Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası başlangıcı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2010, 20:37   #1
madca

Karar tedbir nafakası başlangıcı

04,02,2008 tarihinde boşanma,nafaka,velayet davası açtım fakat tebligatı ancak 09,10,2010 da yapabildim.kesilen tedbir nafakası davayı açtığım tarihden mi yoksa tebligat yapıldığı tarihden itibaren mi olacak bu konuda bana acıklayıcı bir cevap verirseniz çok sevinirim.Tebligatı da bilerek ve isteyerek almadı ve sürekli kaçtı.yurt dışında çalışıyor ve türkiye ye ara sıra geliyor.ilginizden dolayı teşekkürler
Old 08-02-2010, 20:52   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Dava tarihinden (04.02.2008) itibaren geçerli olmak üzere nafakaya hükmedilir.

Davalarınızın takibinde profesyonel avukat desteği almanız hak ve zaman kayıplarına uğramanızı engeller.

Yoksul iseniz, bunu kanıtlayarak bulunduğunuz yer il barosundan (davanın görülmekte olduğu) tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini de talep edebilirsiniz.
Old 09-02-2010, 20:02   #3
madca

Karar

sayın derviş yıldızoğlu ilginiz için teşekkür ederim..baro bana avukat tayin etti fakat kendisi icra avukatıymış ve boşanma davalarına daha önce bakmamış çok da genç.bu davada yetersiz kalıyor ben tüm işlerimi kendim yapmaya çalışıyorum.nafakanın 04,02,2008 den itibaren kesileceğini söylemişsiniz bunun için talebde bulunmamız gerekiyor mu yoksa hakem zaten buna böyle karar verecekmi.tekrar teşekkür ederim.kolay gelsin
Old 09-02-2010, 20:42   #4
madca

Karar nafaka belirlemesi

boşanma davamda kocamın ayrıntılı sosyal ekonomik durumu araştırması için C.Başsavcılığına müzekkere yazılmıştır çeşitli yerlerden 600 tl geliri görülmüştür.fakat eşim 2005 den beri özbekistanda çalışmakta burdan nasıl gelir göstermiştir anlamış değilim.ayrıca yurt dışında çalışıyor ve maaş belli değilse Çalışma bakanlığı Yurt dışı işçi Sorunları Genel Müdürlüğüne müzekkere yazılarak ortalama maaş miktarı belirlenmesi gerekmezmi?fakat bu yapılmadı.perşembe duruşmam var bunu taleb etmelimiyim.ne yapmalıyım.acıklayıcı bir cevap alırsam minnettar kalırım.teşekkürler
Old 09-02-2010, 21:01   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Hiç bir avukat belirtiğiniz biçimde sizden daha yetersiz ve bilgisiz değildir. Hukuk eğitimi almış profesyonel bir avukat gerek usul gerekse esas anlamında dava takibine ehildir.

Tedbir nafakasına dava tarihinden itibaren hükmedilir. Talebiniz de bu şekilde yapılacaktır.

Eşinizin GERÇEK gelirini ise her tür delil ile kanıtlama olanağına sahipsiniz. Konu ile ilgili araştırılmasını istediğiniz hususları mahkemeye yazılı olarak bildirmek gerekecektir.(Tapu bilgileri, banka araştırması, trafik tescil büroları, ortalama maaşının sorulmasını ibtediğiniz kurum veya kuruluşlar vs..) Bunlarla ilgili yazışma mahkeme masraflarını da karşılamanız halinde, gerekli bilgiler dosyaya aktarılacaktır.

Hükmedilebilecek nafakaya ancak icra takibi yolu ile kavuşabileceğinizi hatırlatalım.

Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödememekte direnen borçlu icra ceza mahkemesine yapılan şikayet ile cezalandırılacaktır.

Fiili avukat desteği almaya devam ediniz. KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi