Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras payının devri sözleşmesi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2023, 15:17   #1
drako

Varsayılan Miras payının devri sözleşmesi.

Müvekkil bedel hususunda anlaşarak babasının 2. evliliğinden olan eşi ve çocuğunun hissesini noterde yaptıkları düzenleme şeklindeki miras pay sözleşmesi ile satın alıyor. O sırada 2. evlilikten olan kız 15 yaşında.

Müvekkil 3 sene boyunca pay devri konusunda hisselerin kendi üzerine devir işlemini yapmıyor o arada kız 18 yaşına geliyor ve bu aşamada müvekkilimden ekstra para isteyip tapu devrine yanaşmıyor. Müvekkil para vermeyince de 2. eşten olan kız çocuğu ve mirasbırakanın 2. eşi ortaklığın giderilmesi davası açıyor.

Şu aşamada açılacak davanın miras pay iptali ve tescili davası olacağını düşünmekteyim. Ancak husumetlilerin kim olacağını kestiremiyorum. İştirak halinde mülkiyet bulunduğundan tüm mirasçılar davalı mı olmalı? Yoksa sadece pay devrine yanaşmayan 18 yaşını doldurmuş kıza mı dava açmalı? Ortaklığın giderilmesi davasının bekletici mesele yapılabilmesi için davayı ayrıca 2. eşe karşı da açmalı mıyım?

Yardımcı olanlara çok teşekkürler.
Old 18-06-2023, 19:17   #2
hukuk işçisi

Alıntı:
Yazan drako
Müvekkil bedel hususunda anlaşarak babasının 2. evliliğinden olan eşi ve çocuğunun hissesini noterde yaptıkları düzenleme şeklindeki miras pay sözleşmesi ile satın alıyor. O sırada 2. evlilikten olan kız 15 yaşında.

Müvekkil 3 sene boyunca pay devri konusunda hisselerin kendi üzerine devir işlemini yapmıyor o arada kız 18 yaşına geliyor ve bu aşamada müvekkilimden ekstra para isteyip tapu devrine yanaşmıyor. Müvekkil para vermeyince de 2. eşten olan kız çocuğu ve mirasbırakanın 2. eşi ortaklığın giderilmesi davası açıyor.

Şu aşamada açılacak davanın miras pay iptali ve tescili davası olacağını düşünmekteyim. Ancak husumetlilerin kim olacağını kestiremiyorum. İştirak halinde mülkiyet bulunduğundan tüm mirasçılar davalı mı olmalı? Yoksa sadece pay devrine yanaşmayan 18 yaşını doldurmuş kıza mı dava açmalı? Ortaklığın giderilmesi davasının bekletici mesele yapılabilmesi için davayı ayrıca 2. eşe karşı da açmalı mıyım?

Yardımcı olanlara çok teşekkürler.

1-Açacağınız dava, sizinde söylediğiniz gibi TMK m. 677 uyarınca miras payının haricen satış ve devri iddiasına dayalı tapu iptali ve tescil davası olup bu davada satış sözleşmesine dayanılarak tapu iptali ve tescil istemi bulunduğundan payını müvekkilinize haricen devretmemiş olan diğer mirasçıların davada pasif husumet ehliyeti (taraf sıfatı) bulunmamaktadır.

2-15 yaşında yapılan sözleşmeye kızın annesinin onay verdiğini varsayıyorum malum aksi halde sınırlı ehliyetsiz olan çocuk yönünden sözleşme hüküm ifade etmeyecektir.

3-Açacağınız dava, ortaklığın giderilmesi davasında bekletici mesele yapılacaktır.

4-Kızın ve annesinin, paylarını diğer mirasçıya devretmelerini önlemek için tapu iptal davasında mutlaka tedbir isteyin. Pay devri sözleşmesinin ayni hak mı yoksa nispi hak mı sağladığı konusu tartışmalı olup buna mahal vermeyin.
Old 18-06-2023, 23:14   #3
drako

1) deki cevabınızı tam olarak anlayamadım meslektaşım. İştirak halinde mülkiyet mevcut taşınmazda. Ancak müvekkilim herkesten taşınmazını satın almış ve noterde düzenleme şeklinde miras pay devri sözleşmesi imzalamış.

Bu durumda ben husumeti sadece tescilden kaçınan mirasçıya dava açmayı düşünüyordum. Sizin cevabınızdan anladığım taraf sıfatı bulunmadığından bu kişilere devir için dava açamayacağıma yönelik. O zaman tüm mirasçılara mı dava açmalıyım? Ancak diğer mirasçıların taşınmazdaki hisseleri satın alındı müvekkilim tarafından ve tapuda devir işlemi de yapıldı.
Old 18-06-2023, 23:19   #4
hukuk işçisi

Alıntı:
Yazan drako
1) deki cevabınızı tam olarak anlayamadım meslektaşım. İştirak halinde mülkiyet mevcut taşınmazda. Ancak müvekkilim herkesten taşınmazını satın almış ve noterde düzenleme şeklinde miras pay devri sözleşmesi imzalamış.

Bu durumda ben husumeti sadece tescilden kaçınan mirasçıya dava açmayı düşünüyordum. Sizin cevabınızdan anladığım taraf sıfatı bulunmadığından bu kişilere devir için dava açamayacağıma yönelik. O zaman tüm mirasçılara mı dava açmalıyım? Ancak diğer mirasçıların taşınmazdaki hisseleri satın alındı müvekkilim tarafından ve tapuda devir işlemi de yapıldı.

Şöyle izah edeyim. Sizin de düşündüğünüz gibi olmalı. Yani husumet payı haricen devreden ancak tescile yanaşmayanlara yöneltilmeli, başkaca mirasçı olsa bile onlara dava açılmaz.
Old 18-06-2023, 23:21   #5
drako

Üstadım çok teşekkürler. Son bir sorum daha olacak. İzaleyi şüyu davası 2 davacı tarafından açıldı. Anne ve kız tarafından. Anne konusunda sorun yok devir yapılabiliyor.

Bu durumda izaleyi şüyu davasının bekletici meselesi sadece kıza karşı açılırsa bir engel teşkil eder mi? Yoksa pay tescili ve iptali davasında anneyi de davalı göstermemi önerir misiniz?
Old 18-06-2023, 23:25   #6
hukuk işçisi

Anne payını devrediyor ise alın. Sadece kıza açın tapu iptal davasını. Pay kızın üzerinde kalmaya devam ettikçe ortaklığın giderilmesi davası tapu iptal davasını bekler. Kıza dava açmanız bekletici mesele yapılması için kafi.Kızın hissesi üzerine tedbir talep etmeyi ihmal etmeyin.
Old 18-06-2023, 23:30   #7
drako

Anne payını devretmeye yanaşmasa da tapu noterde yapılan devir sözleşmesine istinaden devir yapabiliyor. Problemimiz kızda idi. Zira noterde yapılan sözleşme sırasında 15 yaşında annesinin icazetiyle imzalanan sözleşme olsa da bu aşamada tapu imza vermesini istiyor küçük kızın 18 yaşını doldurduğu için.( Noterdeki devir anında ismi geçse de imzası bulunmamakta ).

Dediğiniz gibi yapacağım. Tüm sorularımın cevaplarını içtenlikle giderdiniz. Gerçekten teşekkürler meslektaşım.
Old 01-04-2024, 23:10   #8
drako

Meslektaşım merhaba. İlgili davanın ön inceleme aşaması bitti.

Hakim uyuşmazlığı miras sözleşmesi kapsamında tapu iptal tescil olarak uyuşmazlığı belirledi ve davalının taniklarini dinlemek için gün verdi. Keşfe de tanıkları dinledikten sonra karar vereceğini söyledi.(Uyuşmazlık bana kalırsa TMK 677. vd kapsamında olmalı miras sözleşmesi kapsamında olmamalı diye düşünüyorum).

Ben noterden kızın hissesinin annesi tarafından satılması nedeniyle ödeme alınmadığı iddiasına karşı bunun müvekkili ilgilendirmedigi ve iç ilişkideki anne kız arasındaki problemin müvekkili baglanmayacagini ve uyuşmazlığın da noterde resmi şekilde yapılan sözleşmeyle devredildiginden tanık dinlememesi gerektigini düşünüyorum hakimin. Ödeme alınmadığı iddiasının da davalının ancak annesine karşı ileri surebilecegini düşünüyorum .Sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Teşekkür ederim şimdiden.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi