Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iyiniyetli müteahhit

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-08-2009, 15:33   #1
emel.cansever

Varsayılan iyiniyetli müteahhit

merhabalar meslektaşlarım;
iyiniyetli müteahhit olur mu demeyin. olur. kardeşim bu işlere yeni soyundu. sit alanı olan bir yerde inşaata başladı.mal sahipleri ile kat karşılığı inşaat söz.yaptı. belediye ile ilişkilerine istinaden de ruhsat başvurusunu yaptıktan ve fakat henüz ruhsat almadan inşaata başladı. tam ruhsatgelecek diyorduk ki yapı tatil belgesi ile karşılaştık. doğrusu sit alanı olmasına rağmen aynı bölgede pek çok bina yapılmış durumda. kardeşimin haksızlığa uğradığını düşünüyorum.ailenin avukatı olarak da iş bana düşüyor tabi. doğrusu kendim daha çok icra ile uğraştığım için bu işlere uzağım. vereceğiniz bilgiler çok işime yarayacak. bu işte çözülmesi gereken iki konu var. öncelikle ruhsat başvurumuz eksiksiz olduğu halde ruhsat verilmeyip inşaatın mühürlenmiş olması ve anıtlar yüksek kurulundan gelecek olası olumsuz rapora göre ne yapılacağı; belediye ile olan muhalefet dışında mal sahipleri ile olabilecek sorunların ne şekilde önlenebileceği...yani her durumda ruhsatsız bile olsa müteahhitçe sarfedilen para ve emek kimden ve ne şekilde talep edilmeli? yıkım kararı verilmesi durumunda ne yapılmalı malsahipleri bizden ne talep edebilirler biz ne talep edebiliriz..ilginiz için şimdiden teşekkürler...
Old 05-08-2009, 08:09   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
kardeşimin haksızlığa uğradığını düşünüyorum.ailenin avukatı olarak da iş bana düşüyor tabi.
Ailenin işlerinde de, diğer işlerde olduğu gibi, duygusal olmamak gerekir. Kardeşiniz haksızlığa uğramış değil: Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 9. ve 16. ve 65.maddesi, İmar Kanunu'nun 32.maddesi ve TCK'nın 184.maddesine bakınız.
Alıntı:
öncelikle ruhsat başvurumuz eksiksiz olduğu halde ruhsat verilmeyip inşaatın mühürlenmiş olması ve anıtlar yüksek kurulundan gelecek olası olumsuz rapora göre ne yapılacağı;
Eğer koşulları varsa inşaat alanını SİT alanı olmaktan çıkarmak için girişimlerde bulunulabilir. Ama bu deveye hendek atlatmaktan daha zor olacaktır.

Avukat, eğer yapılacak bir şey yoksa "Yapılacak bir şey yok" diyebilmelidir. Avukatların elinde sihirli değnek yoktur.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi