Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üniversite hastanesine karşı şikayet ve tazminat davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2011, 13:23   #1
av.aka

Varsayılan Üniversite hastanesine karşı şikayet ve tazminat davası

iyi günler
müvekkilin 3 yaşındaki oğlu 0cak 2011 tarihinde bir üniversite hastanesinde yoğun bakım ünitesinde solunum cihazlarının arızalı olması sebebi ve ile vefat etmiştir. bu durum hastane yönetimi ve yoğun bakım doktorları tarafından bilinmesine ragmen gerekli önlemler alınmamış ve bu vahim durum meydana gelmiştir.
bu durumla ilgili savcılığa
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü,
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı,
Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği
İlgili Yoğun Bakım Ünitesi Doktorları,
Bölüm servis şefi ve diğer ilgili personel, hakkında suç dyurusunda bulundum. ancak savcı cesedin çürümemesi için fethi kabir yaptırdığını, hasta dosyasını hastaneden istediğini ancak halen gelmediğini geldiğinde adli tıp sonucunu beklemeden görevsizlik vererek dosyayı yök e gönderecegini ünv. hastanesi olduğu için yök'ün görevli olduğunu söyledi. ancak yök ün nasıl yargılama yapacağını anlayamadım yok ün böyle bir yetkisi varmı. savcının yökten soruşturma izni alıp kendisi soruşturmayı yürütmesi gerekmezmi. eğer savcı yanlış bir yol izliyor ise (bunu kendisine usulen anlattım ancak kendisinin yaptığının doğru olduğunu söyledi ) ne yapmak ve görevsizlik verdikten sonra hangi merciye başvurmamız gerekir.

bu konu ile ilgili tazminat davası için önerileriniz nelerdir. davanın tarafları kimler olmalıdır. en iyi sonucu nasıl alırım. simdiden ilginiz için teşekkürler.
Old 11-07-2011, 15:26   #2
Av.Evran KIRMIZI

Öncelikle maddi tazminat yönünden bir bilirkişiye hesap yaptırın. Çünkü idari davalarda fazlaya ilişkin haklar saklı tutulmadığından eksik tazminat isterseniz sorumlu olabilirsiniz. Sonra bu maddi tazminat miktarı ve sizin belirleyeceğiniz manevi tazminatı talep eden bir ihtarnameyi Gazi Ü. Rektörlüğüne gönderin. Red cevabından (veya 60 günlük zımnen ret süresinden) sonra Ank. İdare Mah. sinde hizmet kusuna dayalı davanızı açın.
Old 11-07-2011, 16:08   #3
Av.Nevra Öksüz

Sayın av.aka,

Alıntı:
Yazan av.aka
iyi günler
müvekkilin 3 yaşındaki oğlu 0cak 2011 tarihinde bir üniversite hastanesinde yoğun bakım ünitesinde solunum cihazlarının arızalı olması sebebi ve ile vefat etmiştir. bu durum hastane yönetimi ve yoğun bakım doktorları tarafından bilinmesine ragmen gerekli önlemler alınmamış ve bu vahim durum meydana gelmiştir.
bu durumla ilgili savcılığa
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü,
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı,
Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği
İlgili Yoğun Bakım Ünitesi Doktorları,
Bölüm servis şefi ve diğer ilgili personel, hakkında suç dyurusunda bulundum. ancak savcı cesedin çürümemesi için fethi kabir yaptırdığını, hasta dosyasını hastaneden istediğini ancak halen gelmediğini geldiğinde adli tıp sonucunu beklemeden görevsizlik vererek dosyayı yök e gönderecegini ünv. hastanesi olduğu için yök'ün görevli olduğunu söyledi. ancak yök ün nasıl yargılama yapacağını anlayamadım yok ün böyle bir yetkisi varmı. savcının yökten soruşturma izni alıp kendisi soruşturmayı yürütmesi gerekmezmi. eğer savcı yanlış bir yol izliyor ise (bunu kendisine usulen anlattım ancak kendisinin yaptığının doğru olduğunu söyledi ) ne yapmak ve görevsizlik verdikten sonra hangi merciye başvurmamız gerekir.

bu konu ile ilgili tazminat davası için önerileriniz nelerdir. davanın tarafları kimler olmalıdır. en iyi sonucu nasıl alırım. simdiden ilginiz için teşekkürler.

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu m.53: "...c) Ceza soruşturması usulü:

Yükseköğretim üst kuruluşları başkan ve üyeleri ile yükseköğretim kurumları yöneticilerinin, kadrolu ve sözleşmeli öğretim elemanlarının ve bu kuruluş ve kurumların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlarının görevleri dolayısıyla ya da görevlerini yaptıkları sırada işledikleri ileri sürülen suçlar hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır:

1) İlk soruşturma:

Yükseköğretim Kurulu Başkanı için kendisinin katılmadığı, Milli Eğitim Bakanının başkanlığındaki bir toplantıda, Yükseköğretim Kurulu üyelerinden teşkil edilecek en az üç kişilik bir kurulca, diğerleri için, Yükseköğretim Kurulu Başkanınca veya diğer disiplin amirlerince doğrudan doğruya veya görevlendirecekleri uygun sayıda soruşturmacı tarafından yapılır.

Öğretim elemanlarından soruşturmacı tayin edilmesi halinde, bunların, hakkında soruşturma yapılacak öğretim elemanlanın akademik unvanına veya daha üst akademik unvana sahip olmaları şattır.

2) Son soruşturmanın açılıp açılmamasına;

a) Yükseköğretim Kurulu Başkan ve üyeleri ile Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkan ve üyeleri hakkında Danıştayın 2 nci Dairesi,

b) Üniversite rektörleri, rektör yardımcıları ile üst kuruluş genel sekreterleri hakkında, Yükseköğretim Kurulu üyelerinden teşkil edilecek üç kişilik kurul,

c) Üniversite, fakülte, enstitü ve yüksekokul yönetim kurulu üyeleri, fakülte dekanları ve dekan yardımcıları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ve yardımcıları ile üniversite genel sekreterleri hakkında, rektörün başkanlığında rektörce görevlendirilen rektör yardımcıılarından oluşacak üç kişilik kurul,

d) Öğretim elemanları, fakülte, enstitü ve yüksekokul sekreterleri hakkında üniversite yönetim kurulu üyeleri arasında oluşturulacak üç kişilik kurul,

e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar hakkında mahal itibariyle yetkili il idare kurulu,

Karar verir.

...
4) Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkan ve üyeleri hakkında Danıştayın 2 nci Dairesinde verilen lüzum-u muhakeme kararına itiraz ile men-i muhakeme kararlarının kendiliğinden incelenmesi Danıştayın İdari İşler Kuruluna aittir. Diğer kurullarca verilen lüzum-u muhakeme kararına ilgililerce yapılacak itiraz ile men-i muhakeme kararları kendiğiliğinden Danıştay 2 nci Dairesince incelenerek karara bağlanır. Lüzum-u muhakemesi skesinleşen Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkan ve üyelerinin yargılanması Yargıtay ilgili ceza dairesine, temyiz incelemesi Ceza Genel Kuruluna, diğer görevlilerin yargılanmaları suçun işlendiği yer adliye mahkemelerine aittir.

5) Değişik statüdeki kişilerin birlikte suç işlemeleri halinde soruşturma usulü ve yetkili yargılama mercii görev itibariyle üst dereceliye göre tayin olunur...

...
8) Bu Kanunda yer almamış hususlarda 4 Şubat 1329 tarihli Memurin Muhakematı Hakkında Kanun hükümleri uygulanır." (İlgili Kanun: 02.12.1999 kabul tarihli 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun olmuştur)

4483 S.K. m.4: "Cumhuriyet başsavcıları, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin bu Kanun kapsamına giren suçlarına ilişkin herhangi bir ihbar veya şikayet aldıklarında veya böyle bir durumu öğrendiklerinde ivedilikle toplanması gerekli ve kaybolma ihtimali bulunan delilleri tespitten başka hiçbir işlem yapmayarak ve hakkında ihbar veya şikayette bulunulan memur veya diğer kamu görevlisinin ifadesine başvurmaksızın evrakın bir örneğini ilgili makama göndererek soruşturma izni isterler..."

İlgili kanunu inceleyiniz.

P.S: Tazminat davası konusunda site içinde araştırma yapabilirsiniz.

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi