Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dosyam Temyizden İade Oldu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2010, 00:11   #1
Konuk

Varsayılan Dosyam Temyizden İade Oldu

Davacı olduğum eşimden,anlaşmalı olarak boşandım.Ancak 8 gün sonra evliliğimizi devam kararı aldığımızı bildiren bir dilekçeyle dosya yargıtaya gönderildi.eşimde karara uyulması gerektiğini boşanmak istediğini bildiren bir yazı yollamış.yargıtay,eksik bilgi nedeni ile dosyayı geri iade kararı almış..
bu durumda,boşanma kararım onaylanmışmı oluyor??
ben boşanmak istemiyorum..ne yapmam gerekir?tekrar itiraz edebilirmiyim.boşanmak istemediğimin haklı nedenleri ve delilleri mevcut.
acil yardım rica ediyorum.
Old 07-02-2010, 01:30   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Konuk; öncelikle açığa kavuşturulması gereken bir husus var: "Yargıtay, dosyayı iade kararı almış" derken verilen kararın bozularak döndüğünü mü yoksa, eksikliğin giderilmesi için inceleme yapılmaksızın iade edildiğini mi kastediyorsunuz.
-Eğer kararın bozularak döndüğünü kastediyorsanız, Yargıtay bozma ilamından sonra, boşanma kararınızı veren mahkeme, bozma hususunu değerlendirmek üzere yeni bir duruşma günü verir ve duruşma gününü taraflara tebliğ eder. Eğer karşılıklı olarak boşanmak istemiyorsanız, karşılıklı olarak duruşmaya gitmeyin. Bu durumda dosyanız müracaate bırakılacak ve 3 ay sonra da açılmamış sayılacaktır. Bu durumda, sanki hiç dava açılmamış gibi, eski hale dönülecektir.
2-Eğer noksan ikmali için iade edilmişse, örneğin yatırmanız gereken bir harcı yatırmamanıza rağmen, mahkeme gözünden kaçtığı için karar vermişse, bu eksikliğin giderilmesi için dosya Yargıtay'ca iade edilir. Bu durum Mahkemece tarafınıza bildirilecek ve harcın ikmal edilmemesi halinde karar verilmeyeceği belirtilecek. Siz de o eksikliği ikmal etmeyin. Bu da bir çözüm olacaktır.
Old 07-02-2010, 13:06   #3
Konuk

Varsayılan Dosyam iade oldu

Öncelikle,zaman ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.
Eşimle anlaşmalı olarak boşanmamızın sebepleri vardı.Ancak,kandırıldığımı öğrendim ve davamı geri almak için,eşimle evliliğimizi devam ettirme kararı aldık diye bir dilekçe yazdım.Zira eşim,boşanmış olmak seni rahatsız ettiyse bu kararından vazgeçebilirsin demişti..Ayrı şehirlerde olduğumuz için,eşimin bu kararıma itiraz ettiğini sonradan öğrendim.Evliliğimizin bitmesini,başka bir kadının varlığından ötürü istediğinıde açıkça ifade etti.Ve,telefon konuşmaları,sms internet kanalı ile yaptıkları görüşmeler,ve diğer şahitlerlede bunu ispat edebilirim.
Hatta,evime gelip boşanmazsan seni öldürürüm diye tehditte aldım ve karakola gittim.Eşimde hayatında başkasının olduğunu oradada ifade etti.Zaten,artık o kadının evinde yaşıyor.Aylardır psikolojik işkence yaşıyorum.Eşim çok değişti,ama boşanmak istemiyorum.
Yargıtay Noksan Açıklama nedeni ile dosyayı iade etmiş.
Boşanmışmıyımdır anlıyamadım.Tekrardan itiraz etmelimiyim?
Tekrar teşekkür ederim.
Old 07-02-2010, 22:10   #4
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle,zaman ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.
Eşimle anlaşmalı olarak boşanmamızın sebepleri vardı.Ancak,kandırıldığımı öğrendim ve davamı geri almak için,eşimle evliliğimizi devam ettirme kararı aldık diye bir dilekçe yazdım.Zira eşim,boşanmış olmak seni rahatsız ettiyse bu kararından vazgeçebilirsin demişti..Ayrı şehirlerde olduğumuz için,eşimin bu kararıma itiraz ettiğini sonradan öğrendim.Evliliğimizin bitmesini,başka bir kadının varlığından ötürü istediğinıde açıkça ifade etti.Ve,telefon konuşmaları,sms internet kanalı ile yaptıkları görüşmeler,ve diğer şahitlerlede bunu ispat edebilirim.
Hatta,evime gelip boşanmazsan seni öldürürüm diye tehditte aldım ve karakola gittim.Eşimde hayatında başkasının olduğunu oradada ifade etti.Zaten,artık o kadının evinde yaşıyor.Aylardır psikolojik işkence yaşıyorum.Eşim çok değişti,ama boşanmak istemiyorum.
Yargıtay Noksan Açıklama nedeni ile dosyayı iade etmiş.
Boşanmışmıyımdır anlıyamadım.Tekrardan itiraz etmelimiyim?
Tekrar teşekkür ederim.

Sayın Konuk;

Muhtemelen dosyadaki bir eksiklik nedeniyle Yargıtay inceleme yapmadan eksikliğin giderilmesi için dosyayı yerel mahkemeye iade etmiştir. Eksiklik giderildikten sonra Yargıtay dosyayı inceleyecektir. Daha doğru bilgilenme ve haklarınızın savunulması için bir Avukattan hukuki yarıdm almanızda fayda var. Ekonomik durmunuz bir avukat görevlendirme için yeterli değil ise, ücretsiz olarak avukat yardımından faydalanmak için Baronun Adli Yardım Servsi'ne başvurabilirsiniz.
Old 07-02-2010, 22:42   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Avukatlar bir hukuki sorun konusunda görüş bildirmek istediklerinde,sorunla ilgili belge ve bilgilere ihtiyaç duyarlar.Bu belge ve bilgiler sunulmadan avukata " bilin bakalım benim hukuki sorunum nedir"denilemez.Tıpkı hekime gidip hiç bir muayene ve test yaptırmadan hekime"bilin bakalım benim hastalığım nedir" denilemeyeceği gibi.

Sorunuzda bilinen tek şey dosyanın eksiklik nedeni ile iade olduğudur.Hangi sebeple iade olduğu konusunda dosya incelenmeden doğru bilgi vermek mümkün değildir ve KAHDEM alanında size verilen yanıtlar bu konudaki genel düzenlemeleri içermektedir.

Belirtilen nedenlerle dosyanızın bizzat kendiniz veya vekiliniz vasıtası ile doğrudan incelenmesi bir zorunluluktur.

Mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi