Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

daniştay karari

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2009, 23:15   #1
Av.Mehmet_Ali

Varsayılan daniştay karari

Mrb,
Danıştay 5.Dairesinin (E.No:88/2468, K.No:88/2937 sayılı kararını foruma ilave edecek üyelere tşkler
Old 31-03-2009, 23:29   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

T.C. Danistay
5.Dairesi

Esas: 1988/2468
Karar: 1988/2937
Karar Tarihi: 08.12.1988

ÖZET: 657 sayılı Kanunda diğer şartları taşımakla birlikte üst derecelerde boş kadro olmaması halinde derece yükselmesi yapılabilmesi, 67. madde hükmü ile olanaklı hale getirilmiştir. Hükmün Üniversite öğretim elemanlarına da uygulanmasına hukuken bir engel bulunmamaktadır.

(2914 S. K. m. 7) (657 S. K. m. 67)

Dava: Dava, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan davacının 1.1.1985 tarihinden geçerli olmak üzere emekli keseneğine esas aylığının 3.derecenin 4.kademesinden, 2. derecenin 1.kademesine, kazanılmış hak aylığının 3.derecenin 4.kademesinden, 2.derecenin 1.kademesine, görev aylığının da 3.derecenin 8.kademesinden 2.derecenin 6.kademesine yükseltilmesi yolunda tesis edilen işlemin 657 Sayılı Kanunun 243 sayılı KHK ile değişik 67.maddesinin üniversite öğretim elemanlarına uygulanamayacağı nedeniyle iptal edilmesine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştır.

İdare Mahkemesi kararıyla; 2914 Sayılı Yasanın ilgili hükümlerinde üniversite öğretim elemanlarının sadece görev aylıklarının gözönüne alındığı, bu görev aylıklarının ilgililerin kazanılmış hak aylığına bir etkisinin olmadığı konusunda aynı Yasa'nın 4.maddesinde açık hüküm bulunduğu, buna karşılık kazanılmış hak aylıkları konusunda özel bir düzenleme getirilmediği, 657 sayılı Yasanın 243 sayılı KHK ile değişik 67. maddesinde ise doğrudan doğruya memurların kazanılmış hak aylıklarına ilişkin düzenlemeye yer verildiği, bir başka ifadeyle düzenlemenin 2914 Sayılı Yasada yer almayan bir hususa ilişkin bulunduğunun anlaşıldığı, bu durumda 2914 Sayılı Yasanın 20.maddesinde yer alan bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerinin uygulanacağı yolundaki hüküm gereğince davacının, 657 sayılı Kanunun 243 sayılı KHK ile değişik 67. maddesi hükmünden yararlandırılarak kazanılmış hak aylığı yönünden bir üst dereceye yükseltilmesi gerektiği belirtilerek dava konusu işlem iptal edilmiştir.

2914 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanununda öğretim elemanlarının aylık ödenek ve sair özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin hükümlere yer verilmiş, bunlar arasında öğretim elemanlarının derece yükselmesi, kademe ilerlemesi ve görev aylıklarına ilişkin hükümler de yer almıştır.

2914 Sayılı Kanunun 7.maddesinde; öğretim elemanlarının; a) Yükselebilecekleri derecede aynı unvanlı boş bir kadronun bulunması b) Derecesi içinde en az üç yıl bulunmuş ve bu derecenin üçüncü kademe aylığının bir yıl fiilen almış olmaları, c) Bu süre içinde olumlu sicil almış bulunmaları şartıyla bir üst dereceye yükseltilebilecekleri hükme bağlanmıştır.

657 Sayılı Kanunun 243 sayılı KHK. nın 10.maddesiyle değişik 67.maddesinde de; <Diğer şartları taşımakla birlikte üst derecelerde boş kadro olmadığı için derece yükselmesi yapamayan memurların kazanılmış hak aylıkları, öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri dereceyi aşmamak şartıyla işgal etmekte oldukları kadroların bir üst derecesine yükseltilebilir.> hükmü yer almıştır.

2914 sayılı Kanunun yukarıda metni yazılı 7.maddesinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun, derece yükselmesi yapılabilmesini üst derece den boş bir kadronun bulunması koşuluna bağlı tutan 68. maddesi hükmüne paralel bir düzenleme getirdiği açıkça belli olmaktadır.

657 sayılı Kanunda diğer şartları taşımakla birlikte üst derecelerde boş kadro olmaması halinde derece yükselmesi yapılabilmesi, 12.12.1984 tarihinde yürürlüğe giren 243 sayılı KHK. nın 10.maddesiyle değişik 67. madde hükmü ile olanaklı hale getirilmiştir. Derece yükselmesi konusun da 657 sayılı Kanunda yapılan bu değişikliğin 2914 Sayılı Kanunun yayımından sonra yapılmış olması sebebiyle 2914 Sayılı Kanunda bu konuyla ilgili bir hükme ayrıca yer verilmemiştir.

Gerek bu durum gerek 2914 sayılı Kanunun 20.maddesinin, bu kanunda hüküm bulunmayan hallerde 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerinin uygulanacağı yolundaki hükmü karşısında 657 sayılı Kanunun 243 sayılı KHK. ile değişik 67.maddesi hükmünün Üniversite öğretim elemanlarına da uygulanmasına hukuken bir engel bulunmamaktadır.

Sonuç: Açıklanan nedenlerle, davacının 657 sayılı Kanunun 243 sayılı KHK. ile değişik 10.maddesi hükmünden yararlandırılamayacağı yolunda tesis edilen işlemde mevzuata uyarlık bulunmadığından bu yoldaki işlemin iptali ne ilişkin İdare Mahkemesi kararının bu gerekçelerin de eklenmesi suretiyle onanmasına karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları

Kolay gelsin,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi