Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka artışı talebi davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2012, 14:00   #1
Meral83

Soru Nafaka artışı talebi davası

Sayın Meslektaşlarım;

Müvekkil boşanmış olduğu eşine karşı velayeti kendisinde bulunan ortak çocuğun iştirak nafakasının artışı talebiyle dava açıyor. Talebi ise miktarın 150TL'den 300TL'ye çıkartılması. Davalı vekili ise artışın yıllık TEFE oranına göre olmasını talep ediyor, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin de davacı tarafa yüklenmesini talep ediyor. Biz de tefe oranına göre artış konusundaki takdiri mahkemeye bıraktık. Bu durumda karşı tarafın karşı davası da yok (bu konuda). O halde hakim bir miktar artış yapıp, yıllık bir artış oranı belirlerse davalı lehine vekalet ücreti ve yargılama giderlerine hükmedecek mi? Ben böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Yıllık artış için TEFE oranı esas alınacak olsa dahi onların talebi bu yönde olduğu için onlar lehine vekalet ücretine hükmedileceği bana pek mantıklı gelmiyor, o zaman neden dilekçesine böyle yazmış başına böyle bir şey gelen var mı acaba...? Saygılarımla....
Old 30-10-2012, 14:09   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Meral83
Sayın Meslektaşlarım;

Müvekkil boşanmış olduğu eşine karşı velayeti kendisinde bulunan ortak çocuğun iştirak nafakasının artışı talebiyle dava açıyor. Talebi ise miktarın 150TL'den 300TL'ye çıkartılması. Davalı vekili ise artışın yıllık TEFE oranına göre olmasını talep ediyor, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin de davacı tarafa yüklenmesini talep ediyor. Biz de tefe oranına göre artış konusundaki takdiri mahkemeye bıraktık. Bu durumda karşı tarafın karşı davası da yok (bu konuda). O halde hakim bir miktar artış yapıp, yıllık bir artış oranı belirlerse davalı lehine vekalet ücreti ve yargılama giderlerine hükmedecek mi? Ben böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Yıllık artış için TEFE oranı esas alınacak olsa dahi onların talebi bu yönde olduğu için onlar lehine vekalet ücretine hükmedileceği bana pek mantıklı gelmiyor, o zaman neden dilekçesine böyle yazmış başına böyle bir şey gelen var mı acaba...? Saygılarımla....

Tarifeye baktınız mı?

Alıntı:
Madde 9 - (1) Tahliye davalarında bir yıllık kira bedeli tutarı, kira tespiti ve nafaka davalarında tespit olunan kira bedeli farkının veya hükmolunan nafakanın bir yıllık tutarı üzerinden Tarifenin üçüncü kısmı gereğince hesaplanacak miktarın tamamı, vekalet ücreti olarak hükmolunur. Bu miktarlar, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde davanın görüldüğü mahkemeye göre belirlenmiş bulunan ücretten az olamaz.

(2) Nafaka davalarında reddedilen kısım için avukatlık ücretine hükmedilemez.
Old 30-10-2012, 14:11   #3
Av.Kaya

Sayın meslektaşım,kısmen kabul,kısmen red kararı verildiğinde, kabul ve red oranına göre her iki tarafa da vekalet ücreti verilir.Nafaka davalarında, mahkemece yıllık artırılan ve reddedilen kısma bakılır.
Old 30-10-2012, 14:19   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Kaya
Sayın meslektaşım,kısmen kabul,kısmen red kararı verildiğinde, kabul ve red oranına göre her iki tarafa da vekalet ücreti verilir.Nafaka davalarında, mahkemece yıllık artırılan ve reddedilen kısma bakılır.

Tarifeye baktınız mı?
Old 31-10-2012, 09:08   #5
Meral83

Sayın Meslektaşlarım cevaplarınız için teşekkür ederim, fakat kısmen red kararında karşı tarafa vekalet ücretine hükmedilmiyor(bkz.AAÜT md.9/2). Ben onu sormuyorum karşı tarafın artış oranı konusundaki talebi yani tefe oranındaki artış talebi kabul edilirse davalı lehine vekalet ücretine hükmedilir mi diyorum?
Old 31-10-2012, 14:05   #6
yılmazkan

Sayın Meral, Tefe ya da karşı tarafın talep ettiği başka bir oranda artış yapılsa bile karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmedilmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi