Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin izinsiz kefilliği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2011, 17:20   #1
Konuk

Varsayılan eşimin izinsiz kefilliği

merhabalar

6 aylık evliyim eşim benim onayım olmadan bir tanesi elden borç (15,000 tl) diğeri ise faturalı mal alımından kaynaklanan (45,000tl)iki senete kefil olmuş. ama herhangi bir sözleşme yapılmamış sadece senetler var. Ben eş durumundan onayım elınmadığı için kefilliğin iptali için herhangi bir şey yapabilirmiyim.

çok zor durumdayım yardımınızı rica ederim.
Old 17-01-2011, 21:46   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek Türk Borçlar Kanunu'na göre eşin rızasını almadan kefil olunamaz ancak şu anda yürürlükte olan Borçlar Kanunu'na göre eşin rızasını almadan kefil olmak serbesttir, kefilliğini geçersiz kılamazsınız.

Şu andaki yasal düzenlemelere göre eşin rızasını almadan aile konutunu devretmek ya da ipotek altına almak mümkün değildir. Ayrıca eşin rızası olmadan kira sözleşmesi feshedilemez.

Türk Medeni Kanunu'nun 198. maddesine göre "Eşlerden biri, birliğin giderlerine katılma yükümlülüğünü yerine getirmezse, hakim onun borçlularına, ödemeyi tamamen veya kısmen diğer eşe yapmalarını emredebilir."
199. maddeye göre ise "Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir."

Dolayısıyla kefilliği geçersiz kılamazsınız ancak eşinizin malvarlığı üzerindeki tasarruf yetkisinin sınırlanmasını aile mahkemesi yargıcından isteyebilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, parasal gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum. Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi