Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukat Olmadiği Halde Avukatim Diyerek İş Takip Edenler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2007, 13:50   #1
avyesimcarikci

Rahatsiz Avukat Olmadiği Halde Avukatim Diyerek İş Takip Edenler

Arkadaşlar başlığı nereye açacağmı şaşırdım öncelikle yanlış yere de açmış olabilirim yönetici meslektaşlardan özür diliyorum .
Konu çok vahim aslında geçen haftalarda bir arkadaşımın vasıtası ile böyle bir kişi ile tanıştım. Kişi hukuk fakültesinden mezun ol(a)mamış ancak
" avukatlıktan emekliyim" diyor, çeşitli şirketlerin danışmanlığını yapan ama herhangi bir baroda kaydı olmayan birisi. Danışmanlığını aldığı şirketlerin çeşitli davalarını mahkemelerde takip edip duruşmalarına -ve tabiiki kendisi giremediğinden nasıl bir emeklilikse bu avukatlıktan hiçbir baroda kaydı da yok- herhangi şekilde tanıştığı avukatları sözleşme imzalamaya yanaşmamak suretiyle çalıştırmaya çalışıyor. Ayrıca telefonları da avukat .... diyerek açıyor.Ben şu hakimi tanıyorum sınıf arkadaşım şurda yüksek tanıdıklarım var geniş hacimli işlerim var vs vs gibi konuşmalar yapıyor.
Çok sinirbozucu bir durumla karşıkarşıyayız. Mesleğimizin tekel hakkı nerede ? Adliye önündeki arzuhalciler bir nebze azaldı maalesef bitmedi bir de böyle tiplemeler var piyasada . Bu konudaki hertürlü yorumunuzu bekliyorum. Ne yapabiliriz . Ben açıkçası önce Baroya şikayet etmeyi düşünüyorum. Şimdiden yorumlarınıza teşekkürler.
Old 09-02-2007, 14:00   #2
Av. Arzu Erkol Dursun

iyi günler sayın temur;
baroya şikayet sadece baroda kayıtlı avukatlar için söz konusu olabilir.
bu kişinin gerçekleştirmiş olduğu tck ya ilişkin bir suçtur ve hakkında suç duyurusu yapılması gerekir. ve sanırım yanlış hatırlamıyorsam kamu davası açılmış olur,kamuyu ilgilendirdiğinden.
baronun bir ilgisi olamaz cezalandırma konusunda.
Old 09-02-2007, 17:28   #3
Av.G.K.

Bu tip kişiler hakkında bilgi edinilmesi hallinde derhal C.Savcılığına suç duyurusunda bulunulmalıdır.Gerek medya gerekse çevremizden duyduklarımıza göre''sahte avukatlık''yapan kişiler gün geçtikçe çoğalmaktadır.Baroların acilen bu konuda girişimlerde bulunması gerek ama ben en azından kayıtlı olduğum istanbul barosu için ümitsizim çünkü geçen sene baro başkanlığına dilekçe vererek ''sahte avukatlığın''önlenmesi amacı ile bir kaç öneri getirmeme rağmen İstanbul Barosu yönetimi dilekçeye cevap verme gereği bile duymadı.Baro Yönetimleri her konuda olduğu gibi bu konuda da duyarsız maalesef.
Old 09-02-2007, 23:55   #4
avyesimcarikci

Haklısınız sayın Arzu ama benim kasdettiğim önleyici tedbirler ve bu konuda meslek örgütünün bilgilendirilmesi idi.
Maalesef Gökhan çok da haksız değilsiniz. Zira bu kişi Baro Başkanı'nın çok yakın arkadaşı olduğunu söyleyebilecek kadar cüretkar ve fütursuz. Kişi kimliği hakkında doğru bilgiler vermemiş olabilir .
Old 10-02-2007, 12:26   #5
Av.Denizhan Aktoprak

avukatlık kanunu gereğince ilgi AVUKATLIK YETKİLERİNİN BAŞKALARI TARAFINDAN KULLANILMAMASI:

Madde 63 - Baro levhasında yazılı bulunmıyanlar ve işten yasaklanmış olan avukatlar, şahıslarına ait olmıyan dava evrakını düzenliyemez, icra işlemlerini takip edemez ve avukatlara ait diğer yetkileri kullanamazlar. Baro levhasında yazılı bulunmıyanlar avukatlık unvanını da taşıyamazlar. (Ek cümle: 02/05/2001 - 4667/40. md.) Şu kadar ki, baro levhasındaki kaydı yirmi yılı dolanlardan, bürosunu kapatarak vergi kaydını sildiren avukatlar durumları hakkında bilgi vermek ve baroya karşı görev ve yükümlülüklerini yerine getirmek koşuluyla sadece avukat unvanını kullanabilirler.

(Değişik fıkra: 22/01/1986 - 3256/7 md.) Birinci fıkra hükmüne aykırı eylemde bulunanlar yüzbin liradan birmilyon lira ya kadar adli para cezasına ve altı aydan bir yıla kadar hapis cezasına mahkum edilirler.

(Değişik fıkra: 22/01/1986 - 3256/7 md.) Avukatlık yapmak yetkisini taşımadıkları halde muvazalı yoldan alacak devralarak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş yüzbin liradan beşmilyon liraya kad ar adli para c ezasiyle cezalandırılırlar.

Mahkemeler, icra ve iflas daireleri ve barolar, bu maddenin kapsamına giren bir olayı öğrenince Cumhuriyet Savcılığına bildirmek zorundadırlar. Yapılacak kovuşturma sonucu Cumhuriyet Savcısı tarafından baroya bildirilir.
Old 01-08-2009, 12:21   #6
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Denizhan Aktoprak

Mahkemeler, icra ve iflas daireleri ve barolar, bu maddenin kapsamına giren bir olayı öğrenince Cumhuriyet Savcılığına bildirmek zorundadırlar. Yapılacak kovuşturma sonucu Cumhuriyet Savcısı tarafından baroya bildirilir.

Savcılık makamı, vatandaşların da ben avukatım diye tanıtan aslında avukat olmayan kişilere yönelik şikayetleri de dikkate alıyor, soruşturma ve mahkeme açıyor cezası da veriliyor.

Bizzat tanığım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi