arazi üzerindeki ürünler kimin hakkıdır, hukuken kim haklıdır? Meslektaşlarımın cevaplarını ve konuyla ilgili ictihatları paylaşmalarını bekliyorum.
Old 25-06-2012, 17:51   #2
egemen48

mk 685

Bir şeyin maliki, onun ürünlerinin de maliki olur.

Ürünler, dönemsel olarak elde edilen doğal veya hukuki ürünler ile bir şeyin özgülendiği amaca göre adetler gereği ondan elde edilmesi uygun görülen diğer verimlerdir.

Doğal ürünler asıl şeyden ayrılıncaya kadar onun bütünleyici parçasıdır.

taraflar arasında mahsul acısından da sözlesme yapılmadıgı icin,mahsüller yeni malikindir
Old 25-06-2012, 18:55   #3
tiryakim

Tarlayı kim satın almışşsa o taraladaki ürünlerinde maliki olur.
Old 26-06-2012, 08:45   #4
mgamzesahin

Tam sizin olay ile birebir olmasa da konu için işinize yarayabilecek bir karar buldum, altta özetini gönderiyorum.
Buna göre yorumlarsak, satıcı, ürünlerin ekimi için yaptığı zaruri masrafları alıcıdan isteyebilir ancak ürünler benimde topladım diyemez diye düşünüyorum.

T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 1986/14-428 K. 1987/278 T. 3.4.1987: 1602 parsel nolu taşınmaz satış vaadi sözleşmesiyle davacılardan Mehmet tarafından davalıya satılmış, zilyetliği de devredilmiştir. Ne varki, davacılar tarafından ekilen kimyon mahsulü olgunlaşınca davalı tarafından toplanarak götürülmüştür. Davacılar mahsulün tüm bedelini istemektedirler. Davalının tasarruf ve zilyetliğine bırakılan parsele izinsiz kimyon eken davacılar iyiniyetli olamazlar. Bu nedenle kimyonun tüm değerini isteyemezler. Ancak; mahsulü eken kişi olarak bir takım zorunlu giderlerde bulundukları vakıası da ortadadır. Davacılar ancak işbu zorunlu giderlerini isteyebilirler. O halde bu konuda yapılan zorunlu masrafların tesbiti ile yalnız zorunlu masraflarla ilgili istemin kabulüne karar verilmek gerekir. Direnme kararı bu nedenlerle bozulmalıdır.
Old 26-06-2012, 11:02   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
A şahsı B şahsına ait bir tarlayı resmi olarak satın alıyor. Eski malik B, satım işleminden bir süre ürünleri, mahsulü (buğday) topluyor. Taraflar arasında mahsul konusunda herhangi bir sözleşme yapılmamış, A tarlayı satın almakla üzerindeki mahsulünde sahibi olacağını düşünmüş, B ise mahsulü değil tarlayı sattığını, ektiği/emek verdiği ürünlerin kendi hakkı olacağını düşünerek topladığını ifade etmiştir.

Arazi üzerindeki ürünler kimin hakkıdır, hukuken kim haklıdır? Meslektaşlarımın cevaplarını ve konuyla ilgili ictihatları paylaşmalarını bekliyorum.

Aksine bir anlaşma yoksa satım işlemi ile birlikte ürünlerde alıcının mülkiyetine geçmiş olur düşüncesindeyim.

Aksini düşünecek olursak armut bahçesini satan kişi her yıl gelip armutları toplayabilir, sadece bahçeyi sattım, ürünleri/armutları satmadım gerekçesi ile.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi