Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

olağanüstü mal rejimine geçiş- yargıtay kararları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2014, 18:09   #1
sdakaya

Varsayılan olağanüstü mal rejimine geçiş- yargıtay kararları

İyi çalışmalar; eşler boşanmadan fakat eşlerin ayrı yaşamaları durumunda mal rejiminin olağanüstü mal rejimine dönüştürülmesi ile ilgili yargıtay kararı elinde olan meslektaşlar paylaşırsa çok sevinirim. araştırdım fakat konuyla uyuşan bir karar bulamadım. bu şekilde bir dava açtık ve hakim bu şekilde bir davadan bihaber ve konuyla ilgili kararlar çok faydalı olacak davamızın akibetinde.
şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-01-2014, 09:59   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan sdakaya
İyi çalışmalar; eşler boşanmadan fakat eşlerin ayrı yaşamaları durumunda mal rejiminin olağanüstü mal rejimine dönüştürülmesi ile ilgili yargıtay kararı elinde olan meslektaşlar paylaşırsa çok sevinirim.
Üstadım;
sorunuzun açıklayıcı olmadığı kanısındayım. Olağanüstü mal rejiminden kastınız mal ayrılığı rejimi olsa gerek. Eşler aralarındaki mal rejimini yasadaki başka bir mal rejimi ile her zaman değiştirebilirler. Konuyu daha açıklayıcı anlatırsanız daha iyi cevaplar alacağınızı düşünüyorum.
Old 22-01-2014, 09:56   #3
sdakaya

şöyle ki; taraflar hala evliler fakat ayrı yaşamaktalar. müvekkil boşanmayı istememekte karşı taraf da evi terkte haksız olduğu için suan boşanma davası açamamakta. keza başka kadınlarla yaşamakta. müvekkil adına da mal rejiminin olağanüstü mal rejimine dönüştürülmesi ve tasfiyesi için dava açtık. ancak mahkeme sanırım ilk kez karşılaşıyor böyle bir davayla. hakim boşanma davası açmadan bunu isteyemeyeceğimizi söyleyerek beyanda bulunmamız için süre verdi. sıkıntı tasfiye talebimizde çıkıyor sanırım tabi 2001 öncesi için katılma alacağı talebimiz de var umarım açıklayabilmişimdir.
Old 22-01-2014, 13:16   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan sdakaya
şöyle ki; taraflar hala evliler fakat ayrı yaşamaktalar. müvekkil boşanmayı istememekte karşı taraf da evi terkte haksız olduğu için suan boşanma davası açamamakta. keza başka kadınlarla yaşamakta. müvekkil adına da mal rejiminin olağanüstü mal rejimine dönüştürülmesi ve tasfiyesi için dava açtık. ancak mahkeme sanırım ilk kez karşılaşıyor böyle bir davayla. hakim boşanma davası açmadan bunu isteyemeyeceğimizi söyleyerek beyanda bulunmamız için süre verdi. sıkıntı tasfiye talebimizde çıkıyor sanırım tabi 2001 öncesi için katılma alacağı talebimiz de var umarım açıklayabilmişimdir.
Üstadım;
Mahkeme kanalı ile olağanüstü mal rejimi kararı alabilmenin şartları MK 206 da belirtilmiş. Bu nedenlerden birisinin varlığının aranacağını düşünüyorum mahkeme tarafından. Gerçi o maddedeki şartlar tahdidi değil ama bahsetmiş olduğunuz nedenin olağanüstü mal rejimine geçiş için yeterli olmayacağı kanısındayım. Dediğiniz gibi evlilik devam ederken tasfiye olmaz.
Ancak boşanma davası açılmak istenmiyor ise ayrılık davası açılabilir diye düşünüyorum. Bu durumda MK 169 ve 180 işinize yarayabilir.
Old 22-01-2014, 13:38   #5
sdakaya

Mehmet Bey; ayrılık kararının alınmış olması tasfiye sonucunu doğuracak mı peki? bir yandan katılma alacağımız da söz konusu çünkü. katılma alacağı için de mal rejiminin tasfiye edilmiş olması gerekecek. kafam karıştı şimdi boşanma veya ayrılık davası açsak mal rejimi davasını gören mahkeme boşanmanın sonuçlanmasını yine bekleyecek sonuçta.
Old 22-01-2014, 13:48   #6
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan sdakaya
Mehmet Bey; ayrılık kararının alınmış olması tasfiye sonucunu doğuracak mı peki? bir yandan katılma alacağımız da söz konusu çünkü. katılma alacağı için de mal rejiminin tasfiye edilmiş olması gerekecek. kafam karıştı şimdi boşanma veya ayrılık davası açsak mal rejimi davasını gören mahkeme boşanmanın sonuçlanmasını yine bekleyecek sonuçta.
Ayrılık kararı tasfiyeyi sağlamayacaktır. Boşanma yönünden elinizde doneleriniz mevcut ise ve müvekkiliniz aynı zamanda tasfiyeyi de istiyorsa bence müvekkilinizi boşanmaya ikna edin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi