Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Rehin Takiplerinde 100.md

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2011, 15:44   #1
Av.Şükrü ÖZGÜR

Varsayılan Rehin Takiplerinde 100.md

Selamlar..Rehin takibinde,satış aşamasına geçildiğinde 100.md.ye yarar bilgi toplanmaması ihalenin feshi sebebi olurmu?Ben trafik kaydına rehnin paraya çevrilmesi şerhinin işlenmesini,takyidatlı son trafik kaydının celbini ve kıymet takdir tutanağının borçluya tebliğini taleb ettim ancak icra müdürü iik.100.mad.yarar bilgilerinin toplanmaması nedeniyle talebimi reddetti.şimdi benim ricam bu konuyla ilgili yargıtay kararı(ları) ve düşünceleriniz.saygılarımla..
Old 05-09-2011, 22:24   #2
cagrik

Merhaba Şükrü Bey,

Söz konusu duruma ilişkin olarak İzmir'de İcra Mahkemelerine birkaç dosya ile ilgili olarak memur muamelesini şikayette bulunmuştum ve neticesinde memur muamelesin iptali, 100.madde bilgilerinin toplanmasına gerek olmadığı yönünde kararı mahkemeden çıkarttım. kolaylıkla sizinde bu yolla sıkıntıyı giderebileceğini ve hiçbir 100.maddeye yarar bilgi toplamadan satış günü alabileceğiniz düşüncesindeyim.

Saygılarımla.
Old 05-09-2011, 22:39   #3
tiryakim

Alıntı:
Yazan cagrik
Merhaba Şükrü Bey,

Söz konusu duruma ilişkin olarak İzmir'de İcra Mahkemelerine birkaç dosya ile ilgili olarak memur muamelesini şikayette bulunmuştum ve neticesinde memur muamelesin iptali, 100.madde bilgilerinin toplanmasına gerek olmadığı yönünde kararı mahkemeden çıkarttım. kolaylıkla sizinde bu yolla sıkıntıyı giderebileceğini ve hiçbir 100.maddeye yarar bilgi toplamadan satış günü alabileceğiniz düşüncesindeyim.

Saygılarımla.

Kararları Forumumuza eklerseniz çok sevinirim.
Old 05-09-2011, 22:42   #4
cagrik

tabiki en kısa zamanda ekleyeceğim.ayrıca,faks numaranızı verirseniz fakslayabilirimde.ilk olarak ankara icra mahkemesinden bu kararı bir meslektaşımız çıkartmıştı. daha sonra bizde izmirde aynı konuya ilişkin 2-3 tane karar çıkarttık.
Old 05-09-2011, 22:47   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İpotekte başlı başına fesih nedeni olurdu ancak menkul rehni takiplerinde, gazete ilanının dahi tebliğ yerine geçip; borçluya satış ilanı tebliği dahi aranmamasından hareketle; sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 05-09-2011, 23:01   #6
tiryakim

Alıntı:
Yazan cagrik
tabiki en kısa zamanda ekleyeceğim.ayrıca,faks numaranızı verirseniz fakslayabilirimde.ilk olarak ankara icra mahkemesinden bu kararı bir meslektaşımız çıkartmıştı. daha sonra bizde izmirde aynı konuya ilişkin 2-3 tane karar çıkarttık.

İlginize alakanıza çok teşekkür ederim. Eğer sitemize eklerseniz en azından tüm meslektşlarımız faydalanır. Teşekkürler..
Old 05-09-2011, 23:57   #7
icra20

Gerek menkul ve gerekse gayrimenkul satışlarından önce İİK.100 maddeye yarar bilgilerin toplanılması hususunda İİK.da hiçbir hüküm olmadığı halde hangi amaçla toplandığını bugüne kadar çözmüş değilim, Menkul malların satışında taraflara satış ilanının tebliğ etme zorunluluğu yoktur ancak tebliğ edilmesi yönünde karar verilirse tebliğ zorunluluğu doğmaktadır. Bu nedenle İİK.100 maddeye yarar bilgilerin toplanılması sadece zaman ve iş kaybıdır. Olsa olsa hacizli dosyadan satış istenilmeden önce varsa rehin nedeniyle rehinin devam edip etmediği miktarının tesbiti yönünden istenilebilir. Gayrimenkullerde ise kanun varsa ilgililerin tapu kaydındaki adreslere kıymet takdiri ve satış ilanı tebliğ edilir. Yoksa bununda tebliğ edilmesi zorunlu değildir. Ancak buna rağmen İİK.100 maddeye yarar bilgiler toplanılarak yine iş ve zaman kaybına sebebiyet verilmektedir. İİK.nun 100 maddenin toplanılması satıştan sonra sıra derece kararı düzenlenmesi için zorunlu ve ihtiyaçtır. Çünkü tesbit edilecek duruma göre paylaşım yapılacaktır. Şikayet ederseniz mahkemeden lehinize karar alabilirsiniz. İcra müdürü böyle istiyor diye uymak zorunda değilsiniz, biraz özveri gösterip konuyu mahkemeye intikal ederseniz zamanla bu tür gereksiz uygulamalar ortadan kalkacaktır. Zira icra müdürüde bugüne kadar böyle uygulanmış uygulamaya yine devam etmektedir. Bu yüzden avukatların hiçbir polemiğe girişmeden İİK.16 maddeyi işletmeleri lazım, aksi takdirde diğer daire emsal gösterilip işimi yokuşa sürüyorsun diye icra müdürleriyle tartışmaya girmemek lazım.Hukukçuysanız hukuk yolunu deneyin, kolayı kaçıp savcılığa bakanlığa şikayet etmekle icra müdürüne baskı oluşturmak hukuki eksikliğinizi ortaya çıkarmış olursunuz.
Old 06-09-2011, 08:22   #8
cagrik

söz konusu kararları tarayıcıdan tarattım ancak, buraya aktarma konusunda sıkıntı oldu, yazı tipi farklı çıkıyor kopyala-yapıştır yapınca. sonradanda düzelmiyor. isteyen meslektaşlarımın mail adreslerine gönderebilirim. saygılarımla.
Old 06-09-2011, 11:56   #9
Av.Şükrü ÖZGÜR

ilginiz için çok teşekkürler.çağrık bey;av.sukruozgur@hotmail.com mail adresim.saygılar.
Old 06-09-2011, 22:47   #11
tiryakim

ufukbey55@hotmail.com
Gönderirseniz çok sevinirim...
En kısa zamanda Mailiniz bekliyorum...
Teşekkürler...
Old 07-09-2011, 07:38   #12
cagrik

gönderiyorum mail adreslerinize. saygılarımla.
Old 07-09-2011, 09:03   #13
tiryakim

Mail için teşekkür ederim ama ben maili açamadım...

Bilginize...
Old 07-09-2011, 17:05   #15
cagrik

sayın tiryakim başka türlü gönderme imkanım yok. kopyala yapıştır yaptığımda çok silik çıkıyor. faks numaranızı verirseniz fakslayabilirim ancak.

yavuz bey kararları gönderiyorum. saygılarımla.
Old 08-09-2011, 00:37   #16
icra20

Sayın Çagrık gönderdiğin kararı okudum. Mesajımda belirttiğim gerekçelere göre şikayet kabul edilmiş, malesef gerek bir kısım meslektaşlarım ve gerekse birkısım avukatların kendi hukuki bilgilerine güvenmediklerinden mantık ve sair daireler böyle karar veriyor mantığıyla yıllarca yanlış talep ve kararların uygulanmasına sebebiyet vererek bugünlere kadar gelinmiştir. Bunun da çok sıkıntısı taraflarca çekilmektedir. Oysa hukukta dayanak bulunamazsa bile mantığını kullanarak şikayet yoluna gidilirse hukuka uygun kararların da oluşmasına katkıda bulunulacaktır. Karar için teşekkürler
Old 15-12-2011, 17:03   #17
SAMSUNLAWYER

meslektaşlarım benim de çok acil bu karara ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Old 18-12-2011, 22:17   #18
Av.Ömeroğlu

Alıntı:
Yazan icra20
Gerek menkul ve gerekse gayrimenkul satışlarından önce İİK.100 maddeye yarar bilgilerin toplanılması hususunda İİK.da hiçbir hüküm olmadığı halde hangi amaçla toplandığını bugüne kadar çözmüş değilim İcra müdürü böyle istiyor diye uymak zorunda değilsiniz, biraz özveri gösterip konuyu mahkemeye intikal ederseniz zamanla bu tür gereksiz uygulamalar ortadan kalkacaktır.
Neden iyi çalışmayan bu sistemde özveri göstermek hep avukatların işidir?Neden icra müdürlükleri yanlış olduklarını bildikleri halde bazı hukuka aykırı uygulamaları ısrarla sürdürmekte,ve bu konularda resen bir özveri gösterememektedirler??Hangi saikler onları yanlışta ısrara yöneltmektedir???
Old 19-12-2011, 09:29   #19
Özgür Kınay

Şüphesiz ki icra dairesinin 100 md toplama yönündeki kararının sebebi ola ki rehin alacağını aşan miktarda bir satış gerçekleşirse sağlıklı bir sıra cetveli yapabilmektir.
Bankaların taşıt kredilerinde son 5 taksit ödenmemiş (örneğin) ve alacak tutarı 5.000,00-TL olabilir. Bu durumda 30.000,00-TL'lik aracı satarsam kalan parayı sıra ile ve alacak tutarları kadar dağıtabilmeli.
Tabi genellikle rehin alacağı araç tutarını aştığından böyle bir sorun olmuyor. Bu tür durumlarda satış talebi ve müzekkeresine "Rehin dosyamızın alacağı araç bedelini aştığından 100 md toplanmaksızın" diye yazarsanız sorun yaşamazsınız.
Old 19-12-2011, 09:54   #20
üye7160

geçtiğimiz günlerde 100. madde bilgileri eksik diyerek yasal dayanağı olmayan bir satışın reddi kararını şikayet ettim.sonucu bekliyorum.bu arada elinde mahkeme kararı olan arkadaştan söz konusu kararı bana da göndermesini rica edecektim.teşekkürler.
Old 19-12-2011, 22:44   #21
Şenay Türken Akbaba

rehin takiplerinde satış öncesi 100 bilgisine ihtiyaç yoktur ,ancak satıştan sonra paranın artması ihtimaline binaen icra müdürünün 100 bilgisini toplaması gerekir,çünkü satış sonrası aracın tekrar takyidatını alamaz, icra müdüründen satışla birlikte 100 bilgilerinin toplanmasını talep edip ,satış tarihine kadar bunların teminini sağlayabilirsiniz,kaldıki rehin alacaklısı değilde haciz alacaklısı olsanız stıştan haberdar olmak istersiniz
Old 04-06-2012, 09:15   #22
tiryakim

İpoteğin Paraya Çevrilmesi yolu ile takipte 100.Madde bilgilerine gerek varmıdır ?
Old 04-06-2012, 09:39   #23
Özgür Kınay

Taşınmazın değeri, dosya alacağının bariz bir şekilde altındaysa; yani satış sonrası ipotek dosyasının alacağının karşılanmayacağından şüphe duyulmuyorsa talepte belirtilmek suretiyle 100 md toplanmaksızın satış istenebilir. İcra Müdürü'nün inisiyatifine bağlıdır.
Old 24-08-2012, 14:35   #24
av.mass

taşınmaz değeri borcun altında olduğu halde üstelik oldukca altında olduğu halde talebim reddedildi malesef (
Old 30-11-2013, 14:57   #25
av.külcü

Alıntı:
Yazan cagrik
söz konusu kararları tarayıcıdan tarattım ancak, buraya aktarma konusunda sıkıntı oldu, yazı tipi farklı çıkıyor kopyala-yapıştır yapınca. sonradanda düzelmiyor. isteyen meslektaşlarımın mail adreslerine gönderebilirim. saygılarımla.

Merhaba arkadaşım,
Yazışmalar çok eski ama yine de bir şansımı denemek istiyorum. Bana da bu kararı gönderebilir misiniz?
Mail adresi bildiriyorum;
burcinavsar@outlook.com

Şimdiden teşekkürler...
Old 12-02-2014, 09:44   #26
yaprakii

müvekkil bankaya rehinli araç veya gayrimenkul satışı için 100 e yarar bilgilerin toplanmasına gerek olmadığına dair yargıtay kararı varsa paylaşabilir misiniz. Teşekkürler.
Old 28-05-2014, 16:20   #27
eseresereser

konu ile ilgili mahkeme kararı, dilekçe, yargıtay kararı var ise paylaşabilir misiniz.
Old 29-05-2014, 08:40   #28
eseresereser

Alıntı:
Yazan cagrik
Merhaba Şükrü Bey,

Saygılarımla.

kararları gönderebilir misiniz
Old 09-10-2014, 15:15   #29
yildirimaslan

sayın meslektaşlarım, kararı bana da gönderirseniz çok sevinirim. sukranyildirim89@gmail.com
Old 10-10-2014, 10:52   #30
burcin55

merhaba,

konuyla ilgili elimde 3 adet yerel mahkeme kararı bulunmaktadır. isteyen meslektaşlarımızdan burcinavsar@outlook.com adresine mail atanlar olursa gönderebilirim.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi