Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ACİL!!! Feragatin Bölünmezliği...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-08-2009, 08:04   #1
advokat34

Varsayılan ACİL!!! Feragatin Bölünmezliği...

Sayın meslektaşlarım, sitede yaptığım aramada bu konuda doyurucu bir sonuç alamadım, görüşerinizi almak istediğim konu şu;
Mihir senedine dayalı eşya davasında davalılardan birine (erkek eş), yurt dışında yaşadığı ve adresi bilinemediği için bir türlü tebligat yapılamıyor. Diğer davalı (kayınpeder) tebligatı yapılmış ve zaten ödeme gücü olan da bu davalı olduğu için, dava gereksiz yere çok uzadığından davalı eş yönünden davayı atiye bırakmak istedik. Diğer davalı vekili, tebligat yapılamayan davalıya ait vekaleti olmadığı halde atiye bırakmaya muvafakat etmediğini söyledi, bunun üzerine hakim yurt dışındaki davalı için feragat edin isterseniz dedi. Ancak biz kısmi feragat mümkünse yapabileceğimizi ama tebligat yapılan davalı yönünden feragat etmeyeceğimizi özellikle belirtmemize rağmen hakim, duruşma tutanağına 'davalılardan biri hakkında feragat etmek istiyoruz' şeklinde yazdırmıştır ve bir sonraki duruşmada değerlendiririz diye geçiştirmiştir. Sonraki duruşmada davalı vekilinin 'davalılar arasında müştereken ve müteselsilen sorumluluk olduğundan feragatın bölünemeyeceği ve davanın reddi gerekir' talebiyle dava rededildi.
Feragatin açık, kesin ve anlaşılır olması gerektiği kuralından hareketle, kararı temyiz etmek istiyoruz. Dosyada her iki davalı yönünden açık, kesin ve anlaşılır bir feragat beyanı yoktur. Bu konudaki görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Saygılarımla...
Old 30-08-2009, 13:28   #2
Av.Fatih KISA

Anladığım kadarıyla Siz davayı takipten vazgeçmek isterken, davalılardan birisi yönünden davanın esasına ilişkin talebinizden vazgeçmişsiniz.

Davalılar arasında zorunlu dava arkadaşlığı yok ise davalılardan birisi yönünden davadan feragat etmekte bir sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum -emin olmamakla birlikte-
Old 31-08-2009, 15:36   #3
Songül Yıldız Aksarı

Öncelikle siz davayı bir davalı için geri almak istediğinizi belirtmişsiniz, diğer davalı vekili kabul etmediğini dile getirmiş. burada diğer davalı vekilinin kabulü gerekmez. kimin yönünden geri almak istiyorsanız onun kabulü aranır. (HUMK 185)

Bu sırada hakimin size feragati önermesi de doğru olmuş diye düşünüyorum. çünkü feragat kabule bağlı değil ve tebligat yapılamayan davalının rızasını arama koşulu da kalkmış oluyor.

Bundan sonra sizin "mümkünse kısmi feragat" isteğiniz üzerine hakim " 'davalılardan biri hakkında feragat etmek istiyoruz" şeklinde tutanağa yazdırmış.

Taraflardan birisi için feragat yapılabileceğini düşünüyorum. feragat bölünemez görüşüne de katılmıyorum. HUMK 94. maddede açıkça kısmi feragat halini anlatmaktadır. eğer böyle bir kural olsa idi 94/3 yersiz bir düzenleme olurdu.
Söz konusu davanızda da taraflardan birisi için feragat edebileceğinizi düşünüyorum. aksine bir kanun maddesi olduğunu bilmiyorum. Böyle bir düzenleme ceza davalarında şikayetten vazgeçmede söz konusudur.
Old 31-08-2009, 16:55   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Eylül
Sayın meslektaşlarım, sitede yaptığım aramada bu konuda doyurucu bir sonuç alamadım, görüşerinizi almak istediğim konu şu;
Mihir senedine dayalı eşya davasında davalılardan birine (erkek eş), yurt dışında yaşadığı ve adresi bilinemediği için bir türlü tebligat yapılamıyor. Diğer davalı (kayınpeder) tebligatı yapılmış ve zaten ödeme gücü olan da bu davalı olduğu için, dava gereksiz yere çok uzadığından davalı eş yönünden davayı atiye bırakmak istedik. Diğer davalı vekili, tebligat yapılamayan davalıya ait vekaleti olmadığı halde atiye bırakmaya muvafakat etmediğini söyledi, bunun üzerine hakim yurt dışındaki davalı için feragat edin isterseniz dedi. Ancak biz kısmi feragat mümkünse yapabileceğimizi ama tebligat yapılan davalı yönünden feragat etmeyeceğimizi özellikle belirtmemize rağmen hakim, duruşma tutanağına 'davalılardan biri hakkında feragat etmek istiyoruz' şeklinde yazdırmıştır ve bir sonraki duruşmada değerlendiririz diye geçiştirmiştir. Sonraki duruşmada davalı vekilinin 'davalılar arasında müştereken ve müteselsilen sorumluluk olduğundan feragatın bölünemeyeceği ve davanın reddi gerekir' talebiyle dava rededildi.
Feragatin açık, kesin ve anlaşılır olması gerektiği kuralından hareketle, kararı temyiz etmek istiyoruz. Dosyada her iki davalı yönünden açık, kesin ve anlaşılır bir feragat beyanı yoktur. Bu konudaki görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Saygılarımla...

Duruşma tutanağına imzanız alındı mı?

Alıntı:
MADDE 151 - Zabıt kâtibi hâkimin nezareti altında tahkikat ve muhakematın cereyanını zabıtnameye kaydeder.

Zabıtname, mahkemenin ve hâkimlerin isimlerini, tahkikat ve muhakematın cereyan ettiği mahalli, celsenin açıldığı gün ve saati, iki tarafın ve vekillerinin isimlerini, cereyan eden muhakeme ve muamele ile iki tarafın ne gibi evrak ibraz ettiklerini, muhakemenin aleni icra kılındığını veya aleniyetin ref'ini icap eden esbabı, ikrarı veya sulhu veya dâvaya kısmen veya tamamen nihayet veren feragati, hulâsai iddia ve müdafaatı, şuhut ve ehlihibrenin beyanatını, münazîunfihin keşif ve muayenesi halinde rapor hulâsasını ve ittihaz olunan kararla sureti tefhimini ihtiva eder.

Zabıtnamede raptedildiği zikrolunan vesikalar münderecatı da zabıtname metni hükmündedir.

Hâkim tarafından mezuniyet verilmedikçe iki taraf veya vekilleri ifadelerini zabıtnameye imlâ suretiyle yazdıramazlar. Reis, iki tarafın ifadeleri hülâsasını alenen söyliyerek zabıtnameye yazdırır.

Zabıtnamenin, şahitlerin ve ehlihibrenin ifadelerine ve iki tarafın ikrar ve sulh ve feragatine taallûk eden kısımları bunların huzurunda okunarak kendilerine imza ettirilir.
Old 31-08-2009, 21:36   #5
advokat34

Evet Sayın Ergin, imzamız alınmıştı. Kısmi feragat için imzaladık, zaten tutanakta sadece davalılardan biri hakkında feragat edilmek istendiği yazılı. Buna rağmen dava her iki davalı yönünden rededildi. (Müteselsilen ve müştereken sorumluluğa dayalı çeyiz eşya senedi için feragatin bölünemeyeceği kuralı gerekçe gösterildi)
Old 31-08-2009, 22:05   #6
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av. Eylül,

Bir ihtimal : Vekaletnamenizde "feragat yetkiniz" olmayabilir mi acaba (Ankara da bir kısım noterler avukatlara ahz-u kabz ve feragat yetkisi olmayan vekaletnameler düzenlemeye oldukça meraklı olduklarından ve belki de -olmaz ya- hakim atlamıştır diye düşündüm )

Bir de;
Alıntı:
Yazan Av. Eylül
'davalılardan biri hakkında feragat etmek istiyoruz'
işbu feragatin "şarta bağlı" (biraz zorlama ama -davalılardan biri hakkında geçerli olursa-) olduğu savunulabilirdi ama;
sizin de bildiğiniz üzere davalıların müşterek müteselsil sorumluluğu söz konusu ise işbu feragat davalılardan biri hakkında olsa dahi diğer davalıya da sirayet edecektir; yine de denemekte fayda var (diye düşünüyorum ).

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi