Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müdahalenin meni ve ecrimisil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2011, 13:35   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan Müdahalenin meni ve ecrimisil

Merhabalar müvekkilimin elinde veraset ilamı var ancak tapuda intikal yapılmamış.Diğer mirasçılardan ikisi 10 yıldır araziyi ekmekte tarım araçlarını kullanmaktalar.şimdi müdahalenin meni ve ecrimisil açacağım.
1-Öncelikle tapuda intikal mi gerekir bunu veraset ilamını tapuya ibraz ederek yapabilir miyiz?ya da ortaklığın giderilmesi mi açmalıyım
2-Müdahalenenin meni ve ecrimisil için ihtar gerekiyor sanırım bunu noterden yapmak şart mı iadeli taahhütlü posta ile yapılamaz mı?Ayrıca9 yıllık bir haksız kullanım sözkonusu ancak z.a. 5 yıl olduğundan geriye doğru 5 yıllık ecri misil mi isteyebiliriz yoksa ihtarı yeni çekeceğimiz için ecri misil hakkımız yokmudur.Yani ihtardan itibaren mi başlıyor ecrimisil alacağı.Doğal semere veren yerlerde ihtar aranmaz derken ekilen tarlalar bu kapsama girer mi.Kısacası ecrimisil konusunda çok tereddütte düştüm.Bir de müvekkil daha önce bir ecrimisil davası açmış ama akıbetini bilmiyor bunu öğrenirsem açılan dava ihtar yerine geçer mi?
3-Dava için taşınmazın değerini de belirtmek şartmı ?sadece ecrimisil miktarını göstermek yeterli olmaz mı ?Yani harcı hangi değerden ödeyeceğiz?iki davayı da tek dilekçeyle aynı mahkemeye açmam mı yoksa ecrimisil değerini başta düşük gösterip sulh hukukta açmam mı daha uygun olacaktır?
4-husumeti sadece tarlaları eken ve müdahalede bulunanana karşı açıp diğer mirasçılara davayı ihbar etmem gerekir mi?Teşekkürler.
Old 29-04-2011, 11:22   #2
nirvana

sayın meslektaşım, tapuda intikal yapılmadan izaleyi şüyu veya ecrimisil açabilirsiniz ancak dosyaya veraset ilamını sunmanız istenecektir. ortaklığın giderilmesi açmak tamamen müvekkilinizin isteğine bağlı, bu konuda bir zorunluluğunuz yok ama müvekkiliniz bu haliyle gayrimenkulden faydalanamıyorsa açmanızda fayda var diye düşünüyorum.
kural olarak paydaşlar arasında önce bir intifadan men şartı aranıyorsa da gelir getiren bir yer için bu şart gerekmez.bu gelirin doğal semere olması şart değildir yani kira ve benzeri bir gelir elde etmesi de yeterlidir. yani ihtar çekmeden doğrudan ecrimisil açabilirsiniz.
ecrimisil alacağı geriye doğru 5 yıl için istenebiliyor siz de dava açtığınız tarihten geriye doğru 5 yılı talep edebilirsiniz.
müdahalenin meni için gayrimenkulün değerine göre, müvekkiliniz pay sahibi olduğuna göre payı oranında harç yatırmanız gerekecektir. ancak bunu kısmi olarak açıp bilirkişi raporundan sonra ıslah etmeniz mümkün. müdahale devam ettiği sürece zamanaşımı işlemeyecektir zira.
ecrimisil ve müdahalenin menini tek davada talep edebilirsiniz, bu sebeple sulh hukukta açmanızı tavsiye etmem.
Old 29-04-2011, 14:22   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Merhabalar müvekkilimin elinde veraset ilamı var ancak tapuda intikal yapılmamış.Diğer mirasçılardan ikisi 10 yıldır araziyi ekmekte tarım araçlarını kullanmaktalar.şimdi müdahalenin meni ve ecrimisil açacağım.
1-Öncelikle tapuda intikal mi gerekir bunu veraset ilamını tapuya ibraz ederek yapabilir miyiz?ya da ortaklığın giderilmesi mi açmalıyım
2-Müdahalenenin meni ve ecrimisil için ihtar gerekiyor sanırım bunu noterden yapmak şart mı iadeli taahhütlü posta ile yapılamaz mı?Ayrıca9 yıllık bir haksız kullanım sözkonusu ancak z.a. 5 yıl olduğundan geriye doğru 5 yıllık ecri misil mi isteyebiliriz yoksa ihtarı yeni çekeceğimiz için ecri misil hakkımız yokmudur.Yani ihtardan itibaren mi başlıyor ecrimisil alacağı.Doğal semere veren yerlerde ihtar aranmaz derken ekilen tarlalar bu kapsama girer mi.Kısacası ecrimisil konusunda çok tereddütte düştüm.Bir de müvekkil daha önce bir ecrimisil davası açmış ama akıbetini bilmiyor bunu öğrenirsem açılan dava ihtar yerine geçer mi?
3-Dava için taşınmazın değerini de belirtmek şartmı ?sadece ecrimisil miktarını göstermek yeterli olmaz mı ?Yani harcı hangi değerden ödeyeceğiz?iki davayı da tek dilekçeyle aynı mahkemeye açmam mı yoksa ecrimisil değerini başta düşük gösterip sulh hukukta açmam mı daha uygun olacaktır?
4-husumeti sadece tarlaları eken ve müdahalede bulunanana karşı açıp diğer mirasçılara davayı ihbar etmem gerekir mi?Teşekkürler.

Ben hisseli taşınmazlarda meni müdahale davası açmanızı önermem.Kararın icrası mümkün olmayabiliyor.Taşınmazın neresi kime ait olacağı hususunda paylaşımda sıkıntı çıkıyor.Müvekkilinizin rızası da varsa ortaklığın giderilmesi bana daha mantıklı geliyor.
Old 02-05-2011, 11:54   #4
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Ben hisseli taşınmazlarda meni müdahale davası açmanızı önermem.Kararın icrası mümkün olmayabiliyor.Taşınmazın neresi kime ait olacağı hususunda paylaşımda sıkıntı çıkıyor.Müvekkilinizin rızası da varsa ortaklığın giderilmesi bana daha mantıklı geliyor.
ben de teklif ettim Özlem Hanım ancak müvekkilin oturduğu evde elbirliği mülkiyet olduğu için satılmasını istemiyor.Bu yüzden sadece payından yararlanamadığı tarlalarİÇİN müdahalenin meni ve ecrimisil isteyeceğiz.Bir de acaba taşınmazları tek tek dilekçemde belirtmem gerekir mi çünkü 7 8 tane yoksa tapu suretlerini dilekçeye mi eklesem.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi