Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Husumet Üniversite Bakanlık Islah

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2009, 18:02   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Husumet Üniversite Bakanlık Islah

İbni Sina Hastanesini temsilen Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne kıdem, ihbar vs. dava açmam gerekirken Sağlık Bakanlığı'na açtığımı bilirkişi raporu ile farkettim. Şimdi ıslah veya ek dava ile Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nü davada taraf gösterebilir miyim. Sağlık Bakanlığı adına hazine avukatı vekalet sundu ve duruşmalara giriyor, bu konuda bir husumet itirazında da bulunmadı. Üniversiteyi'de hazine avukatları mı temsil ediyor. Rapor lehime miktarı ıslah edecekken, husumet sorunu ortaya çıktı. Yardımlarınız için teşekkürler.
Old 11-12-2009, 10:46   #2
savunma

Yargıtay göre, mahkemenin sıfat (husumet) yokluğunu kendiliğinden(re'sen) gözetmesi gerekir...
Old 11-12-2009, 11:20   #3
Av.Şenel DELİGÖZ

Sayın Savunma'nın gövrüşüne katılıyorum. Islah yolu ile hasım değiştirilemez. Üniversiteyi hazine avukatları temsil etmez. Ek dava açmanız yanlış olur. Rapordaki miktarı müddeabih konusu yaparak yeni bir dava açmanızı öneririm.
Old 11-12-2009, 15:16   #4
Yücel Kocabaş

Devlet Hastanelerinin Sağlık Bakanlığına bağlı olması nedeniyle, Üniversite hastanesini kimin temsil edeceği konusunda yanılgı olabilir. Tüzel kişilik aleyhine açılan davalarda ntarafların HUMK nun 39/2 maddesinden yararlanma imkanları vardır. Burada hasımda değil temsilcide hata söz konusu olduğundan aynı dava içinde bu yanılgının düzeltilebileceğini düşünüyorum.
Old 11-12-2009, 23:33   #5
vyayalar

Davalıyı ıslah yoluyla ya da ek dava yoluyla değiştirmeniz mümkün değil. Üniversitenin davalarına hazine avukatları bakmaz, hazine avukatları sadece genel bütçeye tabi kurumları temsil eder, ayrıca hazine avukatları vekaletname sunmadan duruşmalara girer, husumet itirazı mahkemece resen gözönüne alınır ayrıca hazine avukatları tarafından 4353 sayılı yasa gereğince aleyhe çıkan kararlar temyiz edilmek zorundadır, Yargıtay tarafından da husumet hususu resen gözönüne alınır. Yani husumet nedeniyle davanızın reddilme ihtimali çok yüksek, takdir sizin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi