Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2008, 17:52   #1
Av.Hero

Varsayılan vekalet ücreti

maddi tazminat davasında davanın reddi halinde davalı yararına vekalet ücreti ne olmalıdır? Nisbi mi yoksa maktu vekalet ücreti hükmolunmalıdır. ?
Old 18-03-2008, 18:06   #2
Av.Ergün Vardar

Nisbi vekalet ücretine hükmedilmelidir.
Old 18-03-2008, 22:18   #3
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan masimo
. fakat kısmen kabul durumunda davalı vekilinin alacağı vekalet ücreti davacı vekilinin alacağı vekalet ücretini geçmez diye biliyorum

Bildiğiniz husus manevi tazminat davaları için geçerlidir.
Old 18-03-2008, 22:27   #4
BurakALTIPARMAK

Maddi tazminat davalarn da red halinde vekalet ücreti reddedlen kısım üzerinden nispi ücrettir.Tarifede sadece manevi tazminat davalarının reddinde ayrıklık vardır.
Old 19-03-2008, 11:55   #5
Av.Hero

Alıntı:
Yazan Av.Ergün Vardar
Nisbi vekalet ücretine hükmedilmelidir.

bende öyle biliyordum ama hakim,davalı lehine maktu vekalet ücreti vermiş.Bu arada davalı benim müvekkil.konuyla ilgili bir yargıtay kararı var mı elinizde?
Old 19-03-2008, 12:23   #6
BurakALTIPARMAK

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Görevsizlik, yetkisizlik, dava ön şartlarının yokluğu veya husumet nedeniyle davanın reddinde, davanın nakli ve açılmamış sayılmasında ücret
Madde 7 — Görevsizlik, yetkisizlik nedeniyle dava dilekçesinin reddine, davanın nakline veya davanın açılmamış sayılmasına; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce karar verilmesi durumunda, Tarifede yazılı ücretin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonraki aşamada ise tamamına hükmolunur.
Şu kadar ki, davanın görüldüğü mahkemeye göre hükmolunacak avukatlık ücreti ikinci kısmın ikinci bölümünde yazılı miktarları geçemez.
Davanın dinlenebilmesi için kanunlarda öngörülen şartının yerine getirilmemiş olması ve husumet nedeniyle davanın reddine karar verilmesinde, davanın görüldüğü mahkemeye göre Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde yazılı miktarları geçmemek üzere üçüncü kısımda yazılı avukatlık ücretine hükmolunur.
Kanunlar gereği gönderme, yeni mahkemeler kurulması nedeniyle görevsizlik veya yetkisizlik kararı verilmesi durumunda avukatlık ücretine hükmedilmez.

Manevi tazminat davalarında ücret
Madde 10 — Manevi tazminat davalarında avukatlık ücreti, hüküm altına alınan miktar üzerinden Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir.
Davanın kısmen reddi durumunda, karşı taraf vekili yararına Tarifenin üçüncü kısmına göre hükmedilecek ücret, davacı vekili lehine belirlenen ücreti geçemez.
Bu davaların tamamının reddi durumunda avukatlık ücreti, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre hükmolunur.
Madde 12 — Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Belirlenen bu ücret, yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi ile onuncu maddenin son fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla, bu Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre tespit edilen ücretten az olamaz.

Bu bağlamda yargıtay kararı aramanıza gerek yok diye düşünüyorum. Yalnız şuna dikkat edin 7. Maddede yazılı durumlardan birinin varlığı halinde davanın reddinde ücret nispi değildir. [/font]
Old 19-03-2008, 13:26   #7
Av.Hero

G.D:
1-Davacı tarafından davalı .... .... aleyhine açılan davanın REDDİNE
2-Davacı tarafından davalı ..... .... müdürlüğü aleyhine açılan dava açısından dava dilekçesinin yargı yolu bakımından REDDİNE

Burada benim taraf 1 nolu bentte yazılı.Ancak kararı kalemde okudum bize de maktu vekalet ücreti vermiş hakim.
Old 19-03-2008, 13:40   #8
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Yazan Av.Hero
G.D:
1-Davacı tarafından davalı .... .... aleyhine açılan davanın REDDİNE
2-Davacı tarafından davalı ..... .... müdürlüğü aleyhine açılan dava açısından dava dilekçesinin yargı yolu bakımından REDDİNE

Burada benim taraf 1 nolu bentte yazılı.Ancak kararı kalemde okudum bize de maktu vekalet ücreti vermiş hakim.

Sayın meslektaşım deliller sunulmuş , kararın gerekçesinde deliller tartışılarak dava esastan reddedilmiş ise alacağınız vekalet ücreti nispidir. Kararın gerekçe metni yol gösterecektir. Hakimle de konuşmanızı tavsiye ederim.
Old 19-03-2008, 15:05   #9
Av.Hero

Alıntı:
Yazan BurakALTIPARMAK
Sayın meslektaşım deliller sunulmuş , kararın gerekçesinde deliller tartışılarak dava esastan reddedilmiş ise alacağınız vekalet ücreti nispidir. Kararın gerekçe metni yol gösterecektir. Hakimle de konuşmanızı tavsiye ederim.
teşekkür ederim ama karar yazılmış.benim hakkımda dava esastan reddedilmiş.Hakimin dikkatsizliğine gelmiş olabilir.İlginiz için teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi