Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu-Trafik-Banka Haciz talebimizi İcra Müdürlüğünün haksız ve hukuki dayanaktan yoksun Reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2011, 14:34   #1
tiryakim

Olumlu Tapu-Trafik-Banka Haciz talebimizi İcra Müdürlüğünün haksız ve hukuki dayanaktan yoksun Reddi

Merhalar Kıymetli Meslektaşlarım ;

İcra müdürlüğü dosyamda bundan 4 ay önce borçlu şahsın tapu trafik ve bankalarına haciz yazmıştım.Bugün icra müdürlüğündeki dosyaları inceledikten sonra aynı dosya üzerinde tekrar tapu trafik ve bankalara haciz yazdım.

İcra müdürlüğü talebimi redetedeceğini 4 ay önce böyle bir talepte bulunduğumu , borçlunun hesabında tapu ve bankalarında herhangi bir kayda rastlanmayacağını, tapu trafik ve bankalara haciz talep etmem için sürenin çok erken olduğunu, biraz daha zaman geçmesi gerektiğini söyleyerek talebimizi rededeceğini söyledi.

İcra Müdürlüğünün öyle saçma sapan gerekçe ile talebimi redetme hakkı var mı ? Kanunda böyle süre sınırı koyulmuş mu ? İcra Müdürlüğünün yetkileri bu kadar fazla mı ?
Old 08-02-2011, 15:20   #2
meltem2007

"Haciz istemek için bekleme süresi" diye bir süre yoktur.Her zaman haciz talep edebilirsiniz.
Old 08-02-2011, 21:59   #3
tiryakim

Ya böyle birşey olabilir mi bilmiyorum . Bu icra Müdürleri çok keyfi davranıyorlar . İcra Müdürlerinin bu keyfiyetlerinin önüne umarım en kısa zamanda geçilir.
Old 08-02-2011, 22:17   #4
av.suleyman

İcra müdürü reddederse icra mahkemesine memur işlemini şikayet yoluyla iptal ettirebilirsiniz. Bazı müdürler böyle kendince içtihat geliştiriyorlar. birisi mahkemeye gitmezse doğru yaptığını sanıp genele yaymaya çalışırlar.Maksat iş yoğunluğunu azaltmak. Avukatların dakka başı haciz talep etmesine mani olmaya çalışıyor müdürümüz.
Old 08-02-2011, 23:50   #5
tiryakim

Alıntı:
Yazan av.suleyman
İcra müdürü reddederse icra mahkemesine memur işlemini şikayet yoluyla iptal ettirebilirsiniz. Bazı müdürler böyle kendince içtihat geliştiriyorlar. birisi mahkemeye gitmezse doğru yaptığını sanıp genele yaymaya çalışırlar.Maksat iş yoğunluğunu azaltmak. Avukatların dakka başı haciz talep etmesine mani olmaya çalışıyor müdürümüz.

Aynen öle Kıymetli meslektaşım.İcra Memurlukları kafalarına göre davranıyorlar...Halbuki Yargıtay kararlar çok açık ;
Mesela ;
Alıntı:

T.C. YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu

Esas: 2007/12-12
Karar: 2007/3
Karar Tarihi: 17.01.2007
'' İcra müdürünün takdir yetkisi bulunmamaktadır. İcra müdürünün uygulamak zorunda olduğu haciz işlemi, gerektiğinde ilgilisi tarafından şikâyet konusu yapıldığında mahkemece irdelenecektir ''
Old 09-02-2011, 00:07   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhalar Kıymetli Meslektaşlarım ;

İcra müdürlüğü dosyamda bundan 4 ay önce borçlu şahsın tapu trafik ve bankalarına haciz yazmıştım.Bugün icra müdürlüğündeki dosyaları inceledikten sonra aynı dosya üzerinde tekrar tapu trafik ve bankalara haciz yazdım.

İcra müdürlüğü talebimi redetedeceğini 4 ay önce böyle bir talepte bulunduğumu , borçlunun hesabında tapu ve bankalarında herhangi bir kayda rastlanmayacağını, tapu trafik ve bankalara haciz talep etmem için sürenin çok erken olduğunu, biraz daha zaman geçmesi gerektiğini söyleyerek talebimizi rededeceğini söyledi.

İcra Müdürlüğünün öyle saçma sapan gerekçe ile talebimi redetme hakkı var mı ? Kanunda böyle süre sınırı koyulmuş mu ? İcra Müdürlüğünün yetkileri bu kadar fazla mı ?

İcra Müdürü haklıdır.

İİK 999. maddesi "Borçlunun taşınır, taşınmaz, araç, ücret, mevduat, alacak ve benzeri mal ya da varlıklarına daha önce haciz teşebbüsünde bulunulmuş da haczi kabil bir değer bulunamadığından haciz gerçekleşmemişse, yeniden haciz talebinin kabulü ancak görevi gereği müneccimlik yeteneğine sahip icra müdürünün istihareye yatıp olumlu görüş bildirmesi halinde mümkündür." der.

Siz bu maddeyi bilmiyorsanız Hukuk Fakültesi'ni yeniden okumalısınız.
Old 09-02-2011, 00:14   #7
av.suleyman

İcra müdürü haciz talebini reddetmiş olduğu bu durumda, bu arada borçlunun adına araç almış olduğunu red sebebiyle haciz konulamadığını,daha sonra başka bir dosyadan başka bir alacaklı tarafından haciz konulduğunu varsayalım. sadece müdürün red kararı sebebiyle haciz sırasında geriye düşen alacaklı icra müdürünü şikayet etse icra müdürü ceza almaz mı?
Old 09-02-2011, 21:03   #8
tiryakim

Avukatlık Mesleğini çok zorlaştırıyor İcra Müdürleri. Bugün öğrendim ki ;İcra müdürü talebimi reddetmiş.
Haftaya İcra Hukuk Mahkemesinde icra müdürlüğü işlemini şikayet edecem.Sonucu buradan bildiririm.
Teşekkürler
Old 10-02-2011, 16:16   #9
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
İcra Müdürü haklıdır.

İİK 999. maddesi "Borçlunun taşınır, taşınmaz, araç, ücret, mevduat, alacak ve benzeri mal ya da varlıklarına daha önce haciz teşebbüsünde bulunulmuş da haczi kabil bir değer bulunamadığından haciz gerçekleşmemişse, yeniden haciz talebinin kabulü ancak görevi gereği müneccimlik yeteneğine sahip icra müdürünün istihareye yatıp olumlu görüş bildirmesi halinde mümkündür." der.

Siz bu maddeyi bilmiyorsanız Hukuk Fakültesi'ni yeniden okumalısınız.

İkinci bir talep açmadan önce icra müdürünün istihareye yatmasını mı talep edeceğiz
Old 10-02-2011, 17:06   #10
Av.Serkan Arıcan

Biz İcra Dersini Kamil Hoca'dan aldığımız için bak bu maddeyi görmemişiz
Old 10-02-2011, 17:38   #11
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Eğer haciz talebimiz (sorudaki gibi 4 ay sonra değil de) "dakka başı" ise , memurun talebimizi yasal dayanak olmadan reddine (yasal olan talebimizi fuzuli bir talep olarak yorumlamasına ve zaman kaybına ) zemin hazırlamış olmaz mıyız?(diye düşünmeden edemedim).
Old 11-02-2011, 20:45   #12
tiryakim

Valla Kıymetli meslektaşlarım pazartesi günü şikayet edecem.Şayet şikayetim kabul görüp , icra müdürlüğünün işlemi iptal edilirse , her 30 günde bir tapu trafik ve bankalara haciz talep edecem.Ve eskisi gibi müzekkeresinide ben yazmıyacam.Talebi açıacam müzekkereyi icra memurları yazsın .
Bizim onlara yardımcı olduğumuz kadar onlar bizlere yardımcı olmuyor malesef...
Old 11-02-2011, 21:11   #13
Av. Atilla Şen

Varsayılan Şikayet dilekçenize tavsiye

Alıntı:
Yazan tiryakim
Valla Kıymetli meslektaşlarım pazartesi günü şikayet edecem.Şayet şikayetim kabul görüp , icra müdürlüğünün işlemi iptal edilirse , her 30 günde bir tapu trafik ve bankalara haciz talep edecem.Ve eskisi gibi müzekkeresinide ben yazmıyacam.Talebi açıacam müzekkereyi icra memurları yazsın .
Bizim onlara yardımcı olduğumuz kadar onlar bizlere yardımcı olmuyor malesef...
Sayın Tiryakim,
Şikayet dilekçenize Yargıtay'ın emsal kararlarını da eklerseniz, şikayetinizin büyük ihtimal kabul göreceğini düşünüyorum. Dört ay içinde bir şahsın mal varlığında pek çok değişiklik olabilir. Bu gerekçe bence mantıklı. Başarılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi