Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ekspertiz Dosyası ( Hasar Dosyası ) Göndermeyen Sigorta Şirketi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-03-2016, 20:18   #1
Av.Egemen A.

Varsayılan Ekspertiz Dosyası ( Hasar Dosyası ) Göndermeyen Sigorta Şirketi

Sayın meslektaşlarım bir konuda tecrübe ve önerilerinize başvurmak istiyorum.

Müvekkil şirketin işyerinde gerçekleşen yangın sonrasında sigorta şirketi hasarın neredeyse yarı miktarını karşılıyor. Sigorta şirketi her zaman yaptıkları gibi hangi kalemler için ödeme yaptığını konusunda bilgilendirme yapmadığı için zararın geri kalanını ve ödenmediyse kdv tutarını almak için ticaret mahkemesinde dava açtık.

Mahkeme davalı sigorta şirketinden ekspertiz dosyası (hasar dosyası)istendikten sonra dosyanın bilirkişiye tevdiine karar verdi. Ancak sigorta şirketi tahmin ediyorum ki zamanaşımına uğratmak kastıyla hasar dosyasını göndermiyor. Mahkeme tarafından 6 ay içerisinde sigorta şirketine biri tekitli olmak üzere 3 adet müzekkere gönderdi.

- Ekspertiz dosyasını göndermeyen sigorta şirketine karşı işletebileceğimiz bir cezai veya hukuki yol mevcut mudur ?

- Mahkeme, sigorta şirketinin bu delile dayanmaktan vazgeçmiş olduğunu kabul ederek daha önce yaptırdığımız delil tespiti dosyası ve mevcut deliller üzeriden dosyayı bilirkişiye tevdii edebilir mi ? Bu durumda dosyanın bozulma ihtimali nedir ?

Tecrübe ve bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Old 07-03-2016, 13:47   #2
Av. HakanG

Öncelikle, sigorta şirketinden, Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik m.12 hükmü gereğince 15 iş günü içerisinde belgelerin gönderilmesini isteyin. Söz konusu sürede göndermezse, Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’ne sigorta şirketini şikayet edin. Şikayet sonrası belgeleri göndereceklerdir. Ben bu yöntemle şu ana kadar tüm hasar dosyası fotokopilerini sigorta şirketlerinden aldım. Hatta son gelen dosya fotokopisi 150 sayfa civarındaydı.
Old 09-03-2016, 10:59   #3
Av.Egemen A.

Alıntı:
Yazan Av. HakanG
Öncelikle, sigorta şirketinden, Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik m.12 hükmü gereğince 15 iş günü içerisinde belgelerin gönderilmesini isteyin. Söz konusu sürede göndermezse, Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’ne sigorta şirketini şikayet edin. Şikayet sonrası belgeleri göndereceklerdir. Ben bu yöntemle şu ana kadar tüm hasar dosyası fotokopilerini sigorta şirketlerinden aldım. Hatta son gelen dosya fotokopisi 150 sayfa civarındaydı.

Hakan Bey,
Cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiniz yola da iki hafta kadar önce başvurdum ancak henüz gelen belge yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi