Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çalıştığım için velayet alındı / işten ayrılmam mı gerekiyor?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2010, 21:20   #1
Konuk

Önemli çalıştığım için velayet alındı / işten ayrılmam mı gerekiyor?

sayın avukatlara danışmak istediğim bir konu vardı. zaman ayırdığınız için teşekkür ederim; 25 aylık bir kızım var, eşimle 2009 eylül ayında davamız görülmeye başladı. benim taleplerim; kızımın velayetinin bende kalması; her haftasonu pazar günü babasının sekiz saat alması, yazın onbeş gün alması; bayramlarda ikinci ve üçüncü günü alması, düğünümüzde hediye edilen 80 bin lira değerinde altınların yarısı 40 bin lira nakit ve eşime evliyken verdiğim borç 5bin liraydı. tazminat istemedim. kızım için aylık 600 tl'lik iştirak nafakası; benim içinse ortak oturduğumuz onun terkettiği evin kirası olan 1,400tllik kiranın yarısı olan 700tl.
İkinci celse kasımda görüldü; bana sosyal ekonomik durum araştırması yapıldı; çalışmadığım görüldü; ona rağmen bana tedbir nafakası bağlanmadı; çünkü doğumla ayrıldığım işten aldığım tazminatım banka hesabımda duruyordu. eşim ise sahte adres göstererek; inceleme talebinden kaçtı. dava uzadı. kızamın geçici velayeti bana verildi her ayın ilk ve üçüncü haftası cumartesi günü dört saat babasında kalmasına karar verildi. kızım için 600tl iştirak nafakası verildi.
ben davamız sürerken; aralık ayında işe girdim ve 1.800tl'lik bordorumu dosyaya sundum. artık nafaka istemediğimi, sadece kızıma 600 tl'lik nafaka istediğimi belirttim. ancak şubat ayının ilk haftası olan davamızda; eşim ve avukatı, benim çalıştığımı çocuğumu kreşe verdiğimi, kreşten bir arkadaşımın alıp eve getirip her gün bir buçuk saat evde arkadaşımla ( 32 yaşında evli çocuklu bir ev hanımı) kaldığını söylediler ve çocuğumla yeterince ilgilenmediğimi söylediler. bunun üzerine durumun incelenmesine ve o zamana kadar geçici velayetin kızımın babasına verilmesine karar verildi.
avukatım bunun olamayacağını söyledi, ara karar talep etti, ancak hakim kararı değiştirmedi, kızımı babasına teslim etmemi, onbeş günde bir gün pazar günü bana verilmesine karar verdi. eşim dün kızımı icra yoluyla evimden aldı ve götürdü.
çalışan ve boşanmış bir kadının çocuğuna kendisinin bakması mümkün değil midir? hakimler çalışan bir kadının çocuğuna bakamayacağını mı düşünmektedirler? böyle bir karar nasıl verilebilir? bir sonraki celse nisan ayının sonunda ve o zamana kadar kızımı göremeyeceğim, çok az göreceğim.
ne yol izlemem gerekmektedir? lütfen yardım edin, çok çaresizim. işten ayrılmam mı gerekiyor?
Old 24-02-2010, 22:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kadının çalışması sebebi ile velayet hakkından yoksun bırakılması düşünülemez.Çalışan kadınların da çocuğun yaşamını düzenleyecek ek yardımlar alması ise günümüz koşullarında kaçınılmaz hale gelmiştir.Bu durumda asıl dikkate alınması gereken şey ;çocuğun bedensel ve ruhsal gelişiminin bundan olumsuz etkilenip etkilenmediğidir.

Dosyaya sunacağınız delillerle çocuğun yüksek ve öncelikli yararının sizinle birlikte yaşaması olduğunu ispatlamanız ve uzmanla görüşmede bu duygu ve düşüncelerinizi aktarmanız uygun olacaktır.

Avukatınızın desteğinden yararlanmaya devam ediniz.
Old 25-02-2010, 12:39   #3
Konuk

Bir sonraki celseye kadar bu kararın değişmesi mümkün değil midir?
Old 25-02-2010, 14:03   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Celse öncesinde, mahkemeye ara karardan dönülmesi için talepte bulunulabilir.

Velayette, çocuk için en doğrusunu bulmak mahkemenin görevidir.

Çocuğun baba yanında ne derece güvende olduğunun sorgulanması, her yönü ile araştırma yapılıp pedagog raporu alınması gerekir.

24 aylık anne bakım ve şefkatine muhtaç çocuk için yararlı olan "aksi kanıtlanmadığı taktirde" maksimum anne yanında kalabilmesinin sağlanmasıdır. Mevcut durumu ve şartları mahkeme değerlendirecektir.

Çocuğun mevcut halden zarar görmesi ihtimali var ise, belirtiğimiz gibi çocuğun aklen, bedenen ve ruhen sağlıklı olacağı yer neresi ise mahkeme ona göre bir karar verecektir.

Avukatınızın desteğini almaya devam ediniz.

Saygılarımızla,
Old 26-02-2010, 09:37   #5
sosyologyusuf

sayın katılımcı
aile mahkemelerinde görev yapan uzmanlar boşanma davalarında hazırlamış oldukları velayet raporlarında hakimler için bir ışık olmaktadır. uzman raporunun hazırlanması yönünde avukatınızdan talepte bulunun. bu nedenle öncelikle velayet raporunda Çocuğun velayetinin boşanan eşlerden birisine verilirken göz önünde tutulacak ve asla vazgeçilemeyecek tek ve ana kural ise onun güvenliği ve menfaatidir. Bunun yanın da diğer etkenlerde göz önünde tutulması gerekmektedir. Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışların da yukarı da ayrıntılı bir şekilde bilgiler alınır.
Çocuğun 0-3 ve 3-6 yaş grubunda kişisel gelişim içersinde anneye en fazla gereksinim duyduğu bir dönem olması nedeniyle bütün bilgiler ışığında değerlendirme yapılarak mahkemeye bir rapor sunulur ve mahkeme hakimi değerlendirmesini yapar. çalışan anneye verilmez diye bir kaide yoktur hazırlamış olduğum raporlarda sizin gibi çalışan annelere velayet verilmesi hususunda mahkemeye görüş sunmuştum bu nedenle avukattan mutlaka bir destek isteyin
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi