Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işyeri açma ruhsatı ve kat maliklerinin izni

Yanıt
Old 24-02-2011, 13:57   #1
Av. Ayşegül Okçu

Varsayılan işyeri açma ruhsatı ve kat maliklerinin izni

Merhaba,

Müvekkilimin işyeri ruhsatı ile ilgili sorununda mevzuatta ve Danıştay kararlarında çözüm bulamadığım ve bu mevzuata uzak olduğum için meslektaşlarımın görüşlerine başvurmak istedim.

Olay:

Müvekkilim ev ürünleri yapan bir lokanta işletmektedir. Lokantanın bulunduğu yer bir apartmanın zemin katında olup tapu kayıtlarında işyeri olarak görünmektedir. Müvekkil 2006 yılında işyerini açarken ruhsat başvurusunda bulunmuş, kendisine geçici ruhsat verilmiştir. Müvekkil her yıl geçici ruhsatı yenileyerek bu güne kadar gelmiştir.

Problem:

Kat maliklerinden bir kısmı buranın lokanta olarak kullanılmasını istemediklerini söylemişler ve ilgili belediyeye şikâyette bulunmuşlardır. İnceleme için gelen zabıta memurları, müvekkilin tüm kat maliklerinden 7 gün içinde onay alınması gerektiği; aksi halde 5393 sayılı Belediye Kanununun 15/b maddesi gereğince faaliyetten men edileceği yönünde ihbarname tebliğ etmişlerdir. Müvekkil bunun üzerine hangi yasa ve yönetmelik gereğince bu işlemin yapıldığını öğrenmek üzere belediyeye dilekçe vermişse de henüz bir cevap alınamamıştır.

Değerlendirme:

1- Kat mülkiyeti açısından olayı değerlendirdiğimde, işyerinin bulunduğu bağımsız bölümün tapuda işyeri olarak görünmesi ve müvekkilin işletmesinin lokanta olması nedeniyle K.M.K. madde 24 ile düzenlenen bir yasaklama bulunmadığı gibi, kat maliklerinin onayını gerektiren bir durum olmadığını düşünüyorum.

2- 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Kanunu ve bu Kanuna dayanarak çıkarılan 14.07.2005 tarihli İşyeri Açma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik açısından olayı değerlendirdiğimde, müvekkile ait lokantanın “sıhhi müessese” olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Belediyenin yönetmeliği yanlış yorumlayarak müvekkile ait işyerini Yönetmeliğin 4/g maddesi gereğince “umuma açık istirahat ve eğlence yeri” olarak nitelediğini düşünüyorum.

Soru:

İzah ettiğim veriler ışığında idare mahkemesinde iptal davası açılması ve yürütmenin durdurulması talep edilmesi gerektiğini düşünüyorum ama bazı tereddütlerim var. Belediyenin müvekkile tebliğ etmiş olduğu ihbarname “kesin ve yürütülmesi gerekli idari işlem midir? Müvekkilin işlettiği lokanta “sıhhi müessese “ midir? Ben rastlayamadım ama başka herhangi bir mevzuatta müvekkilin kat maliklerinden onay almasını gerektirecek hukuki bir zorunluluk var mıdır? Ayrıca ruhsat başvurusu sırasında tüm şartları sağladığı halde neden kesin ruhsat verilmemiştir de her yıl yenilenen geçici ruhsat verilmiştir?

Zaman ayıran ve cevap veren tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 25-02-2011, 11:54   #2
hewal65

faaliyetten men kararı verildiğinde 60 gün içerisinde YD talepli iptal davası açın. lokanta sıhhi müessese kapsamındadır. zemin kat işyeri olarak geçiyorsa ve kat malikleri tarafından önceden lokanta vb. olarak işletilemez gibi oybirliği ile alınan bir karar da yok ise belediyenin faaliyetten men kararı dayanaksız olacaktır.
Old 25-02-2011, 12:02   #3
Armağan Konyalı

Bu konuda eksik bilgi olduğu kanısındayım:

Belki de Apartman Yönetim Planın'da "işyeri olarak kayıtlı bağımsız bölümlerde lokanta, aşevi, kahvehane gibi faaliyetlerde bulunamaz." biçiminde bir hüküm vardır.

En doğrusu ilgili belediyenin Ruhsat ve Denetim Müdürlüğüne başvurarak doğruyu öğrenmektir.

Saygılarımla
Old 25-02-2011, 15:52   #4
Av. Ayşegül Okçu

Öncelikle cevap yazan meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Sayın Hewal65, men kararı verildikten sonra dava açtığımda geç kalmış olmaz mıyım? Zira bu durumda müvekkilin işyeri kapatılmış olacak. Yürütmenin durdurulması kararı alabilmem belli bir zamanı alacaktır çünkü.

Sayın Konyalı, doğrusunu isterseniz apartman yönetim planında böyle bir sınırlama yok. Sadece kat maliklerinin bir kısmının kat malikleri toplatısında aldıkları bir karar var. Belediye de bu karar ve apartman sakinlerinin şikayetine dayanarak böyle bir işlem yaptığını söylemiş. Sizce yönetim planında sınırlama olmadan belediye işlem yapabilir mi?
Old 25-02-2011, 23:55   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Ayşegül Özbek
Belediye de bu karar ve apartman sakinlerinin şikayetine dayanarak böyle bir işlem yaptığını söylemiş. Sizce yönetim planında sınırlama olmadan belediye işlem yapabilir mi?
Yapamaz. Yapamayacağı için de yapmaz.

Müvekkilinizin anlamadığı veya size eksik anlattığı başka bir konu olmalı. Yoksa ta başlangıçtan beri neden geçici ruhsat verilsin? Başlangıçtan beri ruhsat verilmesine engel bir durum olmalı ki geçici ruhsat verilmiş.
Old 26-02-2011, 23:13   #6
Av. Ayşegül Okçu

Sayın Konyalı çok teşekkürler. Müvekkilimle konuşup atdığım bir ayrıntı var mı bakacağım.
Old 09-11-2017, 21:08   #7
Av. Meltem ERTÜRK

Meslektaşım son durum nedir dosyanızda? Men kararını beklediniz mi dava açmak için, yoksa hemen açtınız mı? Netice nedir paylaşır mısınız sakıncası yoksa
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi