Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

PAYDAŞLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI'nda yetki ile yapılan giderler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2008, 16:58   #1
Av.İrfan Altınel

Varsayılan PAYDAŞLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI'nda yetki ile yapılan giderler

Azize Yengem,varlıklı bir ailenin kızı iken gariban bir köy öğretmenine aşık olup ona kaçtığı için ailesinin servetinden yararlanamamış. Şu anda bir kaç tane tarla var."Hakkım ne ise alacağım.Sonu kar olmasa bile.." diyor. Azize Yengem bana bahçesinden çıtır çıtır sarmısaklar getiriyor. Ben de onun PAYDAŞLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI'nı eski bir köy öğretmeni olarak ,o güzel hatırı için karşılıksız sürdürüyorum.
Azize Yengem'in tapularında diğer paydaşların çoğunun isimlerinde yanlışlıklar var.Onları düzeltmek ve bazı Mirasçılık Belgeleri'ni çıkarmak için mahkemeden yetki aldık. Bu davaları sonuçlandırdık. Tapu kayıtlarına işlettik. Yetki ile açılan davaların keşif giderleri ile tapuya kayıt harçları Azize Yengem'in dava sonundaki satıştan eline geçecek paydan fazla.
Yetki ile açılan davalara yapılan giderlerin ana davanın yargılama giderlerine eklenmesi ve bu giderlerin de paydaşlara pay oranında yansıtılması gerekmez mi? Böylesi adaletli olmaz mı?
Yargıç,bu giderleri yansıtmayacağını ve sonuçta cebri icra yolu ile öteki paydaşlardan istememizi söylüyor. Davalılar kırk kişi. Tahsili olanaksız.
İşte size bir sorun! İlgilenen herkese peşin teşekkürlerimle..Saygılar.
Av.İrfan Altınel BABAESKİ
Old 01-05-2008, 11:41   #2
Av.Hülya İREN

Bence masraf makbuzlarınızı dosyaya ekleyin.Bu masraflar paydaşlar arasında paylaştırılır.
Old 01-05-2008, 12:01   #3
Nebahat Ülker

Merhabalar.Bence mahkeme hakimi verdiği kararında haklıdır.Çünkü yetki belgesi ile sizin açmış bulunduğunuz davalar ayrı ayrı esaslara saahip olan müstakil birer davadır.Sonuçta değişik iş dosyaları değildir ki esas dosya yargılama giderlerine eklenebiiilsin.Bu nedenle bence de dah sonra cebrii icra yoluyla bu masraflar için tahsil yoluna gidebilirsinizdiye düşünmekteyim.İyi günler.
Old 01-05-2008, 12:10   #4
Av.Nesrin

Peki bu durumda vakit geçirmeden takip işlemleri başlatılsa izale-i şuyu davasındaki satıştan elde edilen( bankaya yatırılan paralardan ) paydaşların payları nisbetinde tahsil kabiliyeti var mı? Benim de aklıma takıldı da bilgisi olan yanıtlarsa sevinirim.
Old 01-05-2008, 14:47   #5
ilksan

Üstadım Azize Yengenizin fakir köy öğretmenine olan aşkını, çıtır çıtır sarımsakları, sonu kar olmasada hak arama mücadelesini o kadar keyifle okudum ki... inanın her cümlenizden bir öğretmen olduğunuz anlaşılıyor, büyük olasılıkla da öğretmen okulu çıkışlısınız. Çünkü benim babam da öğretmen okulu çıkışlı bir eski öğretmen ve o da bu konuyu yazsa aynı sizin gibi yazardı. Günüme keyif kattığınız için teşekkür ederim sadece bu duygularımı paylaşmak istemiştim. saygılarımla.
Old 01-05-2008, 16:15   #6
Av.İrfan Altınel

Katılanlara sonsuz teşekkürler.. Evet Kepirtepe İlköğretmen Okulu (1964)mezunuyum."irfanaltinel.net" benim ufak sitem.Orada başka yazılarım da var.Eşim ile birlikte birer İlksan mağduruyuz.
Azize Yengem'in giderlerinin bu dosyaya yetki alınarak yapıldığı için yansıması gerekir diye düşünüyorum. Kanımca bu konuya biraz daha bilimsel yaklaşmakta yarar var.Saygılar..
Old 17-06-2008, 14:41   #7
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Av.İfraf Altınel,

Paydaşlığın giderilmesi davalarında, dava harç ve giderleri kazanan ve kaybedenin olmaması nedeni ile payları oranında taraflara yükletilmesi gerekmektedir.

Azize yengemizin çıtır çıtır sarımsaklarının bir kısmı karşılığında size konuyla ilgili Yargıtay kararını yolluyorum. Saygılarımla.

T.C.

YARGITAY

6. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/9840

K. 2005/106

T. 24.1.2005

• PAYDAŞLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI ( Kazanan Ve Kaybeden Olmadığından Yargılama Giderlerinin Payları Oranında Taraflara Yükletilmesi Gereği )

• YARGILAMA GİDERLERİ ( Paydaşlığın Giderilmesi Davalarında Kazanan Ve Kaybeden Olmadığından Payları Oranında Taraflara Yükletilmesi Gereği )

4721/m.699

ÖZET : Paydaşlığın ( ortaklığın ) giderilmesi davalarında kazanan ve kaybeden olmadığından yargılama giderlerinin payları oranında taraflara yükletilmesi gerekir.
DAVA : Mahalli mahkemesinden verilmiş bulunan yukarıda tarih ve numarası yazılı paydaşlığın giderilmesi davasına dair karar davalı tarafından süresi içinde temyiz edilmiş olmakla dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Dava bir adet taşınmazın paylaşılmasına ilişkindir. Mahkeme istem gibi karar vermiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.
Dosya kapsamına, toplanan delillere, hükmün dayandığı gerekçelere, bozma doğrultusunda karar verilmiş olmasına göre aşağıdaki bendin kapsamı dışındaki temyiz itirazları yerinde değildir.
Paydaşlığın ( ortaklığın ) giderilmesi davaları iki taraflı, taraflar için benzer sonuçlar doğuran davalar olup, sonuçta kazanan ve kaybeden taraftan söz edilemeyeceğinden yargılama ve vekalet ücretinin taraflara payları oranında yükletilmesi gerekir.
Olayımızda; Paydaşlığın ( ortaklığın ) giderilmesi davalarında kazanan ve kaybeden olmadığından yargılama giderlerinin payları oranında taraflara yükletilmesi gerekirken, bu husus gözardı edilerek yapılan yargılama masrafının tamamının davalı taraftan alınması hatalı olduğundan hükmün bozulması gerekmiştir.
SONUÇ : Hükmün yukarıda açıklanan nedenle BOZULMASINA, istek halinde peşin alınan temyiz harcının temyiz edene iadesine, 24.1.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 17-06-2008, 16:12   #8
Av.SEVİM ATALAY

İsim tashihi davalarında yapılan yargılama giderleri davalı olan tapu sicil müdürlüğüne yüklenemez,bu nedenle bu davalarda hakim yargılama giderlerini davacı üzerinde bırakmaktadır.Yine veraset ilamı verilmesi için açtığınız davalar da hasımsızdır ve yargılama giderleri dava açanın üzerinde bırakılır.Bu nedenle sözkonusu yargılama giderlerini alabilmeniz bence mümkün değildir.Bu davalar müstakil davalar olduğundan dolayı izale-i şuyu davasında da yargılama gideri olarak kabul edilemez.Sonuçta müvekkilinize astarı yüzünden pahalıya gelir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi