Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukat Yanında Çalışanların Suistimalleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2007, 14:32   #1
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Varsayılan Avukat Yanında Çalışanların Suistimalleri

Yaklaşık 2 ay önce yolverdiğim, pardon ilişiğimi kestiğim bana pek de yardımı olmayan bayan yardımcımın "Adli ve özel icra memuru" şeklinde kart bastırdığını, esnafı dolaşarak çek, senet takibi yaptığını söylediğini ve bunda da başarılı olduğunu öğrendim. Olaylarda kartvizitte bulunan büro adresim ve telefonum dışında adım kesinlikle geçmese de yazılı bir başvuru ile Baroyu haberdar ettim. Daha fazlasını henüz bilmiyorum.

Sekreter. katip vs. Avukatın vitrinidir.

Aynı sıkıntıları yaşayan arkadaşlar var mı?

Saygılar!
Old 16-05-2007, 21:11   #2
süleyman zengin

Ben bu konuları burda dile getirmeye çok çalıştım ama kabul görmediğini sanıyorum.Benim şahit olduğum bundan daha ilginç konular bile var. Ama derdini kime anlatacaksın. İcra Daireleri hakkındaki olumsuz düşüncelerden avukat yanında çalışanların büyük payı olduğunu biliyorum. Avukat işinin başına gitmiyor. Katip hacze gidiyor. Memura şu kadar para verdim diyor ve yanında çalıştığı avukatan o parayı alıyor. Soruyorum acaba o para gerçekten veriliyor mu? İcra Dairesi çalışanları da günah keçisi oluyor tabii..
Old 16-05-2007, 22:38   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Üstüste gelmeyen belanın.... Bu sefer Baroya yaptığım bildirimle baro harekete geçecek galiba. Meslektaşlarımızla toplanarak konu hakkında bilgisi olanlar varsa alınan bilgiler bana iletilecek. Bilgilerle şikayette bulunacağım. Osmaniyenin ençok barosunu seviyorum.

Kurşun döktürme konusunda ciddi misiniz? Ben bu tür şeylere inanmam da.
Old 16-05-2007, 22:44   #4
av.sevdacan

Alıntı:
Yazan osmaniye
Üstüste gelmeyen belanın.... Bu sefer Baroya yaptığım bildirimle baro harekete geçecek galiba. Meslektaşlarımızla toplanarak konu hakkında bilgisi olanlar varsa alınan bilgiler bana iletilecek. Bilgilerle şikayette bulunacağım. Osmaniyenin ençok barosunu seviyorum.

Kurşun döktürme konusunda ciddi misiniz? Ben bu tür şeylere inanmam da.

Kurşun döktürmeye inanmam tabii ki Bu tabiri, aklıma gelen bir özdeyiş yerine kullandım
Old 17-05-2007, 10:28   #5
Av.Özgür Özlem Öngel

Varsayılan Bence Topyekün İhanet...

Katiplerin ve sekreterlerin böyle suistimallerini duyuyoruz sık sık.
Ama işini hakkıyla yapan yığınla avukat katibi ve sekreter de tanıyorum. (Bu arada "avukat yardımcılığı" da ne demek oluyor? "Asistan"ın karşılığı mı? Bence ya katiptir, ya da sekreter )
Bana kalırsa sorun biraz da mevzuattan kaynaklanıyor. Avukat katibi sıfatını kullanarak yasaya aykırı yapılan bu tür eylemlerin yaptırımlarının çok daha ağır olması gerekir kanısındayım.
Kimi meslektaşlarımızın, bile bile yasal dayanağı olmayan kambiyo senetlerini takibe koyup tahsil ettiği, kimi hakimlerin miras davalarında "bu işi hallederiz, fifty fifty" diye müvekkilleri odalarına çektiği, telefon görüşmelerinde "hüküm" siparişlerinin verildiği, 16 yaşındaki gariban tutuklu yargılanırken, 20'li yaşlarında üç gence çarpıp üçününde ölümüne sebep olan vatandaşın, sırf ... partisi il başkanının kızı olması hasebiyle tutuksuz yargılandığı memleketimizde, bir katip piyasada üç beş senet tahsil etmeye yeltenmiş, çok mu!!?
İhanet sanki biraz daha organize gibi, sizce de öyle değil mi?

Saygılar...
Old 17-05-2007, 11:53   #6
Av.Ali DURAK

Artık birçok icra dairesinde avukat katiplerinin icra takibi yasaklandı.Avukat için yorucu ama doğru olan budur.
Old 17-05-2007, 20:46   #7
ad-hoc

Sadece merakımdan soruyorum; katiplerin iş takip etmesinin yasal bir dayanağı varmıdır? Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz yıllarda Ankara Barosu'nca katiplere "Katip" lik kartı dağıtılmıştı, yani katibiniz için baroya başvurduğunuzda bir nevi kimlik kartı alabiliyordunuz. Bu uygulamanın yasal zemini ve amacı nedir?
Old 17-05-2007, 21:33   #8
Armağan Konyalı

Sayın ad-hoc

Avukatlıkla ilgili her sorunun yanıtı Avukatlık Kanunu'nda bulunmaktadır.

Avukatlık Kanunu Madde 46 – Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir.
Saygılarımla
Old 17-05-2007, 21:54   #9
harmeder

Tersinden bakmak isterim meseleye. Sayın Osmaniye'nin örneğini savunduğum sanılmasın. Ama meslektaşlarımız (henüz öğrenciyim ama tabire alıştırayım kendimi izin verirseniz ) iğneyi kendilerine batırsalar daha yararlı olmaz mı? Stajerlere verilen komik rakamlara ne dersiniz mesela? Aynı 'tezgahtan' tüm meslektaşlarımız geçtikleri halde çabucak unutup aynı anlayışı devam ettirmiyorlar mı? davranış biçimleri ve anlayışları da gözden geçirmek gerekir bence. Bir dilekçe bile yazmadan, stajını "takipçi" olarak geçiren stajyerler çoğunlukta değil mi? Neyin şikayetini yapıyoruz ki?
Old 17-05-2007, 22:28   #10
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Yanınızda sigortalı olarak çalıştırdığınız katibin yeterliliğine inandığınızda bağlı bulunduğunuz baroya başvurarak kendisine katiplik belgesi verilmesini talep ediyorsunuz. Bu verilen belgeyle yapılacak işler tamamen sınırlı. Kesinlikle Avukat gibi hareket edemiyorlar.Sayın Konyalı'nın belirttiği gibi fotokopi almak, ara kararları yerine getirmek, hacze gitmek gibi. Katip her ne kadar hazirun sıfatıyla haciz tutanağına imza atsa da yetkileri sonsuz değil. Haciz talebinde belirtilmeyen işlemler için Avukatın onayı gerekli. Bence katiplik kurumu işlerimizin daha sağlıklı ve çabuk yürümesi açısından bizler için gerekli. Yanılıyor olabilirim ama galiba Almanya'da idi Hukuk Fakülteleri gibi Avukat katibi yetiştiren Katip Yüksek Okulları var ve oldukça sıkı bir eğitimden geçiriliyorlar.

Bugüne kadar katiplik belgesi aldığım yardımcılarım oldu. Hiçbirinin yanlışını görmedim. Yardımcılar açısından da durumları resmileştiği için,görevlerini daha ciddiye alıyorlar. Ayrıca yaptıkları işlemlerden dolayı Avukata karşı birebir sorumlular.

Sayın Harmeder; size katılıyorum, yalnız bir farkla. Takipçi olmayı bırakın stajında sekreterlik yapan, temizlik, çay işine bakan meslektaşlarımız dahi vardır. Ayrıca takipçilik yanında temizliği ve çay yapmayı öğrenmek de ilerde işimize yaramaz mı? Bu tür işlerin stajyere zorunlu kılınmasını onaylamıyorum yanlış anlaşılmasın.Stajyerler yapmazsa Avukatlar kendilerinden talep edemezler.

Stajyerlerime şahsi işimi dahi kesinlikle yaptırmadım ki büronun temizliğini yaptırayım. Stajyerlerime yaptığım en büyük kötülük dosyayı önüne koyarak konuyu araştırmasını ve bir dilekçe yazmasını istemek oldu.

Saygılar.
Old 18-05-2007, 07:34   #11
tiyerianri

Sayın Harmeder; ne kadar da güzel açıklamışsınız size açıkça teşekkür ediyorum.Evet önce iğneyi kendimize batırmak lazım
Old 17-07-2007, 17:51   #12
akircuval

ben Malatya da 19 yıldan beri ( 19 ay askerlik hariç ) katiplik mesleğini sürdürmekteyim. Şimdiki çalıştığım hukuk bürosu benim 3.ncü çalıştığım işyeri ne bundan evvelki çalıştığım bürolarda ne de şimdiki çalıştığım hukuk bürosuna maddi veya manevi herhangi bir zararımın olmadığı kanaatindeyim sizlerinde belirttiği gibi her meslekte olduğu gibi bu meslekte de işini layıkı ile yapmayan meslektaşlarım malesef var. Keşke olmasa Herkese saygılarımı sunarım...
Old 22-07-2007, 13:46   #13
SPARTACUS

-- Bu konuda asıl sorumlu avukat, katiplere öyle yetkiler öyle konumlar veriliyor ki katip sanki adalet bakanı !
-- Belki inanamayacaksınız ama ki bende inanamadım bir arkadaşımın söylediğine göre avukat çalıştıran katip varmış !
-- Fakat haddinden fazla verilmiş bu yetkiler bir gün kendi başlarını ağrıtınca avukatların işte o zaman gerçeği görüyorlar(Nitekim örnekleri mevcut)
-- Memleketimizde sadece katiplik meselesi değil her meslekte ve her konumda bu sıfatları haketmeyen kişiler var ( Milletvekili,Doktor,Öğretmen,Hakim-Savcı,Avukat...)

--------------------------------------------------------

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
- demeğe de dilim varmıyor ama -
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

1947

Nazım Hikmet Ran
Old 14-03-2010, 00:25   #14
mehmetsahsimsek

Malesef,Avukat katiplerinin % 50 si sigortasız ve asgari ücretin altında çalışmaktadılar.Avukat Katipliği meslek haline geldiğine göre, Baro Avukat Katibinin eğitimini üstlenmelidir.
Baro Kimlik Kartı Olmayan Katiplerin adliyede iş görmeleri Başsavcı tarafından yasaklanıp denetimin artırılması durumunda sigortasız olarak Avukat katipleri çalıştırılmaz ve meslek saygın hale getirilir.Mevcut kanun ve yönetmenliklere göre,avukat katibinin haciz mahaline girmesi yasak olmasına rağmen ,uygulamada buna hiç uyulmıyor.(Önce Avukatlık Katibinin yapacağı işler yönetmenliklerde belirtilsin).Mevcut Kanunlar İcra Dairelerinde Dosya İnceleme yetkisi Avukatlara ait olmasına rağmen,malesef dosyalar avukat katipleri tarafından incelenip gerekli notlar alındıktan sonra Avukat Daireye gelmemesine rağmen Alacaklı veklili geldi söz aldı başlığı ile başlayan talepler katipler tarafından getirilmek suretiyle işlemler yapılmaktadır.
Öncelikle İcra Dairelerinin gerek fiziki yapısının makul hale getirilmesi ve personel sayısı artırılması sağlanmalıdır.
Avukat Katiplerin yapcağı işler açıkça düzenlenecek kanunda belirtilmelidir.
Avukatlık Kanunu 46.maddesine göre katibin sadece talep dışında Avukatların vekili olduğu dosyadan sadece fotokopi örneğini alabilmeleri dışından hiç bir yetkilerinin olmadığı düşüncesindeyim.
Avukat Katipleri Mesleğinin günün koşullarına uygun hale getirilmesi, Katiplerin ibraz etikleri belgelerden Avukatların sorumluluğunun sağlanması için için mutlaka yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.Bu konuda öneri ve eleştirlerinizi bekliyorm.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi