Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyizin reddinin temyizi halinde kesinleşme ve mehil vesikasına esas süre olan yargıtaya sevk tarihi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-06-2015, 14:59   #1
brn-34

Varsayılan temyizin reddinin temyizi halinde kesinleşme ve mehil vesikasına esas süre olan yargıtaya sevk tarihi

Meslektaşlarım merhaba;

Bir davada davacı vekiliyim. Karar lehimize çıktı. Davalı yan xxx tarihinde kararı temyiz etti. Biz de davalı lehine çıkan vekalet ücreti konusunda kararı temyiz ettik. Yargıtay davalının eksik temyiz harcı yatırdığını bu eksikliğin giderilmesi için dosyayı yerel mahkemeye iade etti. Yerel Mahkeme davalıya muhtıra çıkardı ve ya harcı yatır aksi halde temyizin reddedilecek dedi. Davalı yine harcı yatırmadı ve yerel mahkeme davalının temyizinin reddine dair ek karar verdi. Davalı yan bu ek kararı ilk yargıtaya sev tarihi olan xxx tarihinden 4 ay sonra temyiz etti.

İcra dosyasında davalının teminat mektubu var ve ilk karar olan xxx tarihli kararın yargıtaya sevk tarihinden itibaren 90 günlük mehil verilmiş.

SORULAR :
1- Yargıtay harç eksikliği nedeniyle dosyayı iade etmesi ve dosyanın yerel mahkemeye yeniden gelmesi sonunda 90 günlük süre geçmiş oluyor. İcra müdürü ilk yargıtay incelemesinde esas geçilmediğinden 90 günlük süre başlamaz diyor (Harç eksikliği davalının ihmalinden kaynaklanmış oysa). Bu nedenle sürenin geçmiş olmasını kabul etmiyor teminat mektubunu paraya çevirmiyor.

2- Ben Yerel mahkemeye başvurdum ve dedim ki; Davalının temyiz harcı yatırmaması sebebiyle temyizin reddine dair ek karar verdiniz kesinleşme verin diyorum mahkeme de diyor ki davalı ek kararı temyiz ettiği için kesinleşme olmaz diyor.

Yani 90 günlük süre asıl kararın yargıtaya gönderildiği ancak esasa geçilmeden dosyanın yerel mahkemeye iade edildiği tarih mi sevk tarihi kabul edilir yoksa davalının ek kararı temyiz ettiği sonraki tarih mi ?

Yine davalı harcı yatırmadığı nedeniyle temyizin reddi halinde bu ek kararın temyiz edilmiş olması kesinleşmeye engel mi ? Kesinleşme veremeyen mahkeme hakkında ne yapılabilir ?
Acil değerli görüşlerinize ve yardımınıza ihtiyacım vardır. Saygılar.
Old 24-06-2015, 16:18   #2
Av.Egemen A.

90 günlük süre Yargıtayın iade ettiğini gözetmeksizin sürenin verilmesinden itibaren başlar. Yargıtayın tehiri icra ile ilgili içtihatlarında verilen mehilin esasa geçildikten sonra başlayacağına dair bir tane dahi içtihat göremedim. İcra müdürü hukuk yaratmakta anladığım kadarıyla.
Teminatın paraya çevrilmesi için talep açmanızı red halinde merciiye gitmenizi öneririm.
Old 25-06-2015, 17:09   #3
brn-34

Sayın Egemen A. ;

cevaplarınız için tşk ederim. Merciye başvurayım da dosyada iki adet derkenar var. Birinde benim aldığım derkenar yargıatay sevk tarihini ilk sevk tarihi yazıyor. Sonradan borçlu vekilinin sunduğu ve temyizin reddini temyize dair dosyanın sevk tarihi olan derkenar var. Merci hangi derkenara itibar edecek belirsiz. Aslında dosya kesinleşmiş çünkü hukuken bir temyiz yok ortada. Ancak mahkeme her nedense kabul etmiyor bunu. Bugun mahkeme başkanıyla konuştum inceleyeceğim dedi bakalım son duruma...
Old 29-09-2015, 15:30   #4
brn-34

temyizin reddinin temyiz edilmiş olması nedeniyle kesinleşme talebim reddedildi. Bu da demek oluyor ki temyiz süresini kaçıranlar kötü niyetli temyiz ile de süreci uzatabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi