Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bir sulh hukuk aynı konuda diğer Sulh hukuk mahkemesi kesin kararının aksine karar verebilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-06-2023, 00:26   #1
Av. Kübra Y.

Varsayılan Bir sulh hukuk aynı konuda diğer Sulh hukuk mahkemesi kesin kararının aksine karar verebilir mi

Merhabalar,
İhtyaç nedeniyle tahliye davası açtım ama müvekkil ile kraci arasındaki kira sözleşmesinin sadece ilk sayfası imzalı diğer sayfalar imzasız ve ilk sayfada süre kısmına çizgi çekilmiş, ikinci sayfada ise 1 yıllık olduğu ve 15 gün önceden fesih edilmediği takdirde otomatik uzayacağı yazıyordu, kiracı ile konuşmaları ile genel olduğu üzere 1 yıllık şeklinde, bunu da ifade ederek belirsiz olur diye düşünmüştüm, ve yine de tbk md. 350ye göre 1 ay içinde ihtar çekmeye güvenerek gerek belrli gerek belirsiz bakımından süre problemi olmaz diye düşünmüştüm, mahkeme ise sözleşmeyi belirli kabul edip, sözleşmede yer alan 15 gün şartı sağlanmadığı için ihtarı süresinde kabul etmedi ve sonraki 1 yıllık dönemde açılabileceği gerekçesiyle reddetti, şimdi yeniden ihtar gönderdim ve yeni dönem süresi gelecek ayda dava açmayı düşünüyorum, stinafa gitmeyi düşünmüyorum. Burada da temsl kaygım başka bir sulh hukuk mahkemesinin her ne kadar kesin mahkeme kararı olsa da bu sefer de imzasız olduğu için belirsiz sözleşme kabul edip yine süreden reddetme ihtimali var mı sizce? Teşekkür ederim
Old 28-06-2023, 05:07   #2
ggrass

Konut kiralarında Kira sözleşmesinin belirli olup olmaması tespiti yapılırken başlangıç tarihinin bilinip bilinmediğine bakılıyor. Eğer kira sözleşmesinin başlangıç tarihi belirli ise belirli süreli kira sözleşmesi oluyor.

Burada iki kavram arasında benzerlik var. Süresi belirli olmayan kira sözleşmesi “belirsiz süreli” kabul ediliyor ancak konut kiralarında başlangıç tarihi belirli değil ise de belirsiz süreli kira sözleşmesi kabul ediliyor.

Önümüzdeki sene açacağınız davada sözleşmede belirtilmese de bir sene için yapıldığını belirterek davanızı ona göre açarsınız. İhtiyaç iddiası samimi ise bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi