Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim şirket yönetim kurulu toplantı süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2009, 12:33   #1
uygarugur

Varsayılan Anonim şirket yönetim kurulu toplantı süresi

Değerli Meslektaşlarım,
Gerçekleştirdiğim kapsamlı bir araştırmaya rağmen ne TTK ne de ilgili mevzuat içerisinde anonim şirket yönetim kurullarının ne kadar zamanda bir toplanması gerektiğine dair bir bilgi ile karşılaşmadım.
Yönetim kurulu toplantı süresinin Ana sözleşme'de belirlenmesi gerektiği yönünde bir kanı oluştu fakat bunun da hukuki dayanağına ulaşamadım. Araştırdığım her kitap veya internet bilgi depolarında bu konunun atlanmış olduğu ile karşılaştım.
Değerli görüşlerinize ihtiyaç duymaktayım, şimdiden teşekkürler ederim.
Old 06-01-2010, 18:37   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın uygarugur;

Haklısınız, direkt olarak ana sözleşmeye atıfta bulunan hukuki bir düzenleme mevcut değil. Anonim şirket yönetim kurullarının toplantı zamanlarına ilişkin TTK ve ilgili mevzuatta bilinçli şekilde düzenleme yapılmamıştır. Kanun koyucu, anonim şirket yönetim kurulunun şirketin iç işleyişinin gerektirdiği zamanlarda toplanması gerektiği düşüncesinden hareket ederek özellikle herhangi bir süre belirlememiştir. Dolayısıyla yönetim kurulu toplantılarının hangi zaman aralıklarında gerçekleşeceğinin şirket ana sözleşmesinde belirlenmesi hususunda dolaylı da olsa hukuki dayanak yine, bu konuda herhangi bir düzenlemenin yapılmamış olduğu Türk Ticaret Kanunu'dur. Toplantı zamanları kanun koyucu tarafından belirlenmemiş ve kanun koyucu bu belirsizliği "örtülü" biçimde şirket ana sözleşmesine bırakmıştır. Saygılarımla..
Old 13-01-2010, 16:37   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Geçmişte Anonim şirket Yönetim Kurulunun ayda 1 kez toplanması zorunluluğu vardı. Ancak kaldırıldı.

Şirket işleri gerektirdiğinde, zaman ya da sayı sınırlaması olmadan, Anonim Şirket Yönetim Kurulu toplanabilir. Ancak Anonim şirketlerin yılda 1 kez Genel Kurul yapma zorunluluğu ve bu konuda Yönetim Kurulu'nun karar vermesi gerekliliği dikkate alındığında enaz yılda 1 kez toplanması gerekir diyebiliriz.

Anasözleşmelere bu konuda bir hüküm konulması sadece yük olur. Karar konusu aramaya ya da "Gündemde görüşülecek bir konu olmadığından bir sonraki toplantının gelecek ay yapılmasına...." türünde lüzumsuz kararların alınmasına neden olunabilir.
Old 13-01-2010, 18:36   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan uygarugur
Değerli Meslektaşlarım,
Gerçekleştirdiğim kapsamlı bir araştırmaya rağmen ne TTK ne de ilgili mevzuat içerisinde anonim şirket yönetim kurullarının ne kadar zamanda bir toplanması gerektiğine dair bir bilgi ile karşılaşmadım.
Yönetim kurulu toplantı süresinin Ana sözleşme'de belirlenmesi gerektiği yönünde bir kanı oluştu fakat bunun da hukuki dayanağına ulaşamadım. Araştırdığım her kitap veya internet bilgi depolarında bu konunun atlanmış olduğu ile karşılaştım.
Değerli görüşlerinize ihtiyaç duymaktayım, şimdiden teşekkürler ederim.

Sayın meslektaşım,

Anonim Şirketlerde üyelerden birisi toplantı istemedikçe Yönetim Kurulunun toplanması şart da değildir. http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=685TTK.330/2'ye göre teklif, dolaştırılarak imza suretiyle karar haline getirilebilir. Kanunun bazı hükümlerinde derhal toplantı (karar alınması) öngörülmüştür. Örn. TTK.324. madde gibi. Dolayısıyla toplantı süre ve sınırı gerekli ve zorunlu değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi