Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet Uygulayan Eş Boşanmak İstemez İse?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2010, 15:33   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Şiddet Uygulayan Eş Boşanmak İstemez İse?

Mesaj KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gelen mesaj,yazana bilgi verilerek alana taşınmıştır.

Alıntı:
Merhaba iyi günler, ben İstanbulda oturmaktayım ev hanımıyım ailem yurt dışında yaşıyor. Size danışmak istedigim konu; evliyim ve eşimden maddi manevi şiddet görüyorum . Evli olduğum insan sorumluluk bilinci olmayan, hiçbir insanı vasfı bulunmayan üstüne üstlük ağır şiddet uyguluyan biri, bu konuda ne yapılabilinir bu evlilikten birde çocuğumuz var 5 yaşında ben boşanmak istiyorum. evli olduğum şahısa dava açsam o da boşanmak istemediğini belirtse ben ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum .
Old 12-01-2010, 15:43   #2
üye32062

Aile içi siddet suç olduğu gibi boşanma sebebidir. Bu durumda savcılığa şikayyette bulunabilir, aile mahkemesinden korunma talep edebilir ve tabi boşanma davası açabilirsiniz. Bütün ihtimallerde ispatın kolaylığı açısından darp raporu almanız faydalı olur diye düşünüyorum. Yapılacak işlemlerin ve davanın safahatı düşünüldüğünde kesinlikle bir avukattan yardım almanızı öneririrm, mali durumunuz yoksa istanbul barosu adli yardım servisine başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun, iyi günler.
Old 12-01-2010, 16:10   #3
av.semire nergiz

Sayın Katılımcı;

Öncelikle eşinize karşı saydığınız sebeplerden ötürü boşanma davası açabilirsiniz.Açacağınız boşanma davasında eşinizle evliliğiniz boyunca yaşadığınızı sıkıntıları, şiddete uğradığınızı, evdeki huzursuzluğun sizin ve çocuğunuzun hayatını etkilediğini mutlaka belirtmelisiniz.

Belirttiğiniz bu olaylara dair tüm delillerinizi, varsa şiddete dair doktor raporunu mahkemeye sunmalı ve tanıklarınızı da bildirmelisiniz. Bu olaylara şahit olan herkes, komşular, yakın aile bireyleri dahi tanık olarak dinlenebilir.

Eşiniz boşanmak istemese bile; evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve eşinizin daha fazla kusurlu olduğu ortaya çıktığı anda hakim boşanma kararı verebilecektir.

Boşanmanız mutlaka çocuğunuzdan vazgeçmeniz anlamına da gelmez. Mahkemece çocuğun yüksek menfaati gözönünde bulundurulacak ve anne/babadan hangisinin yanında kalmaları çocuk için daha iyi olacak ise çocuğun velayeti ona verilecektir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar, anne bakım ve sevgisine ihtiyacı nedeniyle anneye verilmektedir. Saydığınız tüm etkenler çocuğunuzun 5 yaşında olması ve özellikle eşinizin şiddet
eğilimi taşıması karşısında çocuğunuzun velayetinin size verilmesi ihtimali yüksektir.
Çocuk hangi ebeveyne verilirse verilsin, diğeri için şahsi münasebet tesis edilecek yani belli günlerde görüşmelerine karar verilecektir.

Dava müddetince kendiniz ve çocuğunuz için tedbir ve dava sonundan itibaren de iştirak ve yoksulluk nafakası talep etme hakkınız vardır. Yine maddi ve manevi tazminat talep hakkınız mevcuttur.

Halen şiddete uğrama ihtimaliniz varsa henüz boşanma davasını açmadan dahi 4320 Sayılı Ailenin Korunması Kanunu'na istinaden savcılık veya bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesinden koruma kararı talep edebilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Herhangi bir hak kaybına uğramamak için MUTLAKA bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.

Maddi durumunuzun elverişli olmaması halinde, bulunduğunuz yer il barosu tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti sağlayacaktır.

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi