Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölünceye kadar bakma akdi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-07-2011, 11:03   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan ölünceye kadar bakma akdi

Merhabalar;Müvekkilim çocuksuz ve yaşlı olduğu için ,kendisine bakacak birisini buldu ve ölünceye kadar bakma akdi yapmak için notere gittik.Noter ,bu akdin yapıldığı anda tapuda intikalin mümkün olabileceğini ,daha sonra feshetse dahi bakım alacaklısının mallarını kaybetmiş olacağını söyleyerek ancak vasiyetneme yapabilirim dedi.Ben karşı çıkarak İki tarafın da edimini gerçekleştirmeden ve bakım alacklısı ölmeden mümkün değil,en fazla tapuya şerh gerekir desem de noteri ikna edemedim.Başından geçen benzer olay olduğunu ,avukatların durumu tam bilmediğini söyledi.Vasiyetname yapalım o zaman dediğimde ise onuda ben yapmam, bu çok riskli ,bakım borçlusu diğer tarafı öldürüp vasiyeti iptal ettirmeye fırsat bırakmadan malları alır diyerek buna da yanaşmadı.Başka notere gidin diye de üzerinden kibarca attı.Ben de her noter böyle düşünürse bu işlemi naısl yapacağız dedim,ancak kafam karıştı.Araştırmalarım neticesinde noterin fikrini destekler bir bilgiye rastlamadım.Ancak ben de bu işlemden ürktüm ve hata yapmamak istiyorum.Bu konuıda görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?
Old 07-07-2011, 12:38   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi mirasçı atanmasını içermese bile, miras sözleşmesi seklinde yapılması gerekir (BK. m. 512). Bu husus, geçerlik şartıdır. Yani sözleşme anılan sekle uyularak düzenlenmedikçe, hukuki sonuç doğurmaz.

Maddenin yollamada bulunduğu MK. 492. maddesi,(4721 s. TMK 545.md.) miras sözleşmesinin geçerliliğini resmi vasiyet seklinde düzenlenme şartına bağlamıştır. O halde ölünceye kadar bakma sözleşmesinin geçerli olabilmesi için, resmi vasiyet seklinde yapılmış olması zorunludur.” ( 2.HD., 05.07.1985 T., 1985/5117 E, 1985/6403 K)
Miras sözleşmesinin geçerli olması için, resmî vasiyetname seklinde düzenlenmesi gerekir. Resmî vasiyetname ise, ancak resmî memur tarafından iki şahidin iştirak etmesiyle yapılabilir. “Resmi vasiyetnameyi ; sulh hakimi, noter veya kanunla bu işte görevlendirilmiş memurlar düzenleyebilir. Kanunla görevlendirilmiş memurlara, noter yetkisine sahip bas katipler ile konsoloslar örnek olarak gösterilebilir. Kanunlarımızda köy muhtarlarına resmi vasiyetname düzenlemek için yetki verilmemiştir. Vasiyetname düzenlenmesi için kanunlarımızda öngörülen sekil şartı ispat şartı olmayıp, geçerlilik şartıdır. Bu nedenle hükme dayanak yapılan senet yetkili memur tarafından yapılmadığından hukuken geçerli bulunmamaktadır…” ( 16.HD., 13.10.1989 T., 1988 / 10845 E., 1989 / 14561 K.)
Old 07-07-2011, 13:19   #3
av.yağmur deniz

syın meslektaşım mesele akdin nasıl yapılacağı değil,nasıl sonuç doğuracağı?
Noter hemen tapuda intikalin gerçekleşeceğini ve ileride dönülse dahi, malların elden gitmiş olacağını söylüyor.Vasiyete de ,lehine vasiyet olunan vasiyet edeni öldürebilir ve benim de başım derde girer düşüncesiyle yanaşmıyor.
Benim sorum ölünceye kadar bakma akdi yapılması halinde, ölüm gerçekleşmeden tapuda intikal gerçekleşir mi?Ben gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum noter ise hemen akdin akabinde bunun mümkün olduğunu...
Old 07-07-2011, 14:26   #4
avukat erdoğan

Merhaba benzer bir davamız var.Bakım borçlusunun ölümü halinde kendisine verilen gayrimenkul bakım alacaklısına geçmiyor,otomatikman hem bakım yükümlülüğü hem de gayrimenkul ölen bakım borçlusunun mirasçılarına geçiyor.Bu durumda geride kalan bakım alacaklısının 1 yıllık hak düşürücü süre içerisinde sözleşmeyi fesih etme ve bir kısım alacaklarını isteme hakkı var.Ancak bakım alacaklısı ancak iflas halinde iflas masasından isteyebileceği kadar miktarı bakım borçlusunun mirasçılarından isteyebiliyor.Bu konuda pek çok Yargıtay kararı mevcut.İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi