Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Taşınma konusunda eşler arası anlaşmazlık ve kadının bu konuda hakları

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2011, 16:45   #1
Konuk

Varsayılan Taşınma konusunda eşler arası anlaşmazlık ve kadının bu konuda hakları

Kocamın ablasının evinde kiracı olarak kalıyoruz. Ben bir başka ev biliyorum ve ora taşınmamızı istiyorum. Kocam istemiyor. Yani kısacası taşınma konusunda anlaşamıyoruz.

Taşınma konusunda mutlaka kocamı ikna etmek zorunda mıyım?

Bu konuda kadınların karar verme hakkı yok mu?

Gidip kendim eve yerleşsem hukuken "evi terk etti" durumuna düşer miyim?
Old 15-01-2011, 17:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın KATILIMCI,

Eşler aile konutunu birlikte seçerler.İlgili TMK.Maddesi aşağıdadır.
Alıntı:
II. Konutun seçimi, birliğin yönetimi ve giderlere katılma

Madde 186 - Eşler oturacakları konutu birlikte seçerler.

Birliği eşler beraberce yönetirler.

Eşler birliğin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlıkları ile katılırlar.

Eğer taraflar evlilik birliğinin devamı esasında bir konu üzerinde anlaşamıyorlarsa hakimin müdahalesini isteme hakkına sahiptirler. Ortak konutun belirlenmesinde, taraflar anlaşamıyorlarsa; açılacak bir dava ile, hakimin konuya müdahalesi istenebilir. İlgili kanun maddesi de aşağıdaki gibidir.
Alıntı:
I. Genel olarak

Madde 195 - Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

Alıntı:
Gidip kendim eve yerleşsem hukuken "evi terk etti" durumuna düşer miyim?

Bu tavrınız, eşinize karşı sadece nafaka istemli bir dava açmanız sonucunu doğarabilir. Bu durumda evi terk etmekte hakı olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.

Yine başka eve taşınmanız, eşinizin boşanma davası açması sonucunu doğurabilecektir.

Her iki olasılıkta da, evlilik birliğini, kız kardeşinin evinde sürdürmenin, aile hayatını olumsuz etkilediğini, zarar verdiğini ve şiddetli geçimsizliklere haklı gerekçelerle neden olduğunu ispatlamalısınız.

Ortada rahatsız edici haklı hiç bir neden yokken, ben başka bir evde yaşayacağım, gittim demek kabul görmeyecektir. Eşiniz size ayrı bir ev açmakla yüklüdür. Ki açmış, ne gibi sebeplerle orada aile birliğniin sürdürülemeyeceğini ispatlamalısınız.

Ya da derhal hakimin müdahalesini talep edersiniz.

Tüm bunlar ve daha fazlası için bir avukatın DOĞRUDAN yönlendirmesi ile hareket etmenizde yarar vardır.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız. hak kaybına uğramayanız.

Yoksulluğunuzu kanıtlamanız halinde bulunduğunuz ilin barosundan ücretsiz avukatlım hizmeti de talep edebilirsiniz.

Saygılarımla,
Old 15-01-2011, 21:56   #3
Konuk

Fakat ben "ya benimle gelirsin, ya da beni boşarsın, ben o evde yaşamam" diyorum. Çünkü o evde yaşamak istemiyorum. Ben kendim gidip adresimi değiştirsem ve ayrı bir eve taşınsam, ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?
Old 16-01-2011, 09:35   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evli olsun olmasın tüm yetişkin yurttaşların yaşadıkları konutu seçme ve değiştirme hakları elbette bulunmaktadır.

Siz de dilerseniz başka bir konut edinebilirsiniz.Yani taşınmak için eşinizin iznine ihtiyaç yok.

Fakat bu durum bir geçimsizliğe yol açarsa haklı sebeplerinizi ispatlamak durumunda kalabilirsiniz.Doğaldır ki aile konutu her iki eşin birlikte seçeceği bir konut olmalıdır.

Meslektaşımın yanıtını aynen tekrarlıyorum.

1-Uyuşmazlık hakkında aile mahkemesi hakiminden yardım alabilirsiniz.

2-Bir avukattan hukuki destek almayı ihmal etmeyiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi