Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak için oynanan kötü oyunu nasıl tersine çevirebiliriz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2009, 22:43   #1
mehmetali.pıtraklıtaş

Varsayılan boşanmak için oynanan kötü oyunu nasıl tersine çevirebiliriz

Arkadaşımın üç yıllık evli iki yaşında çocuğu olan bir kızı var.Eşinin ailesi evlendikten sonra kızı istememiş kayınvalide kıza seni mutlaka boşatacağım demişti.kocası da çok kötü davranıyor ayrılmak istiyordu.Nafaka, tazminat konusu ortaya çıkınca bir süredir herkes sesini kesmiş kötü muamele bitmişti.Ancak bugün duyduklarım beni dehşete düşürdü ve kıza çok kötü bir oyunun oynandığını düşündüm.Kızın da ekkartı olan kredi kartından internet aracığılıyla bir firmadan alışveriş yapılıyor.işin ilginç ve anlayamadığım tarafı taksitli alışveriş.Oğlan bankaya limitin dışında nasıl kabul edersiniz benim bu alışverişten haberim yok diyor.banka geri ödeme yapıyor ve araştırmaya başlıyor,savcılık devreye giriyor.Polisler kızın anneannesinden internete girilmiş olduğunu söylüyorlar ve aileden herkesi sorguya çekiyorlar.çıkarılan telefon kayıtlarında o tarihlerde hiç giriş yok.Kıza söylenen kızın ailesinden birinin bunu yaptığı kız bu dolandırıcılığı üstüne almazsa resmi görevli olan kocasının işinden atılacağı yine görevinden dolayı boşanmak zorunda kalacakları.
Old 20-03-2009, 21:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan mehmetali.pıtraklıtaş
Arkadaşımın üç yıllık evli iki yaşında çocuğu olan bir kızı var.Eşinin ailesi evlendikten sonra kızı istememiş kayınvalide kıza seni mutlaka boşatacağım demişti.kocası da çok kötü davranıyor ayrılmak istiyordu.Nafaka, tazminat konusu ortaya çıkınca bir süredir herkes sesini kesmiş kötü muamele bitmişti.Ancak bugün duyduklarım beni dehşete düşürdü ve kıza çok kötü bir oyunun oynandığını düşündüm.Kızın da ekkartı olan kredi kartından internet aracığılıyla bir firmadan alışveriş yapılıyor.işin ilginç ve anlayamadığım tarafı taksitli alışveriş.Oğlan bankaya limitin dışında nasıl kabul edersiniz benim bu alışverişten haberim yok diyor.banka geri ödeme yapıyor ve araştırmaya başlıyor,savcılık devreye giriyor.Polisler kızın anneannesinden internete girilmiş olduğunu söylüyorlar ve aileden herkesi sorguya çekiyorlar.çıkarılan telefon kayıtlarında o tarihlerde hiç giriş yok.Kıza söylenen kızın ailesinden birinin bunu yaptığı kız bu dolandırıcılığı üstüne almazsa resmi görevli olan kocasının işinden atılacağı yine görevinden dolayı boşanmak zorunda kalacakları.

Anlatımlarınız olayı çözmek için yeterli değil.

Öncelikle, savcılık soruşturma dosyası bir avukata (tercihen bilişim-dolandırıcılık konularında uzman bir ceza avukatı) incelettirilmelidir.

Kadın şüpheli midir, değil midir ? Suçu işlemeyen biri, neden suçu üstlensin? Görevinden dolayı boşanmak nedir?

Olayın cezai-mesleki-boşanma sebep ve gerekçelerinden oluşan üçgeni sorduğunuz biçimi ile irdelemek mümkün değildir.

En doğrusu, dosya ile ilgili DOĞRUDAN avukat desteği almanız...

Saygılarımla,
Old 20-03-2009, 22:58   #3
Jeanne D'arc

Alıntı:
Kıza söylenen kızın ailesinden birinin bunu yaptığı kız bu dolandırıcılığı üstüne almazsa resmi görevli olan kocasının işinden atılacağı yine görevinden dolayı boşanmak zorunda kalacakları.

Sayın meslektaşıma ek olarak;

Başkası tarafından işlenen suçun üstlenilmesi hiçbir surette söz konusu olmamalıdır. Bizatihi böyle bir üstlenme suç teşkil edebilir.

Esasen bir başkası tarafından yapılan ve bu haliyle suç teşkil eden alışveriş nedeni ile resmi görevli eşin (özellikle de herhangi bir kasıt veya ihmali yoksa)işinden atılması da mümkün olmamalıdır.

Yine (anlattığınız şekliyle) böyle bir durum nedeniyle kadın boşanmak zorunda kalacak değildir.

Saygılarımla.
Old 21-03-2009, 01:03   #4
mehmetali.pıtraklıtaş

teşekkür ediyorum.Ben de bu sorulardan dolayı kıza oyun oynandığını düşündüm.Mal taksitli alınmış bir yıl farkına varılmaması mümkün mü?Suçu kıza atarak hem yapmış olabileceği hatadan hem de nafakadan ,tazminattan kurtulacak. suç ortaya çıkarsa mesleğinden olacak .O yüzden araştırma sonlanmadan kızın üstlenmesini istiyor gibi geliyor.İnternet üzerinden alınan malın kime hangi adrese teslim edildiğini bulmak zor olmasa gerek.kadın henüz çok genç ve başka ilde o yüzden ailesi bir hata yapar diye çok korkuyorlar.Aile de çok girişken bir aile değil . malın alındığı yerden bilgi alabilmemiz mümkün olabilir mi? dosya başka ilde avukatsız dosyayı istetebilirler mi? umarım sizlerin değerli katkılarınızla bu çocuğu ve ailesini yönlendirebiliriz. Sizlerden öğrendiğim çok şey oldu çevremide sizin sayenizde bilgilendirmeye çalışıyorum.İyi ki varsınız. Saygılarımla
Old 21-03-2009, 16:46   #5
Jeanne D'arc

Sayın Pıtraklıtaş,

Anlatımınızdan olay/sorun yeterince anlaşılamadığından, herhangi bir hak kaybına veya mağduriyete mahal vermemek adına, anlayabildiğimiz kadarıyla cevap vermeye çalıştık.

İnternet üzerinden başkasının hesabı kullanılarak yapılan alışverişin suç teşkil ettiği tartışmasızdır. Aktarımınıza göre bu konuyla ilgili olarak soruşturma açılmış ve devam ediyor olmalıdır. Herhalükarda bahsettiğiniz kadın ve ailesi tarafından bu dosyanın neticesi beklenilmelidir. Soruşturmanın gidişatını olumsuz etkileyecek ya da gerçek suç ve suçluların tespitini önleyecek her türlü girişimden mutlaka sakınmak gerekir.

Halihazırda açılmış bir boşanma davası varsa ve kadın, eşi tarafından sadece soruşturma konusu suçla suçlanarak boşanma talep ediliyor ise; kadın boşanma davasında, soruşturma dosyasının (bekletici mesele yapılmasını) neticelenmesinin beklenmesini talep edebilir. Bu halde de hem gerçek failin tespiti ve hem de nafaka ve tazminata yönelik endişelerinizin önüne geçilmiş olacaktır.

Alıntı:
suç ortaya çıkarsa mesleğinden olacak .O yüzden araştırma sonlanmadan kızın üstlenmesini istiyor gibi geliyor.İnternet üzerinden alınan malın kime hangi adrese teslim edildiğini bulmak zor olmasa gerek.

...malın alındığı yerden bilgi alabilmemiz mümkün olabilir mi?

Soruşturma dosyasında tüm bu cihetler nazara alınacağından, endişeleriniz yersizdir.

Alıntı:

...dosya başka ilde avukatsız dosyayı istetebilirler mi?

Mahkemeye şahsen veya vekilin başvurusu ile dosyanın fotokopisini almak mümkündür.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi