Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka icra dosyalarını nasıl alabilirim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2009, 12:35   #1
maa't

Varsayılan Banka icra dosyalarını nasıl alabilirim?

Merhaba,
Ben okul yılları da dahil toplam 4 sene çeşitli hukuk bürolarında çalıştım. Hakimlik sınavına girdim ve mülakattan elendim. Şu anda bi hukuk bürosunda çalışıyorum fakat artık kendi ofisimi açmak yahut kendi işimi yapmak istiyorum. Genel itibariyle düşünüldüğünde meslektaşlarımızın çoğunun öncelikle icradan başladığını biliyorum. bu sebeple banka icra dosyalarını almak bana mantıklı geldi. Ama bunun için ne yapmam lazım bilmiyorum.iş başvurusu gibi cv mi gmndermek gerekiyor gerekiyorsa nereye yoksa tanıdık mı nasıl oluyor açıkçası bunu çok merak ediyorum.Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnum olacağım Teşekkürler....
Old 27-05-2009, 12:42   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan maa't
Merhaba,
Ben okul yılları da dahil toplam 4 sene çeşitli hukuk bürolarında çalıştım. Hakimlik sınavına girdim ve mülakattan elendim. Şu anda bi hukuk bürosunda çalışıyorum fakat artık kendi ofisimi açmak yahut kendi işimi yapmak istiyorum. Genel itibariyle düşünüldüğünde meslektaşlarımızın çoğunun öncelikle icradan başladığını biliyorum. bu sebeple banka icra dosyalarını almak bana mantıklı geldi. Ama bunun için ne yapmam lazım bilmiyorum.iş başvurusu gibi cv mi gmndermek gerekiyor gerekiyorsa nereye yoksa tanıdık mı nasıl oluyor açıkçası bunu çok merak ediyorum.Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnum olacağım Teşekkürler....

Evet, mantıklıdır aslında da almak için öncelikle bankaya başvurmanız gerekir. Büyük olasılıkla sizden önce birileri başvurup tüm icra dosyalarını zaten almış olur.Ama yine de başvurun.

Serbest avukatlık, hiç bir zaman planlandığı gibi gelişmez. Misafir bulduğunu yer misali bir durum vardır. Mesleğe yeni başlayan bir avukatın, hem tecrübe olarak gelişmesi için hem de bir miktar birikim yapabilmesi için, bir kuruluş ya da şirkette çalışmayı tercih etmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Umarım her şey istediğiniz gibi olur. Bol şanslar.
Old 27-05-2009, 12:46   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan maa't
Merhaba,

Tanıdıktan öte bir şey olması lazım. "Dayı" diye tabir ettikleri türden olanından...
Old 27-05-2009, 12:49   #4
sahinaydın

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tanıdıktan öte bir şey olması lazım. "Dayı" diye tabir ettikleri türden olanından...
Size dayı diyebilir miyim amca? Dayım yok benim
Old 27-05-2009, 13:01   #5
Av.Özlem Ay Bilgin

Bence de bu başvuru ile olacak iş değil, büyük bir torpil ayarlamak lazım, maalesef bu dönemde arkanıza birilerini almadan bir yerlerde iş almanız imkansız gibi bir şey.
Old 27-05-2009, 13:03   #6
Av.Özlem Ay Bilgin

Ama yine de şansınızı denemekle bir şey kaybetmezsiniz, siz yine de gerekli yerlere başvurularınızı yapın. Diğer meslektamın da dediği gibi, serbest avukatlık da karşınıza ne zaman ne çıkacağı hiç belli olmaz. Umudunuzu kaybetmeyin )
Old 27-05-2009, 13:21   #7
maa't

teşekkür ederim cevaplarınız için. anlaşılan bu ülkede "dayı'sız" hiçbir şey olmuyor. Mülakattan da o sebeple elendik zaten!!!!
Old 27-05-2009, 14:22   #8
av_fguz

Bence siz mümkünse tek başınıza büronuzu açın ve beklemeye başlayın.İlk bir kaç yıl bu bekleyiş buhrana dönüşecek ve mesleği bırakma noktasına geleceksinizdir.Ama şansınız yaver giderse ve doğru düzgün kaliteli müvekkiller edinebilirseniz ve onların da işlerini sorunsuz olarak halledebilirseniz tavsiyeler üzerine birden bire işlerinizin nasıl açıldığına inanamayacaksınız.Umarım siz bu iyi müvekkillerle büronuzu açtığınız ilk gün karşılaşırsınız.Ama ne olursa olsun kendi büronuzu açmaktan vazgeçmeyin.Benden size abla tavsiyesi (teyze de olabilir.)
NOT:Hatırlı dayınız yoksa o banka ve kurum işlerini de unutun gitsin.Bu işler dışardan göründüğü gibi değil.
Old 27-05-2009, 14:31   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av_fguz
NOT:Hatırlı dayınız yoksa o banka ve kurum işlerini de unutun gitsin.Bu işler dışardan göründüğü gibi değil.

Tek "Dayı" bulmak da yetmiyor demek ki! Bir de "hatırlı" mı olacak?
Old 27-05-2009, 14:38   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Tek "Dayı" bulmak da yetmiyor demek ki! Bir de "hatırlı" mı olacak?

Annenizin kardeşi dışında kalan "Dayı" kavramına ; "hatırlı" "işbilir" "işbitirici" "kalantor" sıfatları dahildir. Bunların hepsi "Dayı" kavramının içinde olmazsa olmaz unsurlardır. Ön sıfat olarak "Dayı" kelimesinin önünde bulunması gerekmemektedir, bizatihi içindedir.(Bkn. SDK Sözlüğü).
Old 27-05-2009, 14:42   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Annenizin kardeşi dışında kalan, "Dayı" kavramına "hatırlı" "işbilir" "işbitirici" "kalantor" sıfatları dahildir. Bunların hepsi "Dayı" kavramının içinde olmazsa olmaz unsurlardır. Ön sıfat olarak "Dayı" kelimesinin önünde bulunması gerekmemektedir, bizatihi içindedir.(Bkn. SDK Sözlüğü).

Peki Dayı.
Old 27-05-2009, 14:45   #12
hukuk işçisi

hatırlı dayıyı bulduktan sonra gelecek kazanımları hatırlı dayıyla paylaşmayı da bilmek gerekir.Malum artık herşey hatır gönül ve duygusallık işi olmuş durumda.
Old 27-05-2009, 14:49   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Sanki biraz ""kıskançlık" mı?" yapıyoruz diye endişeye de kapıldım. Hiç mi hak eden kimse yok?!
Old 27-05-2009, 14:50   #14
maa't

evet kesinlikle gelecek kazanımları paylaşmakta gerekebilir. Şimdi bile çalıştığınız yerde kendi davalarınızı alsanız yarı yarıya paylaşmak zorunda kalıyorsunuz. Açıkçası bunu da anlamıyorum
Old 27-05-2009, 14:53   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan maa't
evet kesinlikle gelecek kazanımları paylaşmakta gerekebilir. Şimdi bile çalıştığınız yerde kendi davalarınızı alsanız yarı yarıya paylaşmak zorunda kalıyorsunuz. Açıkçası bunu da anlamıyorum

Hangi ilden foruma katılıyorsunuz?
Old 27-05-2009, 14:54   #16
maa't

Alıntı:
Yazan Saim
Hangi ilden foruma katılıyorsunuz?

İstanbul'dan.
Old 27-05-2009, 15:01   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan maa't
İstanbul'dan.

Artık İstanbul'dan katılabilirsiniz. Daha önce "İstanbuk" tan katılıyordunuz, düzelttim.
Old 27-05-2009, 15:04   #18
av.suleyman

Bankanın icra dosyalarını vermesi için sistemi olan oturmuş ve bu konuda kendisini ispat etmiş hukuk bürosu olması lazım ki başvurabilesin. tek başına bir avukata dosya değil selam bile vermezler.
Old 27-05-2009, 16:25   #19
lawyer_721

ya böyle bir banka varsa; lütfen bana da haber verin. ben de herhangi bir bankanın icra dosyalarını almak istiyorum
Old 27-05-2009, 16:31   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan lawyer_721
ya böyle bir banka varsa; lütfen bana da haber verin. ben de herhangi bir bankanın icra dosyalarını almak istiyorum

Seçme hakkını kullanmak istemiyorsunuz yani. Hangisi olsa fark etmez mi?
Old 27-05-2009, 16:41   #21
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Seçme hakkını kullanmak istemiyorsunuz yani. Hangisi olsa fark etmez mi?
seçme hakkını kullananlar da varmış avukatlar arasındaki uçurumun farkında değildim pes doğrusu
Old 28-05-2009, 14:21   #22
ORATOR

Mesleki tecrübe ve büro yapınız uygun olduğu takdirde, dosya alma imkanınız vardır. Yılgınlık yerine, kendimizi geliştirmek hedef olmalıdır. Dosya alınmasa bile, bilgimize katkımız olur.
Old 28-05-2009, 17:02   #23
lawyer_721

Alıntı:
Yazan ORATOR
Mesleki tecrübe ve büro yapınız uygun olduğu takdirde, dosya alma imkanınız vardır. Yılgınlık yerine, kendimizi geliştirmek hedef olmalıdır. Dosya alınmasa bile, bilgimize katkımız olur.
katılıyorum; ama mesleğe başlamak için büro tutacak parayı bulamayan aavukatları tanıyorum. onların söylediği şu: "keşke sıfırdan başlayabilseydik; ama maalesef eksilerden başlıyoruz". konuyu açan meslektaşımızın başarılı olacağından hiç şüphem yok. yeter ki...
ek: bankayı seçme durumunda olmasam da; davaları seçebilme şansım var
Old 29-05-2009, 15:01   #24
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan av.ezo
Bence de bu başvuru ile olacak iş değil, büyük bir torpil ayarlamak lazım, maalesef bu dönemde arkanıza birilerini almadan bir yerlerde iş almanız imkansız gibi bir şey.

artık büyük torpillerde iş görmüyor. nükleer bomba kadar etkili birileri lazım.
büyük balıklar her zaman büyüklere gider. büyük balık yakalamak istiyorsan ya büyük olacaksın yada büyük balıkların bulunduğu yerlere açılacaksın.
Old 30-05-2009, 18:22   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Değerli arkadaşlar,

THS üyesi olan ve aynı zamanda bankanın dışarıdan avukatlığını yapan birçok değerli meslektaşımızın olduğunu hatırdan çıkarmamak doğru olur. Görüş beyan ederken, amacımızı aşmamamız gerekir.

Saygılarımla.
Old 31-05-2009, 00:43   #26
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan maa't

Yaşam kadar, hukuk dünyası da filin elimizin değdiği köşesinden ibaret değildir. Bu nedenle, "Kesinlikle" kelimesini kullanırken, kesinlikle; görüşlerimizin objektif mi yoksa sübjektif mi olduğunu kişisel olarak denetlememiz gerekir. Ki, olumsuz sübjektifliğimiz; yaşamımızın akibetini belirlemesin.

Saygılarımla...
Old 31-05-2009, 16:03   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Değerli arkadaşlar,

THS üyesi olan ve aynı zamanda bankanın dışarıdan avukatlığını yapan birçok değerli meslektaşımızın olduğunu hatırdan çıkarmamak doğru olur. Görüş beyan ederken, amacımızı aşmamamız gerekir.

Saygılarımla.

Haklısınız.

Ben cevabımı verirken, soru sahibi olan üyenin İstanbul'dan katıldığını gözeterek vermiştim. İstanbul için aynı görüşü sürdürüyorum. Çünkü 25.000 avukat var. Ancak küçük bir ilçede 60 avukat varsa, banka müdürünün hepsini tanıması mümkün olup, çalışabileceği avukatı kendi tercih etmesi de mümkündür.
Old 31-05-2009, 17:26   #28
Hasan Coşkun

Benim merak ettiğim bir husus var.Bazı bankalar neden iş sözleşmesiyle ve maktu aylıkla çalışacak avukat almıyorlar da dışarıdan vekalet ilişkisiyle nisbi ücretle avukatla çalışıyorlar.İlki banka için daha karlı değil mi?Sermaye her zaman karını gözetirken burda gözetmiyor mu?Gözetmemesi düşünülemez.Yoksa birşeyleri gözden mi kaçırıyorum.
Old 31-05-2009, 17:31   #29
Hasan Coşkun

Gelişmiş kapitalist ülkelerde bu işler nasıl oluyor?
Old 31-05-2009, 17:39   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hasan Coşkun
Benim merak ettiğim bir husus var.Bazı bankalar neden iş sözleşmesiyle ve maktu aylıkla çalışacak avukat almıyorlar da dışarıdan vekalet ilişkisiyle nisbi ücretle avukatla çalışıyorlar.İlki banka için daha karlı değil mi?Sermaye her zaman karını gözetirken burda gözetmiyor mu?Gözetmemesi düşünülemez.Yoksa birşeyleri gözden mi kaçırıyorum.

Soracağım şu sorulara yanıt bulmuş muydunuz?

1-Büyük şirketler eskiden çalışanlarına kendi yemekhanelerinde yemek verirken, yemek fabrikalarıyla anlaşmakta veya "ticket" vermektedir. Neden?

2-Aynı şirketler eskiden araç filosuna sahip iken şimdi "leasing" yoluyla araç kiralamaktadır. Neden?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi