Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddetli geçimsizlikten ayrıldık, velayet davası açmak istiyorum,

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2010, 11:35   #1
Konuk

Mutsuz şiddetli geçimsizlikten ayrıldık, velayet davası açmak istiyorum,

Merhabalar, eşimi aldattım. Tabi ki çok pişman oldum. Beni affetti Ancak üçüncü şahısla aynı işyerinde çalışıyoruz. Yani konuşmak zorundayız. Eşim önce işten çıkmamı istedi. Önce kabul ettim. Ancak beni affetmesine rağmen bana hayatı zehir etti. Ona güvenemediğim için işten ayrılmadım. Ve sonunda anlaşmalı olarak boşandık. Ancak boşanma nedenimiz şiddetli geçimsizlik. Oğlumun velayetini babasına verdim. İki evimiz vardı. Birini ben, diğerini o aldı. Çalışıyorum. Gelirim iyi. Kendi evim de var. Eşimin çocuğumuza bakacak kimsesi olmadığından hafta içi gündüz annem bakıyor. Akşamları ben alıyorum. Hafta sonları da babası alıyor. Oysa cumartesi bende olması gerekiyor. Ben de çaıltığımdan oğlumla hiç kaliteli zaman geşiremiyorum. Nisan 2010 da boşanmıştık. Daha hiç oğlumla bir tam gün birlikte olamadım. Velayet onda olduğu için kafasına göre hareket ediyor. Benden habersiz sünnet yaptırmş. Bu olay bana göre bardağı taşıran son damlaydı. Oğlumu almak için velayet davası açmak istiyorum. Oğlumun tüm masraflarını ben karşılıyorum. Her şeyine ben koşturuyorum. Buna şahitlik yapabilecek akraba dışında çok insan var. Oğlum 8 yaşında. Babasını çok seviyor. Ancak okula onun yanında gitmek istemiyor. Ben bu konuda oldukça ilgili bir anneyim. Bu nedenle benim yanımda yaşamak istiyor.
Olaylar kısaca böyle. Şu anda kesinlikle bir ilişkim yok. Bununla ilgili bir kanıt ta yok tabiki. Ancak evliliğimiz sürecinde onu aldatmış olmamla ilgili elinde bir ses kaydım var. Bu da tek taraflı. Benim arabama koymuş Velayet davası açarsam bunu kullanacağını söylüyor. Velayeti alabilir miyim? Bir de boşandıktan sonra bana bir hediye almıştı. Evlilik yldönümü hediyesi olarak. Üzerine kendi el yazısıyla bir not da yazmış. Beni ne kadar çok sevdiğini, evlilik yıldönümümüzün her zaman onun için evlilik yıldönümümüz olarak kalacağına dair. Acaba bunu kullanabilir miyim? Biraz uzun oldu ama şunu da ilave etmem de fayda var diye düşünüyorum. Baba sürekli burda olan bir baba değil. İşi dolayısıyla seyirde olması gerekiyor. Hiç bir şekilde imza yetkim olmadığından oğlumla ilgili karar veremiyorum. Örneğin basket kursuna gitmek istiyor. Amam baba göndermiyor. Ben de doğal olarak gönderemiyorum. Yardımınıza ihityacım var. Davadaki şansımın ne olduğunu bilmek isityorum. Çünkü avukatla da buna göre konuşacağım. Şimdiden teşekkürler...
Old 27-06-2010, 12:47   #2
sosyologyusuf

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar, eşimi aldattım. Tabi ki çok pişman oldum. Beni affetti Ancak üçüncü şahısla aynı işyerinde çalışıyoruz. Yani konuşmak zorundayız. Eşim önce işten çıkmamı istedi. Önce kabul ettim. Ancak beni affetmesine rağmen bana hayatı zehir etti. Ona güvenemediğim için işten ayrılmadım. Ve sonunda anlaşmalı olarak boşandık. Ancak boşanma nedenimiz şiddetli geçimsizlik. Oğlumun velayetini babasına verdim. İki evimiz vardı. Birini ben, diğerini o aldı. Çalışıyorum. Gelirim iyi. Kendi evim de var. Eşimin çocuğumuza bakacak kimsesi olmadığından hafta içi gündüz annem bakıyor. Akşamları ben alıyorum. Hafta sonları da babası alıyor. Oysa cumartesi bende olması gerekiyor. Ben de çaıltığımdan oğlumla hiç kaliteli zaman geşiremiyorum. Nisan 2010 da boşanmıştık. Daha hiç oğlumla bir tam gün birlikte olamadım. Velayet onda olduğu için kafasına göre hareket ediyor. Benden habersiz sünnet yaptırmş. Bu olay bana göre bardağı taşıran son damlaydı. Oğlumu almak için velayet davası açmak istiyorum. Oğlumun tüm masraflarını ben karşılıyorum. Her şeyine ben koşturuyorum. Buna şahitlik yapabilecek akraba dışında çok insan var. Oğlum 8 yaşında. Babasını çok seviyor. Ancak okula onun yanında gitmek istemiyor. Ben bu konuda oldukça ilgili bir anneyim. Bu nedenle benim yanımda yaşamak istiyor.
Olaylar kısaca böyle. Şu anda kesinlikle bir ilişkim yok. Bununla ilgili bir kanıt ta yok tabiki. Ancak evliliğimiz sürecinde onu aldatmış olmamla ilgili elinde bir ses kaydım var. Bu da tek taraflı. Benim arabama koymuş Velayet davası açarsam bunu kullanacağını söylüyor. Velayeti alabilir miyim? Bir de boşandıktan sonra bana bir hediye almıştı. Evlilik yldönümü hediyesi olarak. Üzerine kendi el yazısıyla bir not da yazmış. Beni ne kadar çok sevdiğini, evlilik yıldönümümüzün her zaman onun için evlilik yıldönümümüz olarak kalacağına dair. Acaba bunu kullanabilir miyim? Biraz uzun oldu ama şunu da ilave etmem de fayda var diye düşünüyorum. Baba sürekli burda olan bir baba değil. İşi dolayısıyla seyirde olması gerekiyor. Hiç bir şekilde imza yetkim olmadığından oğlumla ilgili karar veremiyorum. Örneğin basket kursuna gitmek istiyor. Amam baba göndermiyor. Ben de doğal olarak gönderemiyorum. Yardımınıza ihityacım var. Davadaki şansımın ne olduğunu bilmek isityorum. Çünkü avukatla da buna göre konuşacağım. Şimdiden teşekkürler...

Sayın konuk velayet raporu hazırlanırken öncelikle çocuğun menfaati ve güvenliği söz konusu olur. Bu nedenle çiftin boşanma sebeplerinde kimin haklı veya haksız olduğu velayet raporunu etkilemez. Sizin bahsettiğiniz gibi boşanma sebepleri arasında şiddetli geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanmışsınız ve velayeti anlaşmalı olarak babaya vermişsiniz. Şimdi tekrar velayet için dava açmayı düşünüyorsunuz.
Bu durum da velayeti sizin almanıza sebep olacak delilleri ispatlamanız gerekmektedir. Unutmayınız ki baba da çocuğu size vermemek için karşı delilleri kullanacaktır. Baba sürekli burda olan bir baba değil İşi dolayısıyla seyirde olması gerekiyor demişsiniz bu durum çocuğa yeteri kadar ilgilenmediğini bakmadığını göstermektedir. Ayrıca çocuğunuz 8 yaşında olması nedeniyle sizin dediğiniz gibi “Oğlum 8 yaşında. Babasını çok seviyor. Ancak okula onun yanında gitmek istemiyor. Ben bu konuda oldukça ilgili bir anneyim. Bu nedenle benim yanımda yaşamak istiyor.” Okula babasıyla gitmek istemediğini ve sizin yanınızda kalmak istediği gibi görüşlerde çocuğun beyanları çok önemli olacaktır.
Velayet raporu hazırlanırken çift ve çiftin ailesiyle bir görüşme yapılır ve en sonunda çocukla görüşme yapıldıktan sonra şu sonuçlar elde edilir.
Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışları gibi durumların yanında anne ve babanın durumları da inceledikten sonra velayet raporu düzenlenir. Bu anlamda mağdur olmamanız için mutlaka bir avukattan destek almanızı unutmayınız

saygılarımla Yusuf YAĞBASAN (UZMAN)
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi