Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hakkı olmayan yere tecavüz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-05-2008, 16:25   #1
av.memusan

Varsayılan hakkı olmayan yere tecavüz

Değerli meslektaşlarım.Çok ilginç bir olay ile karşılaştım.Bu konuyu hem paylaşmak hem de bu konu hakkında siz değerli meslektaşlarımdan bilgi almak istedim.Şimdiden göstereceğiniz ilgiye teşekkürler.Olayın özeti: Müvekkilime ve kardeşlerine babalarından miras kalan bir evleri bulunmaktadır.Kendileri il dışında olmaları sebebi ile bu ev hakkında hiç bir tasarrufta bulunmamışlardır.Ancak hiç tanımadıkları bir emlakçı bu evi yine hiç tanımadıkları bir şahsa kiraya vermiş.Bu şahıs halen evde oturmaktadırlar.Tesadüfi olarak evlerinde bir başkasının oturduğunu görüyorlar.Şimdi bu durumda cezai olarak c.savcılığına hakkı olmayan yere tecavüz suçundan dolayı şikayette bulunmayı düşünüyorum.Ancak benim takıldığım konu hukuki olarak bu şahsı evden nasıl çıkartırız.Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var.Teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
Old 01-05-2008, 16:33   #2
avukat72

Haksız işgal sözkonusu olduğu için müdahalenin meni davası açıp,ecrimisil de isteyebilirsiniz.Ancak mirasçılar arasında iştirak halinde mülkiyet devam ediyorsa tüm mirasçılardan vekalet almalısınız ,hepsinde vekalet alamazsanız.terekeye mümessil tayin ettirip davayı mümessil adına açabilirsiniz.Eğer koşulları varsa 3091 sayılı zilyetliğin idari yoldan korunması yoluna da başvurabilirsiniz.
Old 01-05-2008, 17:36   #3
Av.Suat Ergin

Sayın av.memusan,

Hemen bu sayfanın altında 'Benzer Konular' bulunmaktadır. Oraya baktım, aşağıdaki linkte de benzer konu tartışılmış. Siz yenisiniz, bilemeyebilirsiniz diye alıntıladım.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14859
Old 02-05-2008, 13:58   #4
Av. Mustafa Kale

Sayın av.memusan,
İlginin fuzuli şagil olması hasebiyle müdahelenin meni ve ecrimisil davası açma hakkınız mevcut.zilyetliğin idari yoldan korunması yoluna da gidilebilir. Ancak kanaatim odur ki c.savcılığına hakkı olmayan yere tecavüz suçundan dolayı şikayetinizden takipsizlikle somuçlanabilir yada açılması muhtemel davada beraat kararı çıkabilir.

Zira bahse konu düzenlemedeki

tck 154/1 Bir hakka dayanmaksızın kamuya veya özel kişilere ait taşınmaz mal veya eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren ......"

suç unsuru " malikmiş gibi tasarrufta bulunmaktır. Bu haliyle yetkisiz biri tarafından verilmiş olsa da ortada bir kira sözleşmesi ve kiracılık iradesi var. Bu sebeple şikayetinizden sonuç çıkmayacağı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi