Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Yakinma KÜltÜrÜne KarŞi Omuz Omuza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2008, 12:22   #1
Durdu GÜNEŞ

Varsayılan Yakinma KÜltÜrÜne KarŞi Omuz Omuza

YAKINMA KÜLTÜRÜNE KARŞI OMUZ OMUZA
Av. Durdu GÜNEŞ

Bir toplumun yakınmalarının sebeplerine ve yoğunluğuna bakarak o toplumun ne kadar gelişmiş olduğunu tespit edebiliriz.

Toplumda açık ya da gizli olarak yakınma halinin adeta bulaşıcı bir hastalık gibi bünyeyi sarmış olması ülkeyi hem geriye götürmekte hem de mutsuz insanlar sayısını artırmaktadır.

Zaman zaman insan dertlenebilir ve çevresindeki gelişmelerden yakınabilir. Buradaki yakınma kültüründen kastımız hastalıklı bir ruh haliyle her şeyden şikâyet etme konusudur. Bu şikâyet çeşitli şekillerde olmaktadır. Meslekten yakınma, işten yakınma, insanlardan yakınma, yönetimden yakınma, hayattan yakınma gibi.

Hani bir atasözümüzde yer aldığı gibi “Hamama gider kurna beğenmez, düğüne gider zurna beğenmez.” Tipler vardır. Güneşe sırtını döner sonrada bu güneş gölge yapıyor diye yakınır.

Yakınmalar çok açık olacağı gibi gizli memnuniyetsizlikler şeklinde de olabilir. Adama sorarsın “nasılsın?” diye “Eh işte iç güveysinden hallice” der. Esnafa sorarsın işler nasıl diye “İşte bir çorba parası çıkıyor.” der. Memura sorarsın işler nasıl diye “memuriyet işte kıt kanaat geçiniyoruz.” der.

Yakınma konusu çok geniş olduğundan bu yazıda sadece iş ve meslek hayatındaki yakınma konusuyla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Burhan Feleğin kaleminden anlatılan bir anekdotta bir sünnetçinin mesleğini yaparken gösterdiği itina anlatılır.

Sünnetçi sünnet yaparken, çocuk sünnetçinin suratına karşı idrarını boşaltır. Çocuğun anne babası büyük bir üzüntü ve mahcubiyetle duruma müdahale etmeye çalışırken sünnetçi istifini bozmadan yüzünü siler işine devam eder. Sonra çocuğun anne ve babasına dönerek “İştigal alanı ç.k olanın idrarla karşılaşması doğaldır.” der.

Mesleği bütün sonuçlarıyla benimsemenin tipik örneğidir bu. Paça ıslanmadan balık tutulmayacağının bilincine varmaktır. Meslek risklerinin de mesleğin doğal parçası olduğunu bilmektir.

Bir zamanların Milli Eğitim Bakanınca söylendiği kabul edilen “Ah şu okullar olmasa, ben bu bakanlığı çok iyi idare ederdim” sözü dilimize mizahi bir darbı mesel olmuştur.

Bir mesleği sürdürürken zevkli yanları olduğu gibi riskli yanlarının da olması doğaldır. Bir atasözünde “Her zaman çiğdem çıkmaz bazen küsküç kırılır.” der.

Bir mesleğin nimetlerini yaşarken külfetlerini göz ardı etmek bir çeşit akıl fukaralığıdır. “Hem karnım tok olsun hem somun bütün kalsın.” olmaz.

Bir öğretmenin, öğrencinin tembelliğinden yakınması, bir hukuk müşavirinin ihtilaflı işlerin önüne gelmesinden yakınması, bir hâkimin davalardan yakınması, bir polisin sorunlu insanlardan yakınması hem mesleğin icaplarına ters olduğu gibi hem de çözüme değil soruna odaklanmak anlamına gelir.

Yakınmayı adet haline getiren insanlara dikkatli baktığımızda mesleğini sevmeyen, yetersiz, başarısız ve çevresinde çekilmesi zor insanlar olduğunu görürüz.

Çünkü yakınmak çözüme yönelmekten ziyade sorunun yörüngesini genişletmektir.

Kuşadası’nda tatil yaparken bir sabah dalgalar kıyıya yosunları yığmıştı. Turistler ellerine geçirdikleri malzemelerle yosunu toplamaya, kıyıyı açma çalışırken bizimkilerin “ Ne biçim otel burası görevliler hiç bakmıyor. Böyle iş mi olur.” diye yakınmalarına şahit olmuştum.

Bir toplumda kişiler yakındığı konuların aynı zamanda aktörüyse orda sorunlar kronik hale gelir.

Yakınma kültürünün sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

1)Mesleki yetersizlik duygusu. Hani bir atasözünde “Mercimek yemesini bilmez çömleği bahane eder.” Yapılacak işte kendini yetkinliğini hissedemez. Çeşitli bahaneleri, mazeretleri, şikâyetleri gündeme getirir.

2)Sorumluluk duygusunun gelişmemesi. Sorumluluk almaktan çekinme. İş sonucunun risklerini göze alamama. Bu nedenle işle ilgili memnuniyetsizlikler dile getirilir.

Garciaya mektup öyküsü meşhurdur.

ABD ve İspanya arasındaki savaşın bir aşamasında ABD başkanı, çok acele olarak Küba’daki isyancıların lideri Garcia’ya bir mektup göndermek ister. Garcia Küba dağlarında nerde olduğu bilinmiyordur. Telgraf ya da posta yoluyla ulaştırmak mümkün değildir. Subaylardan biri ABD başkanına bu işi Rowan isimli bir çavuşun yapacağını bildirir. Huzura alınan Rowan’a Başkan mektubu uzatır ve “Bunu Garcia’ya teslim edeceksin” der. Rowan büyük tehlikeleri ve sıkıntıları atlatarak mektubu teslim eder.

Hikâye ayrıntılıdır. Özetle kişinin bir işi üzerine aldığında “ben yoksam kimse yok” diyerek tüm sorumlulukları yerine getirip işi sonuçlandırması anlatılmaktadır.

Bizim bürokratik yapımızda, bir memura iş verdiğinde kırk dereden su getirerek “Ya bu benim görevim mi? Sonra yapsak olmaz mı?” şeklinde mazeretlerle karşılaşmak mümkündür.

3)Özeleştiri yeteneğinin olmaması. Bir sorun olduğunda hep başkalarının suçu, kabahati olarak algılamak. Terazinin bir kefesine kendisini koyamamak. Özeleştiri kişinin kendini bilmesiyle mümkündür. Kafa zenginliğinden ziyade kese zenginliğini düşünen toplumda bunu sağlamak zordur.

4)Kişinin bir olay karşısında doğru sorular soramamasıdır. Yakınmanın bir kısmı neden-sonuç ilişkilerini algılayamamaktan ileri gelir. Bir memurun şu soruları kendine hiç sorup sormadığını hep merak ederim. “Yediğim lokmanın hakkını bu topluma ödüyor muyum?” “Çalışarak yükselmiş insanları mı yoksa ahbap çavuş ilişkisiyle yükselmiş insanları mı model alıyorum?” Her akşam işten eve dönerken “Bu gün devletime, milletime ne kadar artı değer kazandırdım?” “Mesai saatleri içinde boş zamanımı, zaman öldürmek, sıkılmak ve yakınmak için mi kullandım yoksa kendimi geliştirmek için mi?” “Yakındığımız hususların aynı zamanda bir unsuru muyuz?” diye sorular sorulduğunu pek düşünmüyorum.

Genelde “Bu kadar maaşa bu kadar iş” “Çalışana madalya mı veriyorlar?” mesai saatleri için “sekiz saatlik hapishane” gibi düşünceler.

5)Hayata pozitif bakma geleneğinin olmaması. Toplumda bir ağıt kültürünün yaygın olması. İyi taraftan bakıp şükretmek yerine yakınmak ve isyan etme kolaycılığına kaçmak. Arabesk bir eziklik duygusunun bakış açısına yansıması.

6) Mesleği benimseyememek. Kişilerin yeteneklerine, hedeflerine uygun meslek seçememesi de beraberinde yakınma kültürünü getirir. Küçük yaşlarda mesleki yetenek ve hedef belirleme çoğu zaman mümkün olmamakta 3 saatlik sınavlarda alacağı puanla kişinin mesleki kaderi belli olmaktadır. Bu durum meslekle kişi arasındaki hoşnutsuzluğu ve yakınmayı doğurmaktadır.

Neler Yapılmalıdır?

Yakınma kültürünün tatsız bir koroya döndüğü ülkemizde bu kısır döngüden çıkmamız gerekir. Bunun için şu hususların dikkate alınmasında fayda vardır.

1) Çocuklarımızda sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlamalıyız. Öğretmenin verdiği ev ödevini ana-baba yaptığında çocukta sorumluluk duygusu gelişmemekte sorunların çözümünü hep başkasından bekler hale gelmektedir. Çocuğa kendi başına ders çalışma alışkanlığını kazandırmaktan ziyade sürekli müdahil olma veya emir ve tehditle çalıştırma yolu seçildiğinde çocuk kendi başına sorumluluk alarak çalışamaz hale gelmektedir.

2) Bir sorun karşısında çözümdeki başlangıç noktasının kendimizden geçtiğinin bilincinde olmanın farkındalığını geliştirmek gerekir. Bir atasözümüzde “Ayağın taşa takıldığında dön bir içine bak” der. Oysa taş ayağa takıldığında hep “ Kahrolsun bu taşı önüme çıkaranlar ve yandaşları” diye feveran edenleri görürüz.

3)Toplum olarak çalışmanınsadece ekonomik bir eylem değil aynı zamanda mutluluğun da bir anahtarı olduğunu öğretmemiz gerekir.

4) Okullarda yaramazlık yapana ders çalışma cezası, adli sistemde denetimli serbestlik adı altında uygulamaya koyulan ağaç dikme cezası, bir mesleki eğitime katılma cezası, kitap okuma cezası gibi uygulamalar çalışmayı bir ceza algısına dönüştürmektedir. Çalışmayı bir ceza değil insanın bir işe yaradığını ve dünyada var olduğunu hissetmesi açısından bir ödül olarak algılamak önemlidir. Aksi halde çalışmak ceza olarak algılandığında yakınmak onun doğal sonucu olur.

5)Hayatın bir ödül-bedel dengesi içinde yürüdüğünü, çalışma hayatında da bu ödül-bedel dengesinin var olduğunu bilmemiz gerek. Amiyane tabirle “nerede aş, yumul düş. Nerede iş hemen sıvış” olmaz. Toplum olarak iş olursa aşın olacağını çalışma ile kazanma arasındaki doğal bağın varlığını idrak etmemiz gerekir.

Daha çok şey sayılabilir. Yakınmayı bırakmazsak iki yakamaz bir araya gelmez.

Yakınmayı bırakır yekinirsek biz adam oluruz.

Old 22-08-2008, 08:42   #2
Armağan Konyalı

Sayın Durdu Güneş

Yakınanlardan yakınan yazınızı yakınmadan okudum.

"...çalışmanın sadece ekonomik bir eylem değil aynı zamanda mutluluğun anahtarı olduğu" yolundaki düşünceniz karşılıksız emeklerime karşılık verdiği için içimi ısıttı. Teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 22-08-2008, 16:35   #3
Nur Deniz

Varsayılan Çok Güzel Bir Konu

Alıntı:
Yazan Durdu GÜNEŞ
Buradaki yakınma kültüründen kastımız hastalıklı bir ruh haliyle her şeyden şikâyet etme konusudur. Bu şikâyet çeşitli şekillerde olmaktadır. .

Efendim madem bu kadar güzel ve özel bir konuydu neden daha önce açmadınız yakınması ile sözlerime başlamak istiyorum.
Çok güzel olmuş elinize sağlık hele benim gibi atasözlerine hayran biri için okumak çok büyük keyif verdi.
Çok haklısınız diyerek sözünüzün üstüne söz koymayacağım Sn Durdu Güneş
Ben sadece çok güldüğüm bir kaç gerçek yakınmayı söyleyeceğim.
Oğlumun yakınmaları o henüz 6.5 yaşında
- Her zaman neden tatil değil. Biz neden deniz kıyısında 5 yıldızlı otelde yaşamıyoruz.
-Bu uykudan nefret ediyorum uyku uyuduğum zaman oyun oynayamıyorum.
-Şimdi yine alınan bu kıyafetleri giymek zorunda mıyım?
-Gene mi okul, sen zaten bana öğretiyosun , okula ne gerek var?
-Of niye yemekler sadece benim sevdiklerim değil.
- Sevdiği bir şeyse eğer, ya yine doydum daha çok yiyemeyeceğim.
-Parkta ve akşam olduysa- Bu güneş yine gitti ve etrafı karanlık yaptı.
Gibi
Annemin yakınması
-Bu ağrılar kilodan değil , doktorlar ne bilir , bende bir hastalık var nedenini kimse bilemiyor.(107 kilo)
-Şeker haplarının çoluğu beni şişmanlatan( günlük aldığı 10 gr bile olmayan haplarmış) Ya yenilen tabaklar dolusu yemekler.
-Siz nasıl geçsiniz, ben genç olaydım sizin yaptığınız işin hepsini bir elimle bir saatte yapardım.
-Ve babama dair yakınmaları
Hastaların yakınması.
-Gece nöbete 55 yaşında bir adam (dikkat çekmek isterim şu anda küçük bir ilçenin acil servisindeyim) tarlada sağ elinin parmağına diken batmış, çıkartmış ama çıkartırken eli acımış, parmağına bakılır, hiç bir şey yoktur , ilaç yazmadan gönderilir , ertesi gün yeterli ilgi ve alaka gösterilmedi diye şikayet edilirsiniz.Bir ilaç bile yazılmamış efendim . Burası Paris te ben mi bilmiyorum diye bir savunma yazılır.
- Bebek acile getirilir, şikayeti sorulur, cevapsa uyumamıştır, gecenin ikisi bebeğe bakılır, ateş , ağrı hastalık belirtisi hiç bir şey yoktur, gülüp duran çocuk sadece biraz ilgi ve oyun ister ama sadece 9 aylık olduğu için uyumarak anlatabilmiştir derdini.
-Her hasta sıra beklediği için yakınır.Ama sıra beklediği zamanda ondan önce herkes hastadır. Ve orda herkes sıra beklemektedir. Oysaki bir sağlık çalışanı herkes sağlıklı olsun diye hasta beklediği için yakınmaz.
-Kene vakaları, kene çıkarttırmak için gecenin 4.ünde bacaktan,göbekten gelirler, acil olduğunu söylerler, yapışan kenenin oraya nasıl girdiğini anlamak için açık havaya mı çıktınız sorusundan rahatsız olurlar. Ya kardeşim anlamaya çalışıyoruz bir insan bütün gün durup görmüyo da gecenin 4 ünde görüyosa bundan gocunmanız için değil , biz onu raporda belirtecez onun için soruyoruz.
Bebek sahibi bir çift
- 30 yaşlarında ebeveyn bir tanıdık.
-Neden oğlan olmamış.?
-Neden 2500 gr doğmuş?
-Neden yeşil gözlü değilmiş.?
-Neden bu bebek yaz ayında doğmuş?
vs vs
Ve herkes evet herkes yakınıyor, ama elini taşın altına sokupta bir şeyler yapanlar çok nadir.
Bilmeliyiz hepimiz aslında sorun varsa çözüm muhakkak vardır.
Old 22-08-2008, 17:41   #4
Av.Mürsel SARI

SEvgili meselektaşım ellerinize sağlık..........

Harika birşekilde benimde müptelası olduğum toplum hastalığına ışık tutmuş oldun bu yazıyla...Teşekkür ederim.
Old 22-08-2008, 20:50   #5
Durdu GÜNEŞ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Efendim madem bu kadar güzel ve özel bir konuydu neden daha önce açmadınız yakınması ile sözlerime başlamak istiyorum.
Çok güzel olmuş elinize sağlık hele benim gibi atasözlerine hayran biri için okumak çok büyük keyif verdi.
Çok haklısınız diyerek sözünüzün üstüne söz koymayacağım Sn Durdu Güneş
Ben sadece çok güldüğüm bir kaç gerçek yakınmayı söyleyeceğim.
Oğlumun yakınmaları o henüz 6.5 yaşında
- Her zaman neden tatil değil. Biz neden deniz kıyısında 5 yıldızlı otelde yaşamıyoruz.
-Bu uykudan nefret ediyorum uyku uyuduğum zaman oyun oynayamıyorum.
-Şimdi yine alınan bu kıyafetleri giymek zorunda mıyım?
-Gene mi okul, sen zaten bana öğretiyosun , okula ne gerek var?
-Of niye yemekler sadece benim sevdiklerim değil.
- Sevdiği bir şeyse eğer, ya yine doydum daha çok yiyemeyeceğim.
-Parkta ve akşam olduysa- Bu güneş yine gitti ve etrafı karanlık yaptı.
Gibi
Annemin yakınması
-Bu ağrılar kilodan değil , doktorlar ne bilir , bende bir hastalık var nedenini kimse bilemiyor.(107 kilo)
-Şeker haplarının çoluğu beni şişmanlatan( günlük aldığı 10 gr bile olmayan haplarmış) Ya yenilen tabaklar dolusu yemekler.
-Siz nasıl geçsiniz, ben genç olaydım sizin yaptığınız işin hepsini bir elimle bir saatte yapardım.
-Ve babama dair yakınmaları
Hastaların yakınması.
-Gece nöbete 55 yaşında bir adam (dikkat çekmek isterim şu anda küçük bir ilçenin acil servisindeyim) tarlada sağ elinin parmağına diken batmış, çıkartmış ama çıkartırken eli acımış, parmağına bakılır, hiç bir şey yoktur , ilaç yazmadan gönderilir , ertesi gün yeterli ilgi ve alaka gösterilmedi diye şikayet edilirsiniz.Bir ilaç bile yazılmamış efendim . Burası Paris te ben mi bilmiyorum diye bir savunma yazılır.
- Bebek acile getirilir, şikayeti sorulur, cevapsa uyumamıştır, gecenin ikisi bebeğe bakılır, ateş , ağrı hastalık belirtisi hiç bir şey yoktur, gülüp duran çocuk sadece biraz ilgi ve oyun ister ama sadece 9 aylık olduğu için uyumarak anlatabilmiştir derdini.
-Her hasta sıra beklediği için yakınır.Ama sıra beklediği zamanda ondan önce herkes hastadır. Ve orda herkes sıra beklemektedir. Oysaki bir sağlık çalışanı herkes sağlıklı olsun diye hasta beklediği için yakınmaz.
-Kene vakaları, kene çıkarttırmak için gecenin 4.ünde bacaktan,göbekten gelirler, acil olduğunu söylerler, yapışan kenenin oraya nasıl girdiğini anlamak için açık havaya mı çıktınız sorusundan rahatsız olurlar. Ya kardeşim anlamaya çalışıyoruz bir insan bütün gün durup görmüyo da gecenin 4 ünde görüyosa bundan gocunmanız için değil , biz onu raporda belirtecez onun için soruyoruz.
Bebek sahibi bir çift
- 30 yaşlarında ebeveyn bir tanıdık.
-Neden oğlan olmamış.?
-Neden 2500 gr doğmuş?
-Neden yeşil gözlü değilmiş.?
-Neden bu bebek yaz ayında doğmuş?
vs vs
Ve herkes evet herkes yakınıyor, ama elini taşın altına sokupta bir şeyler yapanlar çok nadir.
Bilmeliyiz hepimiz aslında sorun varsa çözüm muhakkak vardır.

Sn.Nur Deniz,
Yazıya katkılarınız için çok teşekkür ederim. İlerde yazımı yeniden kaleme alacak olursam verdiğiniz örneklerin büyük yararı olacak.
Gününüz ve gönlünüz hep şen olsun.
İyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi