Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bankadan Ödenen Faturanın Telsimde Ödenmemiş Gözükmesinden Doğan Anlaşmazlık

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 20:11   #1
alper

Varsayılan Bankadan Ödenen Faturanın Telsimde Ödenmemiş Gözükmesinden Doğan Anlaşmazlık

Telsim cep telefonu abonesiyim. Temmuz dönemi için gelen son ödeme tarihi 20.08.2001 tarih ve 15.310.000.- TL'lik faturamı tatilde olmam sebebiyle Ziraaat Bankası Bozyazı Mersin Şubesinden 13.08.2001 tarihinde 15.950.000.- Tl olarak yatırdım. Tatil dönüşü telefonumun kapalı olduğunu anladım. Telsim Müşteri temsilcisi ile görüştüğümde borcundan dolayı kapalı olduğunu borcu yatırmam halinde açılacağını belirttince sözkonusu borcun bankadan son ödeme tarihinden önce ve fazla olarak yatırıldığını beyan ettiğimde banka dekontu üzerinde yer alan referans numaralı faturanın tarafıma ait olmadığını söylemiştir. Ben ise fatura elimde olmadığından referans numaralarını karşılaştırmamın tatilde mümkün olamıyacağını fakslıyacağım yazı ve dekont fotokopisi ile mahsuplaşmanın yapılarak telefonumun açılmasını istediğimde bu şekilde mahsuplaşmanın yapılamıyacağı öncelikle Temmuz faturasını tekrardan ödemem gerektiğini ve ödememden sonraki aylarda mahsuplaşmanın yapacağım görüşmelerden yapılacağını bu arada gecikme ve açma kapama gibi ücretlerin tarafıma yansıtılacağını belirtmiştir. Ben olaya çok kızdığım için ikinci bir ödemeyi bu tarihe kadar yapmadım. Çevremden aynı olayın birçok kişinin başına geldiğini de duyunca yatırmama kararı aldım. Fakat bugün Telsim Avukatlarından bir uyarı mektubu geldi. Sözkonusu faturayı 10 gün içinde ödememem halinde dava açılacağı ve dava sonucunda Avukatlık ve diğer ücretlerin tarafıma yansıtılacağı belirtilmektedir. Faturayı ödediğim halde acacakları bu dava aleyhime sonuçlanırmı? sözkonusu uyarı mektubuna nasıl itiraz etmeliyim ? Kendi sistemlerinden kaynaklanan bu hatadan dolayi gecikme ve açma kapama ücretleri gibi isteme hakları varmıdır. Lütfen bu konularda acil bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla

03-10-2001 16:09:08
Old 27-02-2002, 20:12   #2
teledost

Sayın Alper,
Faturayı ödemiş olduğunuz konusu tartışmalı ve siz tatilde
olduğunuz için referans numaralarından emin değilsiniz.Bu
durumda hiç bir hukukçu size davayı kazanacağınızı söyleyemez. Hatta hukukçu olmayanlar bile söyleyemez.

Uyarı mektubuna itiraz etmeniz gerekmez. Şirket avukatlarının
açacakları icra takibine itiraz etmeniz haklılık durumuna göre yararlı olabilir.

Kendi sistemlerinden kaynaklanan hatalar için elbette açma kapama ücreti istenemez. Buna da açılacak icra takibi sırasında itiraz edebilirsiniz. Ama bu itirazınızı gelen ikinci faturayı ödememek biçiminde ortaya koymamalı,
başka bir yöntem seçmeliydiniz.

İyi tatiller dilerim.

04-10-2001 00:16:12
Old 27-02-2002, 20:13   #3
alper

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Fakat anlıyamadığım bazı noktalar var''Faturayı ödemiş olduğunuz konusu tartışmalı ve siz tatilde
olduğunuz için referans numaralarından emin değilsiniz.Bu
durumda hiç bir hukukçu size davayı kazanacağınızı söyleyemez. Hatta hukukçu olmayanlar bile söyleyemez.''diyorsunuz. Fatura elinize ulaşmadığı taktirde bildiğiniz gibi bankaya giderek telefon borcunuzu yatırmanız mümkün. Durum böyle olunca bankadaki memur sisteme girip ne ödemenizi isterse onu yatırıyorsunuz. Böyle bir durumda Fatura referans numarasını bilmeniz mümkün değildir.

04-10-2001 09:11:29
Old 27-02-2002, 20:14   #4
teledost

Faturayı ödediğiniz tartışmalı değil mi? Bankacı yanlış
bir hesaba işlem yaptıysa bunu nasıl bilebilirsiniz? Siz
haklılığınızdan emin olun, sonra hak arama mücadelesinde
hukukçular yanınızda yer alacaklardır.

Saygılarımla.

04-10-2001 19:26:00
Old 27-02-2002, 20:15   #5
orhun

Sayın Alper;
Tavsiyem öncelikle faturayı tekrar ödemenizdir. İcra yoluna başvurulup size ödeme emri gönderildikten itibaren 7 günlük itiraz süreniz olmasına rağmen bunu kanıtlayabilecek belgeniz olduğunu sanmıyorum. Ve belgeniz yoksa icra takibi sonunda ödeyeceğiniz meblağ 40-45 milyon TL civarını bulabilir. Bankadaki ödeme hata sonucu başka biri adına yapılmış ise bundan yine sizin başınız ağrıyacak, icra takibi yoluyla para sizden tahsil edilecektir. Daha sonradan dava yoluyla bu parayı alsanız bile ki bu dava uzun sürer sonuçta yine siz maddi yönden zararlı çıkarsınız. Maalesef size olumlu birşeyler söyleyemiyorum. Tavsiyem ödeme emrinin size ulaşmasından 7 gün içinde veya ödeme emri ulaşmadan bu parayı ödemenizdir. Yoksa masraflar ve ücreti vekaletide ödemek zorunda kalırsınız. Anlatacağınız haklı bile olsanız hukuki yönden minareyi çalanlar kılıfını çoktan hazırlamış oluyorlar. Benim tavsiyem daha fazla zarar görmemeniz içindir.

06-10-2001 15:47:47

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi