Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimden şiddet Görüyorum, 30 Yıllık Evliliğimi Bitirmek Istiyorum Mal rejimi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2009, 23:21   #1
Konuk

Mutsuz Eşimden şiddet Görüyorum, 30 Yıllık Evliliğimi Bitirmek Istiyorum Mal rejimi

1976 yılında bir evlilik yaptım. 2 tane 20 yaşını gecmis cocugum var. uzun bir suredir genellikle içki problemi nedeniyle esimden siddet goruyor ve aldatılıyorum. kadın hastalıgım nedeniyle 10 yıl önce cinsel yasantımız bitti. eşimin baska kadınlara gitmesine ses etmedim ta ki bana siddet uygulamaya baslayana kadar.eziyetleri son olarak içkili bir halde bana bıcak cekmesi ile sonuclandi. 2 gun once evi terk ettim. cocuklarim hala babalarindan maddi destek gordukleri icin bosanmaya korkuyorum.ayrıca eşim bosanmam halinde beni oldurmekle tehdit ediyor. 30 yıl sonunda üzerime yapılmış tapulu bir kac ev, ve bankada hesabım var. ayrıca bu 30 yıl boyunca da bilfiil çalışma hayatıma devam ettim. 2002yılından sonraki mal rejimimiz konusunda tam bir bilgiye sahip degilim. bir kagıt imzalamış olabilirim. asıl sorum su, 2002 den once ve/veya sonra adıma kayıtlı tapular veya banka hesabı üzerinde eşim hak iddia edebilir mi? gecen hafta bana bir kadınla ask konusmasını dinletti, telefon kayıtlarını savcılıktan çıkarmak suretiyle davada kendi lehime bir durum yaratabilir miyim? 2002 yılından sonraki kendi adıma kayıtlı olmayan mallarda hak iddia etmem mumkun mu?
Old 23-08-2009, 10:24   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin size şiddet uygulaması ve boşanma isteği nedeniyle ölümle tehdit etmesi TCK da suç olarak düzenlenmiştir.

Şiddet mağduru olduğu bir evliliği sürdürmek istemeyen bir çok kadın,boşanma isteğini ortaya koyduğunda tehditle karşılaşmakta ve yasal haklardan yararlanma olanakları kısıtlanmaya çalışılmaktadır. Bu biçimi ile tehdit aynı zamanda kadına yönelik bir ayrımcılıktır.

Belitilen sebeplerle önce yasal yolları denemenin engelsiz hale getirilmesi gerekmektedir.

Bunun için :

1-Öncelikle en yakın aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

Böylece; eşinizin korku ve şiddete yönelik eylemlerinin yasaklanmasını,yaşadığınız /bulunduğunuz yere yaklaşmasının önlenmesini,silahı varsa kolluğa teslim etmesini,iletişim vasıtaları ile rahatsız etmesinin önlenmesini ve nihayetinde tedavi için bir kuruma başvurmasının sağlanmasını isteyebilirsiniz.

Karara uymayan eşiniz hakkında ceza davası açılacaktır.

2-Şiddet ve tehdit TCK da suçtur ve savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Koruma kararı boşanma davası açmak için size soluk aldıracak ve güvenlikte olmanızı sağlayacaktır.

Boşanma davasına karar verdiğinizde uygulanan şiddet sebebi ile tazminat talep edilebilir.Şiddeti her türlü delille ispatlayabilir,olaya tanık aile üyelerinden yardım alabilirsiniz.Dilerseniz bu konuda bir uzmana başvurarak şiddetin yol açtığı zararın raporlanmasını da isteyebilirsiniz.

Eşinizin başka bir kadınla konuşma kayıtlarını savcılıktan talep edemezsiniz.Ancak boşanma davası sırasında sadece görüşülen tel numaralarını gösteren katıyları istemeniz mümkündür.

Mal rejimi:Hangi yıl ve hangi mal rejimi geçerli olursa olsun edinilen mallarda ,mülkiyet sahibi olmayan eş,diğer eşe malın edinilmesi için kişisel mal,para veya diğer eşin işinde karşılıksız çalışma ile bir katkıda bulunmuş ise değer artışı bile birlikte bu katkı payını isteyebilir.
Kısacası katkı payı her dönemde edinilen mallar için istenebilir.

2002 sonrasında edinilen mallar,çalışma karşılığı kazanılan para ile edinilmiş ise,diğer eşin katılım alacağı talep etme hakkı bulunmaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı ısrarla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi