Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cmuk avukatına karakolda şiddet gördüğünü söyleyen şüpheliye için ne yapılabilir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2011, 23:43   #1
Av.PUDY

Varsayılan cmuk avukatına karakolda şiddet gördüğünü söyleyen şüpheliye için ne yapılabilir

arkadaşlar sizinle bir konuyu paylaşmak istiyor ve konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum; bugün cmk tarafından görevlendirildiğim bir görevde gittiğim karakolda şüpheli görüşme odasında bana karakolda kendisine 3 polis memuru tarafından şiddet uygulandığını ağır küfürlere maruz kaldığını söyledi tabi bunu benim biraz sıkıştırmam sonucu itiraf etti gibi birşey oldu. ifadesinde susma hakkını kullandı yine korka korka ve ifade aşaması sonrasında komiser benımle konusmak ıstedıgını soyleyerek benı odasına cagırdı kapıyı kapattı ve oradada bır nevı komıser benım ağzımı aradı şüphelinin bana neler anlatıp anlatmadığı hakkında avukat hanım acaba ruhsal durumu bazouk olabılırmı bıraz saf gibilerinden şeyler söyledi .ardından nöbetçi savcılığa gıttıgımızde savcı beye tutanaga gecırttırmek uzere durumundan bahsettım saatın gec oldugunu soyleyerek ve doktor olmadıgını soyleyerek doktora gondermedı tum ısrarlarıma ragmen yazı yazmadı tabırı caizse topu nobetcı mahkemeye attı sorgu hakımıgındede hakıme durumdan bahsettımsede o da savcı beye attı topu ve tutuklama kararı verdı sahıs hakkında. savcı beyle ben tekrar gorustum ve doktor yok burda alamayız rapor falan dıyerek gıtsın ceza evınde revırden alsın sıze bı sekılde ulastırmaya calıssın dedıler ve rapor falan alamadan doktorun yuzunu bılr goremeden süphelıyı ceza evıne gonderdık ne yazık ki elımızde ne rapor ne bısey sadece cocugun sıddet gordugune dair ifade var beımde karakolda yasadıgım ve polıslerde gordugum acaba ayyuka cıkarmı gergınlıgı var baska bırsey yok elımde... ceza evındede rapor alınabılrımı gercı ustunden saatler gectı artık ama bu konuda elım kolum baglı kaldım neler yapabılırım yada yapabılırz ..benım hıssettıgım ortalık karabaglar karakolundan dolayı bu kadar karısmıs olarak tabır edılırken daha da ortalıgın karısmasını onlemek ıcın örtbas edılmek ıstenmesı gıbı hıssettım hıssettırıldım.. bu durumdan da rahatsız ve uzgunum.. bu arada cocugun sıddet gordugu oda avukat gorusme odası ve tabıkıde kamera yok tabı suphelı bunu bılemez...nezarethaneye konmadıgı ıcınde daha onceden bır doktor raporu yok yanı elımde var sıfıra sıfır.... tabi şüphelinin bu şiddet görduğu ifadeleri birer iddia olarak duruyor karşımda doğal olarak çünkü elimde veri yok ama ne yapacağımı bilmiyorum
Old 17-12-2011, 00:00   #2
Mistyimage

Savcıya yazılı olarak başvursaydınız ve beyin sarsıntısı vs. geçirme ihtimalini belirtip doktora sevk etmezseniz doğacak sonuçlardan sorumlu olacağını hissettirseydiniz sonuç kesinlikle farklı olurdu. Savcı kendini korumaya alıp doktora sevk ederdi.Ceza muhakemesinde söz uçar yazı kalır.
Old 17-12-2011, 00:40   #3
carlito

Sayın Meslektaşım çok üzücü bir durumla karşılaşmışsınız.. Bu tip durumlarda barodan yardım almayı hiç düşündünüz mü bilemiyorum ama talep etmenize rağmen doktora götürülmediğine dair bir tutanak tutturabilirdiniz diye düşündüm birden..
Gerçi Cezaevi'nde de doktor var revire çıkıp bu durumu tespit ettirmeye çalışabilir.
Geçmiş Olsun..

Şahsi Fikrim Karabağlar'daki gibi benzer olayların bir daha yaşanmaması adına Baroların İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa hareket ederek tanzim edilen raporların ehemmiyeti konusunda eğitim ve konferanslar düzenlemesi ve bu yolla en azından şüpheli-tutuklu haklarının uygulamadaki standartlarının yükseltilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Saygılar
Old 17-12-2011, 12:32   #4
Mistyimage

Ayrıca ifadenin altına "cmk 147 ve 148 e aykırı olarak ifade alınmıştır" şeklinde şerh düşmeliydiniz.
Old 17-12-2011, 13:23   #5
Av.Ayşe Acar

ben de arkadaşların söylediği gibi barodan yardım istemeniz gerektiğini düşünüyorum. böyle durumlarda baro yönetiminden onlara ulaşamıyorsanız iki arkadaşınızı çağırıp talebinize rağmen doktora götürülmediğini tutunakla sabitleseydiniz iyi olurdu. yine arkadaşın dediği gibi ifadeye katılmayacağınızı ya da usulüne uygun olarak ifade alınmadığını şerh düşebilirdiniz. bence siz bugün gidip hemen müvekkilinizle görüşüp savcılığa suç duyurusunda bulunun karakolda kötü müdahale de bulunuldu diye savcılık işlem yapmazsa ve takipsizlik verirse buna karşı avrupa insan hakları mahkemesine başvuru yolunu da deneyebilirsiniz.
saygılar
Old 17-12-2011, 23:13   #6
Av.Erkan Şenses

Cezaevine girişte cezaevi de tıbbi muayene yapar, raporlaştırır öyle alır, tutuklu ile cezaevinde görüşüp rapor tutulup tutulmadığını, tutulmuşsa darp cebir izlerinin geçirilip geçirilmediğini öğrenin. Geçilmişse bir suretini alın ve Cumhuriyet Savcısına ihbar edin. Suç duyurusu için vekalet arayabilir zira Savcılık, ancak ihbar için vekalet şartı yok kaldı ki siz kamu görevi esnasında bir suçun işlendiğini öğrendiğiniz zaman suçu yetkili makamlara bildirmezseniz TCK m. 279 gereği siz sorumlusunuz..
Old 18-12-2011, 20:47   #7
Av.YBayrak

Mutlu

Sevgili Meslektaşlarım;
Avukat dikkatli ve düzgün çalışmak zorundadır. Bu nedenle avukat, bürosuna görüşmeye gelen ve kendisine bir iş ve evrak tevdi eden müvekkil ile o iş ile ilgili ve talepleri ile ilgili nasıl ki tutanak tutmak ve aldığı evrakları da listede belirterek almak zorundadır, davet edildiği bir yerde-örneğin şirkette-bir iş görüşmesi yapıyor ise ve kendisine bir takım evraklar tevdi edilmiş ise orada da aldığı evrakları listeleyerek yine görüşme tutanağını düzenlemek zorunda ise; karakol ya da savcılığa bir şüpheliye hukuki yardım için giden avukat ister özel müdafi olarak ister baro'sunca görevlendirilerek gitmiş olsun önce kişinin dosyasını incelemek ve kendisi ile görüşmesinde kesinlikle görüşme tutanağı düzenleyerek ne ile suçlandığı, susma hakkını izah ederek dosyanın durumuna göre susmasının lehine ya da aleyhine olup olmayacağı, ne kadar süredir gözaltında olduğu, kendisinin maddi ya da manevi baskı altında olup olmadığını, fena muameleye maruz kalıp kalmadığını anlamaya çalışarak bu durumun soruşturmada ne gibi etki olabileceğini anlatmalı ve bu hususları görüşme tutanağına kaydetmelidir. Şüpheli fena muameleye maruz kalmış ise ve şikâyetçi olmak istiyor ise zaten sorun yoktur, çekinceleri var ve şikâyetçi olmak istemiyor ise kendisine destek olunacağı izah edilerek şikâyetçi olması yönünde cesaretlendirilir ve bu hususlar tutanağa yazılır. Tutanağın düzenlendiği yer, tarih ve saat mutlaka tutanağa yazılarak kendisine de olanaklı ise el yazısı ile adı soyadı yazdırılır ve imzalattırılır.
İşte bu tutanağın fotokopisi çıkarılarak şahsın ifadesi alınmak için savcılığa getirildiğinde tutanağın bir sureti(kesinlikle aslı değil, aslını mutlaka saklayınız!)dosyaya konulmak üzere savcıya tevdi edilir ve ilgililer hakkında suç ihbarında bulunulur, bu husustaki beyanlar savcılık ifade tutanağına geçirttirilir ve şüphelinin vakit geçirmeden tam bir muayenesinin yapılması ve fotoğraflarının da çekilerek dosyaya konmasını isteyin.
Şayet almaktan ve istemlerinizi tutanağa geçirmekten imtina ederse: "kusura bakmayın savcı bey, siz bu soruşturmaya ve soruşturmadaki isnatın ispatına etki edecek bu evrakı soruşturma dosyasına derc etmezseniz ve taleplerimin gereği tam olarak yapılmazsa ben yine de ve zorunlu olarak başsavcılığa suç ihbarında bulunacağım, ayrıca da hem HSYK ya, hem adalet Bakanlığına dosyanın fotokopisi ile bu evrakın bir suretini göndererek şikâyetçi olmak durumunda kalacağım, sizin gibi ben de kamu görevi yapıyorum, ben de sorumluluk altında kalamam, hiç kusura bakmayın" dediğiniz takdirde zaten akan sular durur. Durmazsa da bunları yapmakta kesinlikle tereddüt etmeyin ve dakika dahi geçirmeyiniz. Savcılık aşaması geçildikten sonra işiniz çok zorlaşır, dahası müdafii bulunduğunuz kişiyi de "ben böyle bir şey söylemedim" diye söyletmeleri büyük olasılıktır.
Kolay gelsin
Old 19-12-2011, 00:00   #8
Av.PUDY

cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar ilerleyen aşamaları bilgi paylaşımı olarak paylaşacağım bu da bana ders olsun ben resmen ne yapacağımı şaşırmıştım baro ile irtibata geçtiğimide belirtirim eksiklikleri giderdiğiniz için tekrar teşekkürler
Old 19-12-2011, 13:43   #9
Av.PUDY

Arkadaşlar bu sabah baro ile İHM ile görüştüm tutanaklarımın birer örneğini kendilerine verdim CMK mudafii olmam gereği görevimle ilgili zaten tüm sorumluluklarımı yerine getirdiğimi herşeyi yapmış olduğumu belirttiler Durumu tutanakalra geçirtmiş olduğum için C.Savcısının durumu resen gözeterek gerekli soruşturmayı polisler hakkında başlatması gerektiğini söylediler ayrıyeten savcılığa bir ihbara başvurmama gerek yok bu durumda.KOvuşturma aşamasını bekliyeceğim. Birde şüpheli ancak aynı zamanda şiddet mağduru şahsın ceza evinden alınan doktor raporunun içeriğini vereceğim baroya şahsın hukuki destek istemesi durumundan İHM ve baro kendileri hareket edeceklerdir.
Old 19-12-2011, 13:45   #10
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Şenses
Cezaevine girişte cezaevi de tıbbi muayene yapar, raporlaştırır öyle alır, tutuklu ile cezaevinde görüşüp rapor tutulup tutulmadığını, tutulmuşsa darp cebir izlerinin geçirilip geçirilmediğini öğrenin. Geçilmişse bir suretini alın ve Cumhuriyet Savcısına ihbar edin. Suç duyurusu için vekalet arayabilir zira Savcılık, ancak ihbar için vekalet şartı yok kaldı ki siz kamu görevi esnasında bir suçun işlendiğini öğrendiğiniz zaman suçu yetkili makamlara bildirmezseniz TCK m. 279 gereği siz sorumlusunuz..

C. savcılığında durumu tüm ayrıntıları ile tutanağa geçirtmiştim zaten ayrı bir ihbara gerek yok bu durumda Meslektaşım dolayısı ile TCK kapsamında bir sorumluluğumda bulunmamaktadır bilginiz için tekrar teşekkürler
Old 19-12-2011, 16:18   #11
Av.Erkan Şenses

Alıntı:
Yazan Av.KAZANAN
C. savcılığında durumu tüm ayrıntıları ile tutanağa geçirtmiştim zaten ayrı bir ihbara gerek yok bu durumda Meslektaşım dolayısı ile TCK kapsamında bir sorumluluğumda bulunmamaktadır bilginiz için tekrar teşekkürler

Sayın meslektaşım ben genel olarak yazmıştım, yoksa Savcılık ifadesinde geçmişse ayrıca yeni bir ihbara gerek yok elbette. Bu arada hassasiyetiniz için de sizi kutlarım..
Old 19-12-2011, 16:49   #12
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Şenses
Sayın meslektaşım ben genel olarak yazmıştım, yoksa Savcılık ifadesinde geçmişse ayrıca yeni bir ihbara gerek yok elbette. Bu arada hassasiyetiniz için de sizi kutlarım..

Keşke herkes hassas olabilse bu tarz konularda keşke kollukta kendisini beline silahı takınca üç silahşörlerden biri sanmasa ve yine keşke daha iyi eğitimler verilebilse ve yine ve yine bir keşke de kolluk görevlileri kendilerinin değilde Adli makamların yargının ceza veren makam olduğunu bilse onşara bu öğretilse kendilerinin ceza veremeyeceğini artık öğrense ali kıran baş koparanlar bu ülkeden def edilse....
Old 20-12-2011, 01:31   #13
Mozkul

Bu tür bir durumda yapılabilecek yöntemler ki benim uygulamalarım, elimden geldiğince, bu yöndedir.

1)Sanıkla görüşmek ve görüşmenin onunda imzasının bulunduğu bir tutanağa geçirmek(Daha sonra polislerin baskısıyla veya kendine göre sebeplerle görevlendirildiğiniz kişinin ben böyle bir şey iddia etmedim şeklinde bir beyanıyla karşılaşıp sizin sanık olarak yargılanmanızın önüne geçebilmek için.)

2)Daha sonra; önce nöbetçi Cumhuriyet Savcısına ulaşıp durumu anlatmak (Genelde savcılar nöbeti evde tuttukları için ulaşmak pek mümkün olmasa da)(Savcıya ulaşılması halinde kendisiyle yapılan telefon görüşmesinin tutanağa geçirilmesi talimatının polislere verilmesi istemi)

3)İfade tutanağını imzadan imtina etmek ve durumu anlatan bir şerh düşerek imzadan imtinanın sebebini açıklamak.

4)Bulunulan yerdeki en üst konumdaki yetkiliye verilmek üzere bir dilekçe yazmak,

5)Tüm bunlarda başarısız olunması üzerine (2.) aşamadan sonra barodan çağrılan avukatın gelmesi üzerine tüm bu durumları anlatan bir tutanak düzenlemek.

6)Yukarıda anlatılan durumların başarılı olarak sonuçlanmış olması halinde dahi gelen avukatın da imzasının bulunduğu ve o saate kadar karşılaşılan duruma ilişkin bir tutanağın her ihtimale karşılık(Daha sonra polislerin kendi aralarında tuttuğu bir tutanağa kurban gitmemek amacıyla) düzenlenerek imza altına alınması ve durumun aynı saatlerde baroya yazılı olarak faks yoluyla bildirilmesi ve ertesi gün aynı tutanağın ayrıca yazılacak bir ihbar dilekçesiyle birlikte soruşturma dosyasına konulması.

iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi