Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aİlesİ Ve Akrabalari Sebebİyle Psİkolojİk Şİddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2010, 11:11   #1
Konuk

Varsayılan Aİlesİ Ve Akrabalari Sebebİyle Psİkolojİk Şİddet

Evlilik süremiz 1 yıl 3 ay kadar oldu. Fakat bu süre içerisinde şahsıma uymayan davranışlar, beklentiler, taleplerle ilgili çok fazla yıprandım. Eşimle belli aralıklarla, hatırlatıcı konular durumlar olduğunda şiddetli tartışmalar yaşıyoruz. Öyle ki, nefret eder, ilgili kim varsa yüzlerini dahi görmek istemiyorum. Annesinin evliliğimizin başladığı sıralarda yaptığı ve adına şaka dediği ipe sapa gelmez sözler, babasının sürekli parasal kaygıları (çok az katkısı oldu), yöreleri adetlerine göre davranmadığım için psikolojik etkiler vs. Ve son durum, Annesi-babasıyla telefonla dahi görüşmüyorum. Çok elzem olursa ancak akrabaları ile yüz yüze geliyorum. Tahmin edersiniz, çok şey yaşandı aile-akraba yüzünden. Her kişi kendine göre haklıdır ama zorlama tembih yada eleştiriler aksi tepki doğurdu iyice. 30 yaşında bir kadınım, çalışıyorum ve nelerle uğraşıyorum ben, bu mudur evliliğin bedeli diyerek sürekli sorgular doğmakta içimde.

Ki ben Ankara ya gelin geldim, ne akrabam var ne yaşamışlığım var burada. Belki ben yanlışım ama şunu düşünüyorum, sonuçta dışardan gelen benim,daha çabuk alışmam kaynaşmam için bana kucak açılmalıydı. Tam tersi oldu, maalesef hep daha fazlası beklendi.

Son olarakta resmen eşim olan kişi, herşeyin nedeni beni görmekte, akrabalarını eve davet edemediği için çok üzülmekte( yine sebep benim), komik olacak ama ızdırap içinde sanki.
Son kopan konumuz, ailesinin yazın gelip oğullarının evinde (yani bizim)3 ay kalmanın gayet doğal olduğu, ben rahatsız olduğum için suçlu oldum. *Ayakkabımı* komşusuna o anki durumda kendi kararıyla giymesi için verebilen bir anne,6 ay öncesine kadar fikirsizce yaptığı şaka olan sözler, hep para düşünen baba vs. vs.

... ne yapmalı?
Old 15-01-2010, 20:41   #2
üye8180

Sayın konuk, psikolojik şiddet de bir şiddet türüdür. Kişinin öz güvenini ve öz saygısını zedeler. Değersizlik hissi oluşturur. Uzak vadede, insanı pes etmeye sürükleyebileceğinden en tehlikeli şiddet türü olarak gösterilmektedir.

Psikolojik şiddete maruz kaldığınız durumda, hukukumuz size, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Yasadan yararlanma hak ve imkanı vermektedir. Buna göre, şiddet uygulayan eşiniz ve/veya aynı konutta yaşadığınız diğer aile bireyleri aleyhinde, sizin için tedbiren koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Koruma kararı en yakın aile mahkemesinden, harç ve masrafa tabi olmaksızın alınır. Duruşma yapılmaksızın, dosya üzerinden, acele olarak verilir. Üç aydan altı aya kadar bir süre için verilir. Şiddet ve şiddet tehlikesi devam ediyorsa, süre bitiminde tekrar verilebilir.

Bu karar ile, hakkında tedbir kararı verilen eş veya aile bireyinin, sizin üzerinizde korku ve yıldırma yaratacak mahiyette şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi , müşterek konuttan uzaklaştırılması, aile konutunun size tahsisi ve somut olayın özelliklerine göre, verilebilecek diğer tedbirlere hükmolunur. Tedbir kararına uymama halinde, uymayan taraf yetkili ve görevli Sulh Ceza Mahkemesinde, üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemli yargılanır.

Hak kayıplarına uğramamak için mutlaka doğrudan avukat yardımı alınız. Yoksulsanız, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak size avukat atanmasını talep ediniz.
Old 16-01-2010, 02:06   #3
gönül 80

peki neslihan hanım:
1- bende 1 yıllık evliyim.kocamla evlendiğimizden beri o ve ailesi sürekli kocamın eski karısından ve evlilik yaşantısından bahsediyorlar.yok o şöyle kötüymüş böyle kötüymüş.birde eski eşi etrafımızda dolanmaya başladı.ve kızını babasına karşı kullanmaya.ve bu yüzden evliliğimiz çok yıprandı.şimdi kocam anlaşamıyoruz.ayrılalım diyor.bahanesi bu ve
2- bir de ben çocuk istediğim için evlenmek istediğimi ona söyledim.o da tabiiki bizim de çocuğumuz olacak dedi, ama evlendikten 3 ay sonra ben çocuk istemiyorum dedi.
şimdi bu iki nedenden biz aynı evde iki yabancıyız.ve kocam katti surette boşanmak istiyor.
BU ANLATTIKLARIMDA PİSİKOLOJİK ŞİDDETE GİRER Mİ ?
3-konuk bayan acaba kendi evindemi,kayınpederinin evinde mi oturuyor.bu da önemli değil mi.yani evden uzaklaştırmayı buna göre vermiyorlar mı.uzaklaşalım derken daha çok yakınlaşmasınlar
Old 16-01-2010, 14:16   #4
üye8180

Sayın konuk, psikolojik şiddetin açılımını yapacak olursak,sizi ruhsal anlamda rahatsız edebilecek, kötü hissettirecek, yani o söz veya eylem olmasaydı, sağlıklı, kendiyle ve etrafıyla barışık, yaşama karşı istikrarlı şekilde olumlu bir balış açısı geliştirmiş bir halde yaşamaya devam edeceğiniz, söz ve eylemlerdir. Örnekleme yaparak tarif etmek gerekirse, hakaret, sövme, küçük düşürme, alay etme, kusur araştırma, iğneleme, şiddet uygulayanın kendini aşırı övmesi ilk aklıma gelenler...

Aşırı alınganlık, güvensizlik gibi, kişilikle ilgili özellikler nedeniyle yanlış anlamalar ile, gerçekten şiddete uğrama arasındaki ince çizgiye de dikkatinizi çekmek isterim.

Çocuk yapma iki tarafın ortak iradesiyle ve arzusuyla karar verilebilecek bir husustur. Evde iki yabancı olduğunuzu yazmışsınız. Bu sonuçta, olası bir boşanma davasında, sizi bu sürece neler getirdi sorusunun cevabını alabilmek için, mahkeme kusur araştırmasına girişecektir. Evlilik birliğinin devamında, taraflar ve toplum için korunmaya değer bir yarar kalmadığı anlaşılırsa boşanma kararı verilir.

Önceki mesajımda izah ettiğim üzere, şiddet uygulayan eş/aile bireyi hakkında, evden uzaklaştırma talep etmeniz şart değildir. Salt, şiddet içeren söz ve eylemlerine son vermesi de istenebilir.

Sayın konuk, boşanma davası açıp açmamaya sadece siz karar vereceksiniz. Biz yazdıklarınız çerçevesinde hukuki bir bakış açısı geliştirmeye çalışıyor ve sizi aydınlatıyoruz. Size karşı bir bir boşanma davası açılırsa da, bu davayı doğrudan avukat yardımıyla yürütmeniz menfaatleriniz gereğidir.
Old 17-01-2010, 12:38   #5
Konuk

teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi