Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir Avukatın Sitesine Ücret Tarifesini Yazması ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2010, 15:08   #1
fanarin

Varsayılan Bir Avukatın Sitesine Ücret Tarifesini Yazması ?

Boş zamanımda avukatların sitesini incelerken Ankara'dan bir avukatın sitesine denk geldim.

Gayet güzel hazırlanmış, makale ve sözleşme örnekleri dolu siteyi gezerken ÜCRETLER diye bölümü gördüm ve hemen tıkladım.

Açıkcası ben mi çok ince düşünüyorum ama bir avukatın kendi sitesine ücret tarifesini yazması çok ilginç geldi. Asgari ücret tarifesi değil, saygıdeğer avukatın kendisinin belirlemiş olduğu özel ücret.

Sonuçta bende bir hukuk fakültesi öğrencisiyim, ama tüccar değilim. Tamam, avukat bilgisini satarak para kazanır ama bu kadar ifşa etmek pek etik gelmedi. Eğer görüşmek isteyen olursa , orda telefon numarası - adresi var arayıp sorabilirler.

Siz saygıdeğer avukatlarımızdan görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılar , iyi çalışmalar
Old 28-03-2010, 14:15   #2
Av.Cengiz Aladağ

Avukatın, ücret tarifesini (Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde belirlenenden az olmamak kaydıyla) internet sitesine koyması Avukatlık Meslek Kurallarına aykırı olmadığı gibi, meslek etiğiyle bağdaşmaz bir yanı da yoktur.
Old 28-03-2010, 14:46   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan fanarin
Sonuçta bende bir hukuk fakültesi öğrencisiyim, ama tüccar değilim. Tamam, avukat bilgisini satarak para kazanır ama bu kadar ifşa etmek pek etik gelmedi.

Sayın Aladağ'a katılıyorum.

Sayın fanarin,

Bizlere hangi düşünceler verilmişse, mesleğe başladığımda ben de ücret söylemeye inanılmaz utanırdım. Sanki hakkım olmayan bir şeyi istermişim gibi hissederdim. Bunda hukuk eğitimlerimiz sırasında verilen "Hak, adalet" kavramlarının parayla ölçülemezliği vurgusunun içimize işlemişliği olduğu kadar, almanız gereken ücreti ödememek ya da mümkün olduğunca daha azını ödeyebilmek için elinden geleni yapan müvekkillerinizin atakları da etkendi tabii. Yıllar geçtikçe şunu farkettim, adamları ben öldürmüyorum, kimseyi yaralamıyorum, tehdit eden ben değilim, kredi çekip bir güzel harcayan -Mecbur kalıp ya da hovardaca farketmez- sonra da aldığım kişi-kuruma ödemeyen ben değilim, kimsenin arsasına gidip haksız bir inşaat kondurmuyorum, karısını aldatan karı-koca ben değilim, kiralayıp sonra kirasını beğenmediğim ev benim evim değil... Ama tüm bu meselelerin sahipleri geldiğinde onları yanıtlayan, işleri için uğraşacak olan benim. Para ile dertlerini üstleniyorum. Üstlenebilmek ve aldığım parayı hak edebilmek için de yıllarca okudum, hala okuyorum. Tanımadığım falanca bey geldiğinde onu anında yanıtlayabilmek için, eğitimini aldığım konuda ayaklı kütüphane gibi yaşamak zorundayım. Elbette tüccar değilim, ama taraf hiç değilim, yalnızca vekilim.

Vekaleten yapılan işin vekalet ücreti olmasından doğal ne olabilir?

Saygılarımla...

*Ayrıca tarifesini sitesine ekleyen meslektaşımı da her kim ise, -Şayet bağlı da kalıyorsa- kutlarım.
Old 28-03-2010, 23:13   #4
armegedon23

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin dışında özel bir tarifenin sitelerde yer almasını uygun bulmuyorum. Vekalet ücreti konusunda meslektaşlar arasında farkın olduğu bir gerçek ama bunu sitelere taşımanın mesleki anlamda pek faydalı olmayacağını düşünüyorum. Kolay gelsin.Saygılar...
Old 29-03-2010, 15:11   #5
fanarin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL

Sayın fanarin,

Vekaleten yapılan işin vekalet ücreti olmasından doğal ne olabilir?

Saygılarımla...

*Ayrıca tarifesini sitesine ekleyen meslektaşımı da her kim ise, -Şayet bağlı da kalıyorsa- kutlarım.

Sayın Av.Şehper Ferda DEMİREL,

Yazılarınızı zaten beğeniyle okuyorum fakat benim takıldığım yazılı danışma şu kadar, sözlü danışma şu kadar diye yazılmış olmasıydı. Yoksa avukatlar neden para alıyor ? diye kesinlikle birşey sormam,soramam.Öyle soru olmaz.

Mesela, maddi durumu cidden kötü fakat yardıma muhtaç biri o web sitesini ziyaret ettiğinde ücret bilgisini gördükten sonra nasıl düşünebilir ? Bunları da hesaba katmalı diye düşünüyorum, çok kalıplara sokulmuş gibi geliyor bana.

Yakında, "hangi avukat daha ucuz ona gidelim" diye bir furya başlarsa bu genç potansiyel meslektaşınızın sözünü hatırlarsınız.

Sayın Av. Cengiz Aladağ,

Size de taş geldiği için özür dilerim, ama insanın düşüncelerini düzgün bir üslupla ifade etmekten daha doğal ne olabilir ?

Saygılar, iyi çalışmalar.
Old 29-03-2010, 16:07   #6
Admin

Sayın Fanarin,
Alıntı:
Yazan fanarin
Mesela, maddi durumu cidden kötü fakat yardıma muhtaç biri o web sitesini ziyaret ettiğinde ücret bilgisini gördükten sonra nasıl düşünebilir ? Bunları da hesaba katmalı diye düşünüyorum, çok kalıplara sokulmuş gibi geliyor bana.
Aynı durum Baroların web sayfalarında açıkladığı "tavsiye edilen" ücret tarifeleri için de geçerli değil mi? Örneğin:
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...ret01_2010.htm

Avukat neticede hizmeti için bir ücret aldığına göre bunu duyurmanın sakıncası yok diye düşünüyorum. Keşke her meslekten herkes önceden web sitesinde duyursa da, bir kişinin ücretini öğrenmek için onu ziyaret etmek zorunluluğunuz olmasa. Bir boşanma davası için 10.000-TL isteyen bir avukatın bunu bürosunda paylaşması ile web sitesinde paylaşması arasında ben kendi adıma bir fark göremiyorum.

Alıntı:
Yakında, "hangi avukat daha ucuz ona gidelim" diye bir furya başlarsa bu genç potansiyel meslektaşınızın sözünü hatırlarsınız.
O furya zaten avukatlığın tarihi boyunca vardı diye düşünüyorum.

Öte yandan sizinle paralel düşündüğüm bir nokta var: o da Avukatlık Reklam Yönetmeliği avukatların internet siteleri için neredeyse "piksel" bazında zorunlu standartlar getirirken bu konuya hiç değinmemiş olmasının enteresan olduğu. Bir avukatlık web sitesinin görünmeyen kod kısmında kullanılacak anahtar kelimelerin dahi neler olacağını tek tek saymak suretiyle belirleyen yönetmeliğin avukat ücretleri ile ilgili duyurulara ilişkin (olumlu ya da olumsuz) herhangi bir hüküm içermemesi bence şaşırtıcı. O yönetmelikte konu "Avukat alacağı ücreti sadece 9 punto arial tr siyah font ile web sitesinin 3. sayfasının 4. paragrafında frontpage programı ile hazırlayacağı .asp uzantılı 8 kb.dan düşük bir HTML dosyasında duyurabilir, bu sayfada sadece 14.32 kb. boyutunda gif uzantılı avukatın masasının resmi dışında resim yer alamaz, aksi hal reklam sayılır" yazsaydı eminim kimse yadırgamaz ve maddeyi yönetmeliğin diğer kısımlarıyla son derece uyum içinde bulurdu.

Ve yine belirtmek gerekir ki, bir avukatın standart ücret tarifesini duyurması da -istenirse- web sayfasının anahtar kelimelerinin seçiminden çok daha "kötüniyetli" olarak kullanılabilir. Örneğin ağır ceza mahkemelerinde sanık vekilliği için İstanbul Barosu "8.925,00 TL" vekalet ücreti istenmesini tavsiye ederken, bir avukatın web sitesinde ben bu iş için asgari "50.000 Euro" alırım demesi sizce o sitenin ziyaretçilerinde nasıl bir "ön izlenim" yaratacaktır? Yanlış anlaşılmasın lütfen eleştirdiğim ücret tarifesinin web sitesinde yer alması KESİNLİKLE değil, sadece yönetmeliğin "reklam" kavramına dair hatalı bakış açısı ve anahtar kelimeleri tek tek sayma suretiyle avukatların reklam yapmasını engelleyebileceğine dair inancı.
Old 29-03-2010, 16:20   #7
kemal çelik

Bence bu tam aksine dürüstlük ve şeffaflıktır. Sayın Demirel de çok güzel özetlemiş. Bize galiba eğitimde öyle bir kültür aşılıyorlar ki bir yanı serbest meslek olan biz avukatlar kendimizi rahip sanıp para telaffuz etmeyi ayıp sayıyoruz. Bunun için olsa gerek hukuk eğitimi alan insanlar ticareti de pek başaramıyor. Kafamız bir başka işliyor bizim
Old 29-03-2010, 16:44   #8
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Öncelikle (Sn. Aladağ'ın hoşgörüsüne sığınarak) bir yanlışlığı düzeltmekte fayda olduğunu düşünüyorum:

Alıntı:
Yazan fanarin
Sayın Av. Cengiz Aladağ,

Size de taş geldiği için özür dilerim,

Yazdığınız mesajla değerli meslektaşım Sn. Aladağ'a taş gelmemiştir. Zira Sn. Aladağ'ın internet sitesindeki tarife, kendi belirlediği bir tarife değil TBB Avukatlık Asgari Ücret Tarifesidir:

Yani Cengiz Bey'in, kendisine de taş geldiği için cevap verdiğini sanmıyorum.

Alıntı:
Yazan fanarin
maddi durumu cidden kötü fakat yardıma muhtaç biri
Baroların Adli Yardım büroları mevcut ve bu durumda olan kimseler için hizmet verilen yer ve birimler mevcut.

Ben de diğer meslektaşlarımın düşüncelerine katılıyorum. Bu konuda bir sıkıntı görmüyorum.

Saygılarımla...
Old 29-03-2010, 16:59   #9
armegedon23

Özgür bey ben özel bir ücret tarifesinin uygun olmadığı görüşündeyim. Neden diye sorarsanız hem mesleki anlamda olumlu karşılamıyorum ve gerçekci olacağını da tahmin etmiyorum. Büyük çoğunlukla sadık kalınmadığını biliyorum. Müvekkil ile yapılan sözleşmelerde uçuk miktarlar söz konusu oluyor ancak bu miktarların çoğunlukla vergilendirilmediğide bir gerçek. Ayrıca toplumumuz mesleğimize karşı önyargılı iken ve büro masraflarını bile zor karşılayan sıkıntı içerisinde olan meslektaşlarımız varken bu önyargıyı destekler nitelikte özel ücret tarifelerine yer verilmesini genel olarak mesleki anlamda uygun bulmuyorum. Kolay gelsin.Saygılar.
Old 29-03-2010, 17:38   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan fanarin

Ben yaklaşık 20 yıllık avukatım. Bu güne kadar tabelaya bakıp büroma iki veya üç kişi geldi. Onlardan birisi "Hiç param yok, bana biraz yardım et" demek için gelmişti, diğeri ise abartısız beni 2 saat sorularıyla meşgul ettikten sonra "deli olduğunu" ancak anlayabildiğim birisiydi... Diğerini hatırlamıyorum muhtemelen birşeyler danışıp, gitmiştir. Netice olarak tabelama bakıp gelen, tanımadığım veya tanıdıklarım vasıtasıyla gelmeyen hiç bir müvekkilim olmadı...

Aynı şey internet için de geçerlidir.

Kimse, "Bu avukatın ücreti azmış, ona gideyim..." demez bence. Tam aksine vekalet ücretini çok az isteyen avukattan müvekkiller nedense kuşku duyuyor.

Asgari ücret tarifesi yasal bir tarifedir ve gizli saklı veya özel yanı yoktur. Bu tarifenin sitede yer alması mahsurlu olmayacağı gibi bence tam aksine bilgilendirme anlamında yararlıdır.
Old 29-03-2010, 19:11   #11
fanarin

Sayın Av. Mehmet Saim Dikici,

Kendi hatamdan dolayı eksik bilgi için özür dilerim.

Asgari vekalet ücretinin sitede belirtilmesine elbette kimse birşey diyemez, bu zaten Barolar Birliği'nin halka duyurmuş olduğu bir ücret.

Benim sıkıntılandığım, söz konusu saygıdeğer avukatın kendi özel ücretlerini (ki bu ücretler gerçekten dudak uçuklatan ücretlerdi) internet sitesine koymuş olmasıdır. Buna kimse neden koydun diyemez ben sadece bunu yazmasını 21 yaşında bir genç olarak garipsedim.

Mesela, sözlü danışma ücreti 1000 dolar da olur 140 TL de ona kim ne diyebilir ki ?

Sayın Av. Cengiz ALADAĞ'dan da tekrar tekrar özür diliyorum, dikkatimden kaçmış.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
Old 30-03-2010, 16:54   #12
NurTuna

Olumlu Avukatlığın ücretle yapılan bir iş olduğu konusunda oldukça İkna edici

Mesleğimize müvekkillerin genel bakış açısı ile ilgili "Avukat Kullanma Klavuzu"ndaki olayları yaşamamak açısından, bu seçimi mesleğimizin ücretli bir iş olduğu konusunda ikna edici, bilgilendirici, bu tür yaklaşımları caydırıcı buldum.
Old 31-03-2010, 14:12   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Alıntı:
fanarin
Benim sıkıntılandığım, söz konusu saygıdeğer avukatın kendi özel ücretlerini (ki bu ücretler gerçekten dudak uçuklatan ücretlerdi) internet sitesine koymuş olmasıdır. Buna kimse neden koydun diyemez ben sadece bunu yazmasını 21 yaşında bir genç olarak garipsedim.

Sayın fanarin, size katılıyorum, 21 yaşında genç bir hukukçu olarak bu farkındalığınızı kutluyorum.

Söz konusu siteyi görmedim ancak belirttiğiniz üzere, bir avukatın kendi veb sitesinden "ağır ceza davasına 50.000 TL'ye bakılır. "Boşanma davası 10.000 TL" gibi ifadeler var ise bu ifadelerin reklam yasağına aykırı olduğunu ve hatta TBB reklam yasağı yönetmeliğinin 9. maddesinin c fıkrrasının açık ihlali olduğunu düşünüyorum.

Alıntı:
Alıntı:
TBB 9/c
İş sağlama amacına yönelik ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açacak şekilde, internet kullanıcılarını kendi sitesine veya kendi sitesinden bir başka siteye yönlendirecek internet kısa yolları kullanamaz, kullanılmasına izin veremez ve reklam veremez ve alamaz.

Veb sitesindeki bu tür yayınların haksız rekabet daha doğrusu ticari rekabet ortamı yarattığı kanısındayım.

İstanbul Barosu umumi katibi Avukat Ali Haydar ÖZKENT'in 1940 tarihinde bildirilmiş olan görüşünü meslektaşlarımla paylaşmak isterim.

"sair Genel olarak reklam, kamunun tümünün veya bir kesiminin ilgisini çekerek yarar sağlamak amacıyla herhangi bir yoldan yapılacak tanıtma faaliyeti olarak ifade edilebilir. Bu sebeple reklam “serbest rekabet” kavram ve kuralları içinde yer alır. Oysa avukatlar rakip değil, adaletin gerçekleşmesinde sav, savunma ve karar üçlüsünde yargının kurucu unsuru olarak görev alan, adaletin yardımcısıdırlar. Nasıl ki hakim ve savcının reklama ihtiyacı yoksa avukatın da yoktur. Avukat kendisini çalışmasıyla, bilgisiyle, işlerine gösterdiği dikkat ve özenle tanıtır. Bağımsızlığı, kendine ve mesleğine olan saygısı, kendisini müşteri aramaktan men eder. Unutulmamalıdır ki, “Avukatlık, ticaret işi değildir. Avukatın reklamını yavaş yavaş kendi fazilet ve bilgisi, kıymetli müdafaaları yapar. Adliye Sarayı, liyakat kazandığı şöhreti kendisine temin eder.”

Biz avukatlar serbest meslek sahibi olabiliriz ancak serbest ticaret yapmıyoruz ki rakip olalım. Özel tarifenin açıklanması "iş edinmeye yönelik" beyandır. Bu husus normlarımıza aykırı bir durumdur. Özel tarifenin yayınlanması müvekkil değil müşteri hedefleyen bir durumdur.

Avukatlık hizmetinin ücrete tabi olduğunu veya bu ilanın ücretli iş konusunda ikna edici oluşuna ne ihtiyacımız olabilir ki... Kaldı ki bir avukat nasıl bir tarife belirleyebilir ki, biz pizza satmıyoruz ki bir tarifemiz olsun. Her dava birbirine benzer nitelik gözetmezken ortak bir tarifenin açıklanmasını, harici bir tartışma konusu olarak tuhaf buluyorum.

Bilgilendirici anlamında ki "asgari ücret tarifesinin" yayınlanmasına bir lakırdım yok zira belirttiğim gibi bu husus bilgilendirme amacındadır; ancak özel ücret tarifesinin yayınlanması bilgilendirme değil "iş elde etme" amacı güden beyan içermektedir. Bu haliyle Avukatlık Yasasının 55. maddesinin ilk fıkrasını ihlal etmektir.

Alıntı:
Reklam Yasağı
Madde 55. Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında avukat unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır.

"500 metrekarelik ofisimizde hizmet sunuyoruz" ifadesi veya"yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldum" ibaresi dahi TBB disiplin kurulu kararıyla yasanın ihlali olarak yorumlanabiliniyorsa, meseleye gerekli hassasiyeti göstermemiz gerektiği oradan anlaşılabilir...

Kolay Gelsin...
Old 31-03-2010, 14:17   #14
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın fanarin, size katılıyorum, 21 yaşında genç bir hukukçu olarak bu farkındalığınızı kutluyorum.

Söz konusu siteyi görmedim ancak belirttiğiniz üzere, bir avukatın kendi veb sitesinden "ağır ceza davasına 50.000 TL'ye bakılır. "Boşanma davası 10.000 TL" gibi ifadeler var ise bu ifadelerin reklam yasağına aykırı olduğunu ve hatta TBB reklam yasağı yönetmeliğinin 9. maddesinin c fıkrrasının açık ihlali olduğunu düşünüyorum.

Veb sitesindeki bu tür yayınların haksız rekabet daha doğrusu ticari rekabet ortamı yarattığı kanısındayım.

Yüksek ücret beyanı nasıl rekabet, hele haksız rekabet olarak değerlendirilebilir? Olsa olsa meslektaşımızın açıkça, kimseyle "Rekabet etmediğinin" kanıtıdır.

Saygılarımla
Old 31-03-2010, 14:25   #15
Av.Selim Balku

Benim bir üstadım her zaman derdi ki; "pahalı çalışan avukat iyi avukattır"
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi