Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölüm Aylığı ve iş Kazası Aylığı ...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2008, 00:33   #1
Av.Nuri YENİÇERİ

Varsayılan Ölüm Aylığı ve iş Kazası Aylığı ...

Sayın Meslektaşlarım,

Öncelikle açmış olduğum bu husus başlatmış olduğumuz ve daha öncede burada tartıştığımız bir konuyla bağlantılıdır.

Kısaca olayı tekrar edecek olursak müvekkillerimizin babası (karısının kocası) işini icra ederken trafik kazası geçiriyor ve ölüyor. Geride 24 yaşında bir kız 28 yaşında birde erkek çocok bırakıyor.

Kazada karşı taraf asli ölen şahıs tali kusurludur. Asli kusurlu tarafla anlaşılıyor ve ibra ediliyor.

Burada sürücü kursunda çalışan murisin işverenine dava yönelttik. davamızın içeriği maddi manevi tazminat davasıdır. ölenin işvereni iş kazasını SSk ya bildirmiyor. İş kazasını bildirmediğinden müvekkilimiz ölüm aylığı ve iş kazası aylığından yararlanamıyor. bu hususlar açtığımız davada işverenimizin kusurlu olduğunu ortaya koyar mı. İş kazasının meydana gelmesinde ise şöyle bir durum işvereni kusurlu yapar mı? İşveren işçisini normal çalışma saatlerinden 4 saat önce görevlendirmiştir. Bu durum iş kazasının kaçınılmazlığını ortadan kaldırır mı? İşçi 500,00 ytl maaşla ve SSklı olarak çalışıyordu.

Bu konuyla ilgili yargıtay kararı arıyorum davaya müdahale açısından önemli. teşekkür ederim
Old 09-03-2008, 21:48   #2
ekinheval

İşverenin kazayı bildirmemiş olması kusur olarak atfedilemez , olsa olsa hakimin manevi tazminat miktarını tayininde etkili olabilir. Buna sonuç bağlamayı beklemeyin ve bir an önce olayın iş kazası olduğuna ilişkin SSK ya tahkikat yapılması için başvurun. Zaten mahkemede bu konuda ara karar tesis ederek tarafınıza süre verecektir. Boşa zaman harcamayın.
Sorunuzun; ölenin müvekillerinizin babası (karısının kocası) olması kısmından çok sanırım 4 saat önce görevlendirilmesi ve kaçınılmazlığa ilişkin kısmını açmanız konuyu daha anlaşılabilir hale getirecektir.
Old 10-03-2008, 23:02   #3
masimo

Öncellikle iş kazasının SSK 'ya bildirilmemesi ölüm aylığı almanıza engel değildir. Bu bildirimi kendinizde yapabilirsiniz. SSK 27 md. ihlali (iş kazası bildirimi) SSk'ca işverene karşı açılacak rucu davasında ve uygulanacak idari para cezalarında etkin olup davanızın açısından bence fazla da önemi yok. Kaçınılmazlık durumunun davanızla doğrudan bi ilgisi olmadığı kanatindeyim bu hususta SSK'ca işverene karşı açılacak davada etkin olur.davanız maddi tazminat açısından destekten yoksun kalma niteliğine dönüştüğünden, müteveffanın aylık almış olduğu ücret asgari düzeyde olduğundan dolayı maddi tazminat talebiniz tatmin edici boyuttta olmayabilir.(anladığım kadarıyla eş evlenmiş , çocuklar reşit ve olgun yaş seviyesinde olduklarından)
Old 11-03-2008, 18:10   #4
Av.Mustafa yağan

olay trafik-iş kazası sonucu ölüm,kusurlu 3.kişi ile birlikte işverene karşı maddi tazminat davası açılır,yalnız ölüm dalından ve iş kazası dalından her iki daldan SSK maaş bağlar,hangisi yüksek ise onun tamamı(genelde iş kazası kolundan)diğer ölüm aylığının ise yarısı bağlanır,bağlanan ölüm aylığı maddi tazminattan düşülmez,iş kazası dalından bağlanan gelir maddi zarardan düşülür,geneldede fazla birşey çıkmaz(SSK peşin değeri düşülür),Zaten mahkeme SSK ya gelir bağlanması için başvurmanızı isteyecektir önel verecektir onun sonucunu bekleyecektir,çift post olayı nedeni ile(SSK kusurlu işverene veya 3.kişiye 26 ya göre rücu eder)
Old 14-03-2008, 23:38   #5
Av.Nuri YENİÇERİ

Varsayılan Detay

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim zzaman olmadığından ancak zaman ayırtabildim kuaura bakmayın.

Öncelikle şunu açmalıyım eş henüz evlenmemiş ve çocuklar reşit.

Bi de şunu merak ediyorum biz iş kazası ve ölüm aylığı için SSk ya başvurduğumuzda SSk tahkikatı yapacak ondan sonra bize maaş mı bağlayacak yoksa toptan ödeme yapıp ondan sonra işverenimize mi rücu edecek.

Kaçınılmazlığa gelince,

Yöneltmiş olduğumuz dava maddi manevi tazminat davası olduğu için ve bu dava kendi işverenimize yöneltilmiş olduğu için bizim kendi işverenimize kusur isnat etmemiz gerekmez mi. İş Kanunu 25. madde bu konuda eğer işveren söz konusu kazadan kaçınamayacaksa sorumlu olamaz demektedir. Olayımızda işveren bu kazanın meydana gelmesine engel olanilirmiydi. yoksa kaçınamaz mıyfı. kaçınılmazlıktan kastım bu.

Bide iş kazası aylığı yada ölüm aylığı neye göre hesaplanılıyor. Maddi ve manevi zararımızı kusurlu taraftan % 75 oranında almamız mı gerekirdi. % 75 kusurlu olduğu için. karşı taraftan alamadığımız zarardan işveren sorumlu değil mi (Tabi kendi işverenimiz karşı tarafın işvereni değil)

Buradaki işveren karşı tarafın değil bizzat ölenin işvereni yani kendi işverenimize dava yönelttik buna ilişkin yargıtay karaı ben bulamadım eğer elinizde varsa ve bana ulaştırabilirseniz (buraya) minnettar kalıcam teşekkür ederim.
Old 15-03-2008, 13:42   #6
ekinheval

İşverenin sorumluluğu kusursuz sorumluluktur. Ancak ölen işçinin müterafık kusuru varsa bu halde hükmolunacak tazminattan indirim yapılır, ölen işçinin ağır kusuru illiyet bağını kesecek derecede ise ancak bu halde işverenin sorumluluğu yoluna gidilmeyebilir. Siz davanızı hem kendi işvereninize hemde olayda kusurlu bulunan tarafa yöneltmelisiniz
Old 24-03-2008, 13:54   #7
Av.Nuri YENİÇERİ

İşverenin sorumluluğun ksuusrsuz sorumluluk demşssiniz bende öyle sanıyordum ama öyle değil dddiler. Emin misiniz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi