Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kiraya verilen mecura verilen zararın tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2008, 11:09   #1
avukat152

Varsayılan kiraya verilen mecura verilen zararın tespiti

Müvekkilim evini kiraya veriyor. Ev sözleşme süresinin bitmesinden önce boşaltılıyor ancak müvekkilime anahtar teslimi yapılmıyor. Kalan kira bedellerinin tahsili için bir icra takibi yapacağız, fakat eve verilen zararın ve kiracının mecuru boşalttığının tespit edilmesini istiyoruz. Bunun için Sulh Hukuk Mahkemesinden tespit mi talep etmeliyim? Tespit davasının harcı nasıl belirleniyor? Tespit dilekçesinde özellikle bulunması gereken birşey var mı? dilekçe örneği nereden bulabilirim?

Şimdiden teşekkür ediyorum...
Old 03-12-2008, 11:19   #2
Admin

Size anahtar teslimi yapılmadıysa ve yazılı bir fesih de yoksa, evin boşaltılmış olması akdin sona erdiğini göstermez, akit devam etmektedir. Bu konuyla ilgili forum alanlarımızda onlarca konu ve mesaj var, arama motorumuzda "tahliye, anahtar teslimi, ispat, aktin feshi, mecurun boşaltılması" gibi kelimelerle araştırma yaparsanız detaylı bilgi bulabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=16661
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=30985
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22587
Old 03-12-2008, 12:47   #3
avukat152

Benim de bu konuyla ilgili bir sorum olacak. Müvekkilimin kiracısı sözleşmeyi süresinden önce sona erdirmek isteyerek mecuru boşaltmış. Anahtarı müvekkilime teslim etmek istemişse de müvekkilimin kabul etmemesi üzerine kendisi ve iki tanığın imzasıyla bir teslim tesellüm tutanağı düzenlemişlerdir. Müvekkilimin bu tutanakta imzası yok ve bu konuyla ilgili yargıtay kararlarından da anladığım üzere bu tutanağın herhangi bir geçerliliği yok..

Ancak müvekkilim kapıcıya bırakılan anatarları alarak eve girmiş ve evin içerisinde tadilat yaptırmıştır. Bu davranış "erken fesih iradesinin ve anahtar tesliminin müvekkilim tarafından kabul edildiği" anlamına gelr mi???
Old 03-12-2008, 14:52   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat152
Benim de bu konuyla ilgili bir sorum olacak. Müvekkilimin kiracısı sözleşmeyi süresinden önce sona erdirmek isteyerek mecuru boşaltmış. Anahtarı müvekkilime teslim etmek istemişse de müvekkilimin kabul etmemesi üzerine kendisi ve iki tanığın imzasıyla bir teslim tesellüm tutanağı düzenlemişlerdir. Müvekkilimin bu tutanakta imzası yok ve bu konuyla ilgili yargıtay kararlarından da anladığım üzere bu tutanağın herhangi bir geçerliliği yok..

Ancak müvekkilim kapıcıya bırakılan anatarları alarak eve girmiş ve evin içerisinde tadilat yaptırmıştır. Bu davranış "erken fesih iradesinin ve anahtar tesliminin müvekkilim tarafından kabul edildiği" anlamına gelr mi???

Sayın avukat152,

Sanırım, bu mesajınızda sorduğunuz soru ile ilk mesajınızda sorduğunuz soru aynıdır. Ancak bu mesajınızı başka bir foruma yazmışsınız, buraya taşıdım.

Sorunuzun ilk haliyle, son hali arasında epey fark bulunmaktadır. İlk haline Sayın Admin'in verdiği cevaba katılıyorum. Ancak sorunuzun son haline aynı cevabı tekrar etmek mümkün değildir. İlk cevabı yeterli bulup ona göre davransaydınız yanlış hamle yapacaktınız. Kusur doğru cevap vermesine rağmen Sayın Admin'de mi olacaktı? Tabii ki hayır. Kusur sizde olacaktı. Çünkü eksik bilgi vererek, işinize yaramayacak olan (ama doğru olan) cevabı siz almış oldunuz.

Bunu uzun uzadıya niye açıklıyorum? Sizin nezdinizde diğer üyeleri de uyarmış olayım. Soruya cevap veren üyeler sadece burada yazılana cevap vermektedir. Bu nedenle, eldeki verileri mümkün olduğunca anlaşılır bir anlatımla yazmak gerekir. Aksi takdirde yazılan cevap, yarardan çok zarar getirir.

Alıntı:
Bu davranış "erken fesih iradesinin ve anahtar tesliminin müvekkilim tarafından kabul edildiği" anlamına gelr mi???

Bence müvekkiliniz akdi feshetmiş sayılır. Aksi takdirde konut dokunulmazlığını ihlal suçunu işlemiş olur.
Old 03-12-2008, 14:58   #5
avukat152

Açıkçası verilen linklerdeki konuları okuduktan sonra ikinci sorumu sorma gereği duydum. Anahtar teslimi ile ilgili yargıtay kararlarını ve forumdaki tartışmaları okuduktan sonra eksikliğin farkına vardım. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi